Eğitim-Bir-Sen'den sözleşmeli öğretmen davası


Eğitim-Bir-Sen, sözleşmeli öğretmenlerin öğrenim durumuna bağlı yer değişikliği yapmalarına engel olan düzenlemeye, Danıştay'da yürütmenin durdurulması talepli dava açtı.

Sendikadan yapılan açıklamaya göre, dava dilekçesinde, Eğitim-Bir-Sen üyesinin 2010-2011 eğitim-öğretim yılında Selçuk Üniversitesi'nde İlköğretim Matematik Bilim Dalı'nda doktora programına kabul edilmesi nedeniyle Konya'da görevlendirme talebine karşılık davalı Milli Eğitim Bakanlığı'nın tesis ettiği 15.10.2010 tarih ve 63664 sayılı ret işlemi ile bu işleme dayanak teşkil eden 29/03/2009 tarih ve 27184 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan, "Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esaslar"ın 5. maddesiyle 28/6/1978 tarih ve 16330 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan, "Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar'a eklenen "Kurum içi yer değişikliği' başlıklı ek madde 3'te yer alan a, b, c ve ç bentlerinde sayılanlar dışında öğrenim durumuna bağlı kurum içi yer değişikliğine yer verilmemesi yönünde yapılan eksik düzenlemenin iptali istendi.

Dilekçede, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi olarak çalışan 4/B'li personel ile kadrolu devlet memurlarının her ikisinin de üstlendikleri görevin kamu görevi olup, sorumluluklarının aynı olduğu belirtildi. Dava dilekçesinde, sözleşme ile istihdam edilecek öğretmenlerde aranacak genel ve özel şartların kadrolu öğretmenlerde aranacak şartlarla aynı olduğu, kadrolu devlet memuru olan öğretmenler öğrenim durumuna bağlı olarak kurum içi yer değişikliği yapabilirken, görev ve sorumlulukları aynı olan fakat farklı gruplarda yer alan bu kamu görevlilerinden; belirli süreli hizmet akdiyle çalışan sözleşmelilere bu hakkın tanınmamasının Anayasa'nın "Eğitim ve Öğrenim Hakkı ve Ödevi"ni düzenleyen 42. maddesine aykırı olduğu ifade edildi.
Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Halil Etyemez, sözleşmeli personele uygulanan 28/6/1978 tarih ve 16330 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar'a karşı açtıkları davanın olumlu sonuçlanması halinde, sözleşmelilerle ilgili kazandıkları diğer davalarda olduğu gibi, bu davanın sonuçlarından da sadece Milli Eğitim Bakanlığı'nda çalışan sözleşmeli öğretmenlerin değil, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında ve üniversitelerde görev yapan sözleşmeli personelin de faydalanacağını söyledi.

Etyemez, Eğitim-Bir-Sen olarak daha önce de, sözleşmeli öğretmenlerin kadrolu öğretmenler gibi asker öğretmen ola¬rak görev yapmaları, sürekli görev yolluğu alabilmeleri, öğretim yılına hazırlık ödeneğinden SGK priminin kesilmemesi, 30 günü aşan hastalık izinlerinde sözleşmelerinin feshedilmemesi, yer değiştirmelerini zorlaştıran hükümlerin iptali için dava açtıklarını hatırlattı. (ANKA)
(HM/HF/ORH)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.