5. Pakette 'çocuk' sürprizi
Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı 5. yargı paketinde “çocuklar”a özel birçok farklı düzenleme yer alıyor. Bakanlık yetkilileri 5. yargı paketinin çıkarılmaması halinde, özellikle çocuklara yönelik suçların paket paket Meclis’e taşınabileceğini belirtti. Pakette yer alması öngörülen düzenlemeler şöyle: 

ŞİKÂYET:
TCK’nın 104’üncü maddesinde geçen “şikâyet üzerine” ifadesi kaldırılacak. Çocukla cinsel ilişkide bulunanların cezalandırılmasında “şikâyet” unsuruna bakılmayacak. Cinsel istismar, ensest suçları kamu davası kapsamına alındığı için, şikâyet geri çekilse de dava süreci devam edecek. 

RIZA ŞARTI: Cinsel istismar davalarında tartışma yaratan; 15 yaş altı çocuklarda rıza şartı aranmamasına yönelik düzenlemenin kapsamı genişletildi, 18 yaşından küçük herkes, “çocuk” kabul edilecek. 

CEZALAR: Tecavüz, ensest gibi suçlarda verilen hapis cezaları artırılacak. İstismar aileden geliyorsa, ceza katlanacak. 

RUH SAĞLIĞI: Mevcut uygulamada Adli Tıp Kurumu istismara uğrayan çocuğun ruh sağlığının bozulduğu yönünde rapor hazırlarsa cezanın alt sınırı 15 yıl olarak uygulanıyor. Yeni taslakta ise “ruh sağlığı bozulmuştur” kıstası tarihe karışıyor. Tecavüz ya da istismara uğrayan bir çocuğun “gönül rızası”, “para karşılığı” gibi nedenlerle bu olaya maruz kalıp kalmadığına da bakılmaksızın cezaların 15 yıldan hesaplanması öngörülüyor. 

AZ OLMAZ: Adalet Bakanlığı, cinsel istismar, ensest ve cinsel saldırı suçlarında cezaları “15 yıldan az olmamak üzere” şartına da bağlayacak. 

GEÇİMSİZ: Aile ve Adalet Bakanlığı ortak çalışma yaparak geçimsiz anne-babayı takibe alacak. Çocuğunu çalıştıran, geçimsizliği çocuğa yansıtan, örgüt işlerinde kullanan ve özellikle cinsel istismarda bulunan ebeveynler kayıt altına alınacak. 

KORUYUCU: Adalet Bakanlığı, annebaba ve akrabalar dışında koruyucu aile ve evlat edinen aileleri de mercek altına alacak. Koruyucu aile yanında kalan çocuklara yönelik istismarlar da nitelikli suç kapsamına alınacak. TAŞ ATAN: Çocukların işledikleri fiiller suç oluştursa bile, belli bir ağırlığa ulaşmaması durumunda adli sürecin dışında kalacak. Bu tip suçlara karışan 15 yaş altı çocukların ileride hayatlarını karartacak sicil almaları engellenecek.

Hadımda muamma

Çocuklara tecavüz eden, cinsel istismarda buLunan kişiler de testosteron hormonunu azaltan tedavinin “dönemsel/süreli ” olarak uygulanmasıplanlanırken, sivil toplum kuruluşlarından gelen, “İstismarcı, tedavisi bittiğinde cinsel performansına aşamalı olarak yeniden kavuşur. Bu pedofili hastaları için bir çözüm değil. İnsan haklarına aykırı ” yorumları sonrası yeni taslakta bu ifadeden vazgeçildiği belirtilmişti. Taslağa son şekli, barolar, çocuk mahkemesi hâkimleri ve sivil toplumun görüşleriyle verilecek.

Haber Türk

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HÜRREM BARIŞ 5 yıl önce

AKILLARINDA CİNSELLİK CEZASI 15 YILDAN AZ OLMAMAK ŞARTIYMIŞ NEDEN 15 MADEM CEZA VERECEKSİNİZ 2005 TEN ÖNCEKİ ADALETLİ YASAYA GÖRE VERİN.FİİLE EYLEME GÖRE CEZA VERİN O ZAMAN TECAVÜZ HARİCİ SUÇLAR 1 YIL OLAN CEZAYI 20 KAT NEDEN ARTTIYORSUNUZ.ADALETLİ OLUN TECAVÜZE GELİNCE İSTERSENİZ MÜHEBBET VERİN ADALETLİ OLUN.

Avatar
misafir 5 yıl önce

ne kürtajı ne üreme saglıgını ne dogum iznini adam gibi çıkaramadılar şimdide 5.yargı olmazassa parça parça kısacası siden hayırlı bir şey çıkmaz.paketlerde birşey çıktıgını görmedik.milletle halkla alay ediyorsunuz.yaptıkları 15 yıldan az olmamakla içeriye tıkmak.

