Düzenleme Anayasa’ya aykırı, suçla mücadeleyi zaafa uğratır
Yargıtay adına konuşan üye, bu düzenlemenin ‘suçla mücadelede büyük bir zafiyete yol açacağını’ açıkladı. Muhalefet partilerinin eleştirileri ve Yargıtay’ın uyarısına rağmen kanun teklifinin maddeleri AK Partililerin oylarıyla kabul edildi.

Teklifin görüşüldüğü Atalet Komisyo-nu’nda Yargıtay adına konuşan Yargıtay 12. Ceza Dairesi üyesi Gürsel Yalvaç, mal varlığına el koyma kararı alınabilmesi için ağır ceza mahkemelerine oybirliği şartı getirilmesine karşı çıktı. Kanun teklifi için Yargıtay’ca yapılan değerlendirmeleri aktaran Yalvaç, suçla mücadele ile bireysel hakların korunması arasında bir denge olması gerektiğini belirtti. Yalvaç, “Koruma tedbirlerini uygulanmaz hale getirirsek suçla mücadelede başarı sağlanması mümkün olmaz. Daha önce de Anayasa Mahkemesi, bir kanunda mahkemelerin rapor alma zorunluluğu getiren kanunu, yargı bağımsızlığına aykırı bulduğundan iptal etmişti. Anayasa Mahkemesi, ‘mahkemeler bilirkişiye başvurabilir ama belirli bir bilirkişiye veya kuruma başvurma zorunluluğu yargı bağımsızlığına aykırıdır’ demişti. Bu kanun teklifinde de birkaç kuruldan rapor alma zorunluluğu var. Daha yargılamanın başlangıcında bu raporun alınması zorunluluğunu hem pratik olarak hem de hukuken doğru bulmamaktayız. Yargılama aşamasında böyle bir rapor alınabileceğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı. Gürsel Yalvaç, ağır ceza mahkemelerine oybirliği ile karar alma zorunluluğu getirilmesine de karşı çıktı. Şöyle konuştu: “Oybirliği ile karar verme zorunluluğu mevcut sisteme aykırıdır. İtiraz mercilerinde de oybirliği şartı, bu tedbirinin büsbütün uygulanamaz hale getireceğini düşünüyoruz. Oybirliği ile karar zorunluluğunun suçla mücadelede büyük bir zafiyete yol açacağını düşünmekteyiz.”


Zaman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.