Asker kaçağının dosyasına sivil mahkeme bakacak

Kara Kuvvetleri Komutanlığı 6. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahmesi tarafından bakaya kalan Yahya Can adlı şahsın dosyasına takipsizlik kararı verilerek sivil mahkemeye gönderildi. Askeri Ceza Kanunu'nun 63. maddesine göre geçerli bir mazereti olmadığı halde askere gitmeyerek bakaya ve yoklama kaçağı durumuna düşünler, askere teslim olma süresinin uzunluğuna göre 1 ay ile 3 yıl arasında hapis cezasına çarptırılıyor.

Askeri Mahkemesi Hakimliği, "Hükümlü Yahya Can hakkında Mahkememizin 14.04.2004 gün ve 2004/493-103 E/K sayılı ilamı ile kesinleşmiş hükmün konusunun Askeri Ceza Kanunu.'nun 63'ncü maddesinde düzenlenen suç olduğu dikkate alınarak suç tarihinde sivil şahıs statüsünde bulunan hükümlü hakkında 353 sayılı kanunda 05.10.2006 tarihinde yürürlüğe giren 29.06.2006 gün ve 5530 sayılı kanun ile yapılan değişiklik sonucu yargılama görevi adliye mahkemelerine verilmiş olduğundan 353 sayılı kanunun 29.06.2006 gün ve 5530 sayılı kanun ile değişik 9,10,13 maddeleri ile 5278 sayılı yasanın geçici 2 nci maddesi gereğince Askeri Mahkememizin görevsizliğine" karar verildiğini açıkladı.

Kararın kesinleşmesini takiben hükümlü hakkında 5278 sayılı yasanın geçici 1'nci maddesi uyarınca C.M.K'nın 2317nci maddesinin tatbiki ihtimalinin değerlendirilmesi takdir ve ifası için dava dosyasının 5235 sayılı kanunun 10 ve 14'ncü maddeleri uyarınca yetkili ve görevli Mersin İçel Sulh Ceza Mahkemesine gönderilmesi kararlaştırıldı.

Askeri Mahkeme, olayın özelliği dikkate alınarak koşulları oluştuğunda C.M.K'nın 231'nci maddesinin görevli mahkemece tatbiki ihtimalinin mevcudiyeti karşısında bu aşamada sürdürülecek infazın hükümlü mağduriyetine neden olabileceği değerlendirildiğinden 5275 sayılı yasanın 98/3'ncü maddesi uyarınca infazın durdurulmasına, infazın durulması ve buna ilişkin belgelerin dosyaya dönmesi maksadıyla Askeri Savcılığa müzekkere yazılmasını istedi.

353 Sayılı Yasanın 254'ncü, 5728 sayılı yasanın 562'nci ve geçici 1'nci maddesi, 5275 sayılı yasanın 101'nci maddeleri uyarınca kararın tebliğinden itibaren bir hafta içerisinde askeri veya sivil adli makamlara veya asker kişiler yönünden en yakın askeri birlik komutanlığına veya askeri kurum amirliğine ve hükümlüler yönünden ceza ve tutukevi müdürlüklerine yapılacak sözlü veya yazılı müracaatla Askeri Yargıtay'da itiraz yolu açık olmak üzere karar verildiği bildirildi.

Askerî Mahkemeler Kanunu'nda yapılan değişiklikle sivillerin barış zamanında askerî mahkemelerde yargılanmasına son verilirken, askerî mahkemelerin baktığı yoklama kaçağı ve bakaya suçları da sivil mahkemelerin görev kapsamına alınmıştı. Askerî Ceza Kanunu'nun 63. maddesi ise şöyle: "Kabul edilecek bir özrü olmadan barışta bakayalarla yoklama kaçağı veya saklılardan yaşıtlarının veya birlikte işleme bağlı arkadaşlarının ilk kafilesi yollanmış bulunanlar ve ihtiyat erattan çağrılıp da özürsüz yaşıtlarının yollanmalarından başlayarak yedi gün içinde gelenler bir aya kadar, yakalananlar üç aya kadar, yedi günden sonra üç ay içinde gelenler üç aydan bir yıla kadar, yakalananlar dört aydan bir buçuk yıla kadar, üç aydan sonra gelenler dört aydan iki yıla kadar hapis, üç aydan sonra yakalananlar altı aydan üç yıla kadar ağır hapis cezasıyla cezalandırılır."


CİHAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet kurt 7 yıl önce

ben askerdeyken izin almıştım ve elimde olmayan nedenlerim ile izinden geç dönmüştüm buda 66/b maddesi izine tecavüz suçuna girdi.
fakat ben izinden yakalanarak yada zorla getirilmedim birliğime kendim katıldım zaten askerliğimin bitmesinede az kalmıştı mahkeme karar verinceye kadar terhis olup teskeremi aldım.Ve şimdi KARAR Geldi 10 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına diye sivil yargıya itiraz edebilirmiyim yada cezamda bir değişiklik olurmu bilen varsa yardımcı olursa sevinirim teşekkürler.