Ergenekon hakimlerinin gerekçeli karar için son günü
Ergenekon Davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin, davayla ilgili gerekçeli kararını tamamlaması için15 günlük süre yarın doluyor. Mahkeme başkanı ve üyeleri, 5 Ağustos 2013 tarihinde açıkladığı Ergenekon Davası'nın kısa kararının gerekçesini yarına kadar tamamlamazsa disiplin yönünden de yaptırım uygulanacak.

8 AYDIR GEREKÇELİ KARAR YAZILMADI

Özel yetkili mahkemeleri kaldıran 6526 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, kaldırılan TMK'nın 10. Maddesiyle görevli ağır ceza mahkemelerince verilip henüz gerekçesi yazılmamış hükümlerin gerekçelerinin, bu Kanun'un yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en geç on beş gün içinde yazılmasını hükme bağladı. Ergenekon Davası'nda kararını 5 Ağustos 2013'te açıklayan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, yaklaşık 8 aydır gerekçeli kararını yazmadı.

15 GÜNLÜK SÜRE YARIN DOLUYOR

Yeni yasanın 6 Mart'ta yürürlüğe girmesiyle 13. Ağır Ceza Mahkemesine gerekçeli kararı yazması için 15 gün süre verildi. Mahkemenin, gerekçeli kararı tamamlaması için verilen 15 günlük süre yarın doluyor. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi başkan ve üyelerine, yarına kadar eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un da aralarında olduğu sanıklar hakkında mahkumiyet kararının gerekçesini yarına kadar tamamlamazsa haklarında disiplin yönünden de yaptırım uygulanacak.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK

Yerel mahkeme yarına kadar gerekçeli kararını tamamlarsa dosya Yargıtay'a gönderecek. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında yapılacak incelemenin ardından hazırlanacak tebliğname, davaya bakacak Yargıtay 9. Ceza Dairesine gönderilecek. Daire'de de bir süre yapılacak incelemenin ardından duruşma günü verilerek dava görülmeye başlanacak. Anayasa Mahkemesi, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un yaptığı bireysel başvuruda, yerel mahkeme gerekçeli kararı yazmadığı için Başbuğ'un kişi hak ve hürriyetlerinin ihlal edildiğine karar vermişti.

İNCELEME DEVAM EDİYOR

Ergenekon davasının gerekçeli kararını 7 aydır yazmadıkları gerekçesiyle davanın sanıklarından Tuncay Özkan'ın avukatı Hüseyin Ersöz'ün yaptığı şikayet de Hakimler Ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3. Dairesi'nce ele alınmıştı. Daire, Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hasan Hüseyin Özese ve üyeler Sedat Sami Haşıloğlu ve Hüsnü Çalmuk hakkında, "Ergenekon Davası gerekçeli kararını hala yazmadıkları" gerekçesiyle oy çokluğuyla inceleme kararı vermişti. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese ve üyeler Sedat Sami Haşıloğlu ve Hüsnü Çalmuk hakkında, "Ergenekon Davası gerekçeli kararını hala yazmadıkları" gerekçesiyle oy çokluğuyla inceleme kararına onay verdi. Onayın ardından hakimler hakkında müfettişler inceleme yapacak. Müfettişlerin incelemesi sonucu hazırladığı rapor uyarınca HSYK 3. Dairesi, hakimler hakkında soruşturma gerekip gerekmediğine karar verecek. 3. Daire, bu hakimler hakkında soruşturma kararı verirse, bu da onay için Adalet Bakanı Bozdağ'a gönderilecek. Bozdağ'ın onay vermesi durumunda hakimler hakkındaki soruşturma işlemleri HSYK 2. Dairesince yürütülecek.

ANKA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.