Bilirkişilik sistemi sil baştan değişiyor!
Adalet Bakanlığı, tartışma konusu olan bilirkişilik sisteminin sil baştan değiştirilmesi için düğmeye bastı.

Kamuoyunun görüşüne açılan 'Bilirkişilik Kanunu Taslağı' ile bilirkişiler sınavla belirlenecek. Bilirkişilik Üst Kurulunun yapacağı sınavda başarılı olanlar beş yıl geçerli 'Bilirkişilik yetki belgesine' sahip olacak. Bilirkişi olmak isteyen, bilirkişi olarak çalışacağı uzmanlık alanında 5 yıl boyunca çalışmış olacak.

Taslağa göre, hukuk öğrenimi görmüş kişiler, hukuk alanı dışında ayrı bir uzmanlığa sahip olduğunu belgelendirmedikçe bilirkişi olarak atanamayacak.  Bilirkişilik Üst Kurulu 17 kişiden oluşacak. Adalet Bakanlığı Müsteşarı, Hukuk İşleri Genel Müdürü, Bilirkişilik Daire Başkanı, Yargıtay, Danıştay ve Askeri Yargıtay üyeleri arasından seçilecek birer kişi, HSYK tarafından belirlenen 1'nci sınıf adli, idari hakim ve Cumhuriyet Savcılarından 4 kişi oluşacak. Ayrıca, taslağa göre her bölge adliye mahkemelerinin olduğu yerlere de 'bilirkişilik bölge kurulu' kurulacak. Bölge kurulları da, Üst Kurulun belirlediği ilkeler çerçevesinde bilirkişilerin denetimini yapacak ve performansını ölçecek.

Taslakta bölge kurulları tarafından gerçekleştirilecek performans değerlendirilmesi sonucunda yeterli bulunmaması durumunda bilirkişiler sicilden silinebilecek. Taslağa göre, bilirkişilerin taraflarla görüşmesi yasak olacak. Taraflardan ancak, hakim veya cumhuriyet savcısı aracılığı ile bilgi alabilecek. Bilirkişi, görevlendirildiği konuyla ilgili çalışmayı bizzat kendi yapacak. UYAP aracılığı ile elde edilebilen veya çözülebilen problemler için bilirkişiye başvurulmayacak. Taslağa göre, bir davada birden fazla bilirkişi raporu alınması artık zorunluluk halinde ve gerekçesi gösterilerek, yeni veya ek bilirkişi raporu alınması ile mümkün olabilecek.

>> BİLİRKİŞİLİK KANUNU TASARISI TASLAĞI


Ebru Karatosun / TÜRKİYE
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.