'Dinleme'de çok tartışılacak şartname
Telefon dinlemelere çekidüzen verilmesi için yeni düzenlemeler planlanırken, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yeni sisteme uyum sağlayacak şekilde yeni dinleme cihazları almak üzere ihaleye çıktığı ortaya çıktı. Vatan gazetesinden Mehmet Ali Demir'in haberine göre 2014 yılı için 140 adet dinleme cihazı alınacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü Haberleşme Daire Başkanlığı'nın cihazların alınacağı firmalar için hazırlayıp Devlet Malzeme Ofisi'ne gönderdiği teknik şartnamede ilginç maddeler bulunuyor.

Sözleşmede soruşturmalarda teknik takibin denetleneceği konusuna işaret ediliyor. Yeni cihazlarda yetkili bir kişinin bir data hattı vasıtası ile dinleme sistemine girerek tüm kanallardaki ses kayıt dosyalarını dinleme ve yazılım yükleme olanağının verilmesi isteniyor: "Madde 2.20. Sistemde veri (data) hattı ile uzaktan bağlantı kurularak, bağlantı kuran kişinin yetkisi dahilinde tüm kanallardaki ses kaydına ulaşılması, ses kaydının dinlenilmesi, arıza bilgilerinin alınması, yazılım sorunlarını giderilmesi ve yeni yazılım yüklenmesi mümkün olacaktır. Bunun için gerekiyorsa ek donanımlar cihazla birlikte verilecektir."

ÜÇ AŞAMALI GÜVENLİK

Şartnameye eklenilen maddelerin birinde ise dinleme yapan personelin sisteme erişebilmesi için şifre ile yetkilendirilmesi getiriliyor. Sisteme dışarıdan girişi engellemek için 3 farklı seviyede giriş aşaması oluşturulması isteniyor. Veri tabanına ulaşmak için de ayrıca şifre kurulumu yapılması isteniyor.

Şartnamedeki ayrıntılar şöyle: "2.13. Cihaz yazılımına yetkisiz kişilerin girmesini önlemek ve değişik seviyelerde sisteme erişimi sağlamak için en az 3 farklı seviyede giriş yetkisine sahip kullanıcı profilleri tanımlanabilecektir (admin, operatör vb.). Yazılıma en az 5 adet kullanıcı eklenebilecektir. Sabit diske kaydedilen görüşmelerin silinmesi, üzerinde değişiklik yapılması ve yönetici(administrator) dışında programdan başka bir operatörce sistemin kapatılması mümkün olmayacaktır. Sisteme ne zaman , kim tarafından, ne kadar süre ile girildiğinin bilgileri kaydedilebilecektir. Yapılan giriş/çıkış log kayıtları ve kanallardaki kesinti log kayıtları tutulabilecektir. Veri tabanı erişim (şifresi), kullanıcıların direk müdahale yapmalarını engelleme amacı ile şifreli olacak."

EN SON 5 YIL ÖNCE ALINMIŞTI

Emniyet Genel Müdürlüğü, son olarak 2007'de teknik takiplerde kullanılmak üzere digital cihazlara yatırım yaptı. Kurumun envanterine 'teknik takip' işlerinde kullanılacak özellikte, digital kameralar, yüksek zoomlu fotoğraf makineleri, motor zoom lensler, mikro kameralar, uzun mesafeli taşınabilir gözlem ve izleme sistemleri satın alındı. Buna ek olarak da 2009 yılında 35 kalemden oluşan digital kayıt sistemi alındı.

GÜVENLİK ZAFİYETİ

Dinlemeler ile ilgili daha önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de bir birifing veren CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, Almanya'da Vatan'ın sorularını yanıtladı. Aksünger, dinleme dosyalarına dışarıdan bir yetkilinin müdahale edebilmesinin güvenlik zafiyeti doğuracağını söyledi. Emniyet içindeki usulsüz dinlemelerin giderilmesi için kurulacak bir denetleme mekanizmasının olması gerektiğinin de altını çizen Aksünger, yapılacak yeniliklerin yönetmeliklerle belirleneceğini, konunun şartnamelerde belirtilmesinin de anlamsız olduğunu belirtti. Aksünger, sistemlerin için teknik destek için dahi olsa başka bir kişi ya da birime bu tarz bir yetkinin verilmesinin sakıncalarının olduğunu söyledi.

Emniyet'ten dinleme cihazı açıklaması

Emniyet Genel Müdürlüğü, bugün basında yer alan "Emniyet'in son teknoloji ürünü 140 yeni dinleme cihazı almak için ihaleye çıktığına" dair bir açıklama yaptı. Açıklamada söz konusu cihazların "155 ihbar ve telsiz kayıtlarını tutan muhabere cihazları" olduğu belirtildi.

Emniyet'in basın açıklamasında "Basında yer alan Emniyet Genel Müdürlüğü’ne dinleme cihazı satın alınacağı haberleri ile ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür. Haberde bahsedilen şartname 155 ihbar ve telsiz kayıtlarını tutan muhabere cihazlarının alımı ile ilgilidir. Söz konusu cihazlar tüm polis haber merkezlerinde bulunan, rutin olarak alımı yapılan, dinleme ve izleme amaçlı olmayan cihazlardır." denildi. (Cihan)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.