Askeri hakim ve savcılar da takibe alınmış
Örgüt elebaşı olduğu gerekçesiyle yargılanan sanık Bilgin Özkaynak'tan ele geçirilen 'Pandora' veri tabanında yapılan incelemeye göre, örgütün aralarında devlet memuru, asker ve MİT mensuplarının da yer aldığı 196 müşteki ve 831 mağdurla ilgili yaptığı çalışmalar ve topladığı bilgiler okundu. Askeri yargının, suç örgütünün en önemli hedefleri arasında olduğu öne sürülen iddianamede, çok sayıda hakim ve savcı ile ilgili kişisel verilerin kaydedildiği belirtildi. Ele geçirilen deliller arasında, 'AliRıza BİLDİK' kullanıcı adı tarafından yazılan askeri hakim ve savcılarla ilgili fişleme bilgilerinde, örgütün, bazı davaların sonucunu etkilemeye yönelik çaba içinde olduğu ifade ediliyor.
 
BİZDEN TECRÜBESİZ
 
İddianamede, mağdur ve müştekiler arasında yer alan askeri savcı Albay Yavuz Ş. hakkındaki bir belgede, şu ifadeler yer aldı:
 
"Bizden. Hukuk bilgisi azdır. Bulunduğu yeri etkin kullanamamaktadır. Korktuğu için talimatlarımı yerine getirmemiştir. Islak imza soruşturmasını eline yüzüne bulaştırdı. Halbuki bu soruşturma, bizim için çok önemliydi. O soruşturmadaki beceriksizliği arkadaşları ve beni sıkıntıya soktu. Manipüle ettiğimiz bazı soruşturmaları da istediğimiz gibi sonuçlandıramadı. Toplantılarımızı aksatır. Yerine, bu makamı daha etkin kullanabileceğimiz birisi getirilmelidir."
 
DİNCİLERLE UĞRAŞIR
 
Mağdur ve müştekiler arasında bulunan Askeri Yargıtay Başkanı Hakim Tuğgeneral Hasan D. hakkında ise, şu bilgiler yer aldı:
 
"Bizden. Şuurlu, çalışkan, sabırlı, dincilerle uğraşan birisidir. Paşa yapılmasında katkısı olan komutanların her isteğini yerine getirir. Toplantılarımıza gelir. Askeri Yargıtay üye seçiminde bizim arkadaşların ön sıralarda listeye girmesi için nüfuzunu kullanmaktadır. Genelkurmay askeri mahkemesinde askeri eşyayı gizlemek suçuyla ilgili dosya bizim için çok önemlidir. O dosyadaki delillerin F Tipi tarafından oluşturulduğuna ilişkin karar çıkarmak, Beşiktaş'daki davaları bizim lehimize çevirebilecektir. Bu dosyada verilen mahkumiyet kararını Askeri Yargıtay'da takip edip, birçok noktadan bozulmasını sağladı. Dosyayı 2. Daireden arkadaşımız Levent B'ye düşürdü. Daireler Kurulunda da arkadaşımız Erkan K'ye düşürdü. Dosya şu anda arkadaşımız Mehmet Y. tarafından istediğimiz şekilde yönlendiriliyor."
 
Hasan D. hakkında, "Balyoz ve İnternet Andıcı davalarını olumlu görev uyuşmazlığı çıkarıp Askeri Yargıtay'a alabilirsek nüfuzunu kullanıp davaları kısa sürede lehimize sonuçlandırabilecek. Her türlü talebi titizlikle takip edilip karşılanmalı, kendisiyle azami oranda gizlilik içinde ve istisnai olarak irtibat kurulmalı, kendisini yıpratacak olaylardan sakınılmalı" notu dikkat çekti.
 
BALYOZ PLANLARIMIZI BOZDU
 
Balyoz Planı davasında yargılanan Hakim Albay Onur U. hakkında ise, "Bizden. Çalışkan, geleceği parlak birisiydi. Balyozdan tutuklanması planlarımızı bozdu. Tahliye olduktan sonra etkin bir yere getirmek zor. Bulunduğu görevde tutmaya çalışalım. Birçok soruşturmanın kapatılmasında çok faydalı oldu. Casusluk soruşturmasında personelin kuvvet komutanı tarafından atılmasına engel oldu. Yakın akrabalarından Burak D.U. Hizbullah terör örgütüne mensup olmasından dolayı yakalanmış ve tutuklanmıştı. Onur bu davaya müdahil etti ve dosyayı kapattı. Bundan dolayı da geçmişinde sıkıntı var. Ama her şeye rağmen bize bağlılığı tam" diye ifadelerin bulunduğu iddianameden okundu.
 
UYUMSUZ BİRİDİR
 
Örgütün veri tabanında, Askeri Yargıtay Başsavcısı Ertuğrul O. hakkında şu bilgilerin yer aldığı belirtildi:
 
"Bizden. Uyumsuz birisidir. Toplantılarımızı aksatır. Askeri ve sivil yargı arasında olumlu görev uyuşmazlığı çıkarma konusunda yetkilidir. Balyoz ve internet andıcı dosyalarında olumlu görev uyuşmazlığı çıkarmak için Uyuşmazlık Mahkemesi'ne gideceği konusunda bize söz verdi. Emrinde çalışan ve arkadaşımız olan savcıları takip ettiğimiz dosyalarla ilgili yönlendirir. Askeri Yargıtay dairelerince istemediğimiz şekilde verilen kararlara itiraz ederek Daireler Kurulu'nda bozulmalarını sağlar."
 
"AKP İLE BAĞLANTI"
 
Askeri Yargıtay Başsavcı Vekili Erhan E. ile ilgili bölümde ise, "Bizden. Çalışkan, sabırlı, çevresiyle ilişkileri iyidir. Üye yapabilmek için Askeri Yargıtay Başsavcılığına getirdik. Ancak kıdemli olması nedeniyle üye olamadı. Aktif çalışabileceği ve etkin olabileceği Adli Müşavirliğe veya Genelkurmay Askeri Savcılığına alınmalıdır. Bunlar olmaz ise Jandarma Adli Müşaviri yapılmalıdır. Eşinin ailesi kanalıyla AKP ile bağlantısı olduğundan, gerektiğinde bu yönüyle kullanılabilir" diye bilgilerin saptandığı ifade edildi. Mağdur ve müştekilerin verdikleri ifadelerde, suç örgütünü ve üyelerini tanımadıklarını, kendilerine yönelik herhangi bir tehdit ve şantaj yapılmadığını, kişisel verilerinin nasıl elde edildiğini bilmediklerini belirttikleri iddianameden okundu.DHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.