Doğan'ın cezasının yürütmesi tekrar durduruldu

Doğan Yayın Holding A.Ş.'nin Kamu Aydınlatma Platformu'na yaptığı özel durum açıklamasında, Danıştay'ın DOĞAN Yayın Holding'in bağlı ortaklığı Doğan TV Holding A.Ş.'ye tebliğ edilen vergi/ceza ihbarnamesinin yürütmesini, davalı İdare'nin cevabından sonra yaptığı inceleme üzerine, tekrar durdurduğu bildirildi. Açıklamada, aynı zamanda Vergi Dairesi'nin yürütmenin durdurulması talebinin ise reddine oy birliği ile karar verildiği belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Hatırlanacağı üzere; bağlı ortaklığımız Doğan TV Holding A.Ş.'ye tebliğ edilen 1 milyar 47 milyon 915 bin 388 TL tutarındaki 2 No'lu Vergi/Ceza İhbarnamesi'ne dayanak teşkil eden İstanbul 3'üncü Vergi Mahkemesi Kararının Doğan TV Holding A.Ş. aleyhe sonuçlanan kısmına ilişkin olarak, Doğan TV Holding A.Ş.'nin yürütmenin durdurulması talebinin, "davalı İdarenin temyize cevabı alınıncaya, ya da cevap süresi geçip yeni bir karar verilinceye ve ara kararı cevabı alınıncaya kadar', Danıştay tarafından kabul edildiği; 22 Eylül 2010 tarihli KAP açıklamamızda yer almıştı. 2 Aralık tarihinde, İMKB'nin Birinci Seans Kapanışının ardından Doğan TV Holding A.Ş. avukatlarınca teslim alınan Yürütmenin Durdurulması Kararına göre; matrah farkının hesaplanış biçimi itibarıyla dava dosyasında ve Mahkeme kararında yer alan hususlar ile davacının temyiz dilekçesinde ileri sürülen iddialar ve gösterilen sebepler karşısında yürütmenin durdurulması için 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 52'nci maddesinin yollamada bulunduğu, 27'nci maddenin 2'nci fıkrasında öngörülen şartların gerçekleştiği sonucuna varıldığından bahisle; davacının temyiz istemi hakkında karar verilinceye kadar teminat aranmaksızın yürütmenin durdurulmasına oy çokluğu ile karar verilmiştir."

Açıklamada, gelinen bu aşamada, Danıştay'ın söz konusu Kararı gereğince, Doğan TV Holding A.Ş.'ye tebliğ edilen 1 milyar 47 milyon 915 bin 388 TL tutarındaki 2 No'lu Vergi/Ceza İhbarnamesi'nin bu aşamada ödenmesinin söz konusu olmayıp; temyiz isteminin esastan görüşülmesine ise ayrıca devam edileceği kaydedildi.
ANKA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.