Avatar
HÜRREM BARIŞ 5 yıl önce

YARGITAY ÜYESİNİN MECLİSE GETİRDİGİ ADALET KOMİSYONUNDAN DA GEÇEN SUÇUN ANİ VE KESİK İŞLENMESİ MADDESİ Nİ ÇIKARINDA ADALET GELSİN.CEZALARIDA O ZAMAN ARTTIRABİLİRSİNİZ.KESİN DELİL ARAYIN KADIN BEYANINI ESAS ALIRSANIZ ADALETLİ OLMAZ.DELİL YOKSA ŞÜPHEDEN SANIK YARARLANDIRILIR İLKESİNİ UNUTMAYIN ÇALIŞTIRIN.İDDİ SAHİBİDE İDDİASINI İSPATLAMAK ZORUNDADIR.İLK ÖNCE BUNLAR CEZALARI ARTTIRABİLDİGİNİZ KADAR ARTTIRABİLİRSİNİZ.

Avatar
hürrem BARIŞ 5 yıl önce

DÜZMECE RUH SAGLIGI RAPORLARIYLA 15 YILDAN AZ OLAMAZ İYİDE ADALET OLSA AVRUPA KONSEYİNİN DEDİGİ GİBİ TEST YAPILSA OKUL BAŞARISINA BAKILSA BENİM BİLDİGİM HER YIL TAKTİR ALAN BİRİSİNE RUH SAGLIGI KALICI BOZUK RAPORU VERİLMİŞ.ADAM GİBİ ADALET OLSA BÖYLE BİRİSİNE BU RAPOR VERİLİRMİ 15 YIL ADALETSİZ CEZA VERİLİRMİ YAZIK DEGİLMİ BU İNSANLARA ŞİMDİDE 15 YILDAN AZ OLAMAZ 500 YILDAN AZ OLAMAZ YAZIN AMA ADALETLİ OLUN DÜZMECE RAPORLARI DELİL OLARAK ADALET OLURMU CEZALARINI KALDIRIN BU İNSANLARIN ÖBÜR DÜNYADA YAKANIZA YAPIŞACAKLAR BİLESİNİZ.

Avatar
hürrem BARIŞ 5 yıl önce

kaza ile temas edende.tecavüz edende sapık.cinsel olan ne varsa tecavüzle sapıklıkla suçlanıyor cezasıda aynı 2005 ten önce istismarmı vardı sarkıtılık oldu istismar bu yasayı çıkaranlar fiile eyleme göre ceza verme adaletini unutmuşlar.ötede binlerce kişi yakalarına yapışacaktır.tabi hergelene bozuk raporu verenlerinde yakasına ötede yapışılacaktır.test yapmazlar okul başarısına bakmzlar.taktirlr her yıl geçene bozuk kalıcı bozuk vermişler.allah cezalarını verecektir onların.

Avatar
HÜRREM BARIŞ 5 yıl önce

ESKİ TCK DA BU SUÇA CEZA 1 YIL İDİ 15 YILA ÇIKARDILAR.TECAVÜZ ETSE TAMAM TECAVÜZ EDENLERE GETİRİLEN AGIRLAŞTIRILMIŞ CEZA ÖTEKİLERİNİDE SUÇLARI DAHA HAFİF OLANLARADA AYNI KEFEYE KOYARAK YARGILAMAK ADALETLİMİDİR.

Avatar
HÜRREM BARIŞ 5 yıl önce

ANAYASA MAHKEMESİ İÇ HUKUKA KARIŞAMAYIZ DEDİ.ADALETSİZLİGİ GÖRMEDİ ÇÖZMEDİ.OYSA MAHKEME ŞÖYLE SÖYLEMİŞTİAğır Ceza Mahkemesi, gerekçesinde ''102. maddede cinsel saldırı, 103. maddede çocukların cinsel istismarı suçlarının sayıldığını, bu suçlar arasında fark bulunduğunu, ceza artırımına ilişkin hükümlerin ise tüm suçları kapsayacak şekilde düzenlendiğini'' belirtti. Bu suçlarda ceza artırımının, daha hafif suç için ayrı, daha ağır suç için ayrı belirlenmesi gerektiğine işaret eden yerel mahkeme, bunun Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu savundu.

Yanıtla

Avatar
HÜRREM BARIŞ 5 yıl önce

8 yıl oldu bu adaletsizlik düzeltilmedi.yakışmıyor bu ülkeye.iç hukuksa iç hukuku adil düzenleyin.masum insanlar içeride fazladan ceza almışlar bunların çolugu çocugu hepsi mahvoldu biraz adalet biraz vicdan biraz insaf delilide düzmece ruh saglıgı raporlar oda hergelene bozuk veriyorlarmış kendileri basında anlatıyor resmen adaletsizlik.bunlarda bizim insanımız yazık degilmi adaletsiz yasa adaletsiz uygulama haksız 10 yıl agırlatılmış ceza üstüne ceza tecavüzcüye tamam da ya digerlerine niye bu adaletsizlik.