Etimesgut'taki yolsuzluk iddialarına ilişkin dava açıldı


Cumhuriyet Savcısı Tayfun Kaya'nın hazırladığı iddianamede, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü ve Etimesgut Belediye Başkanlığı ''ihbar eden'', iki kişi ''mağdur'', 13 kişi ''şikayetçi'' olarak gösterildi.

Halen tutuklu bulunan eski Etimesgut Belediye Başkanı Serhat Kemal Yılmaz, eski Belediye Başkan Yardımcıları Osman Başbozkurt, Zafer Altınkaynak, İhsan Ağcan, Nurettin Karabal ve Mustafa Yılmaz, Etimesgut'taki Orhan Tan Huzurevi'nin eski Müdürü Ali Kaya, eski Zabıta Müdürü Mustafa Güven ile çoğunluğunu belediye yetkilileri ve firma sahiplerinin oluşturduğu 99 kişi ''sanık'' olarak yer aldı.

İddianamede, ''soruşturmaya konu suç örgütünün, Etimesgut Belediyesince gerçekleştirilen alım-satım işlemlerinde yasal olmayan yöntemlerle haksız çıkar sağlama amacıyla kurulduğu'' savunuldu.

''Örgütün belirli birtakım ihaleler için değil, sayısı belirsiz olan alım-satım işlemleri üzerinden yasal olmayan yollardan çıkar sağlama amacı bulunduğu'' öne sürülen iddianamede, ''Örgütün kurucusu ve lideri olduğu öne sürülen eski Belediye Başkanı Yılmaz'ın, şüphelilerden bir kısmını belediyede önemli görevlere getirdiği'', ''Yılmaz liderliğindeki suç örgütünün 2004-2009 arasında ihale ve hizmet alımlarında, örgütün menfaati doğrultusunda hareket ettikleri ve örgüt faaliyetleri nedeniyle çok büyük miktarda kamu zararı oluştuğu'' öne sürüldü.

İddianamede, şüphelilerin, belediyenin ihale ve hizmet alımlarında, şu eylemleri gerçekleştirdikleri savunuluyor:

-İhaleye katılma yeterliliğine ve koşullarına sahip kişilerin ihaleye katılmalarını engellemek, gerekli yeterliliğe ve koşullara sahip olmayanların ihalelere katılmalarını sağlamak,

-Teklif edilen ya da ihale sonucu kullanılan malları, şartnamede belirtilen niteliklere sahip olmadığı halde, değerlendirmeye alarak, hileli davranışlarda bulunmak,

-İhalelerle ilgili gizli tutulması gereken bilgilere başkalarının ulaşmasını sağlamak,

-İhaleye katılmak isteyen veya katılan kişilerin ihale şartlarını ve özellikle fiyatı etkilemek için aralarında açık veya gizli anlaşma yapmalarına göz yumarak, ihaleye fesat karıştırmak.

İddianamede, şüphelilerin, belediye ile iş yapan bazı işadamlarından rüşvet, müteahhitlerden hak edişlerinin ödenmesi sırasında da çeşitli bahanelerle para aldıkları savunuldu.

Sanık Yılmaz'ın, ses kayıt çözüm tutanaklarına yansıyan görüşmelerde, kendisi ve görev yaptığı dönemde belediyede çalışan arkadaşları hakkında açılan soruşturmalarla ilgili olarak, İçişleri Bakanlığında şef olarak görev yapan sanık Mustafa Gök'ten bilgi aldığı ve bu bilgiler doğrultusunda, soruşturmaları lehlerine sonlandırabilmek için diğer örgüt mensuplarıyla hazırlık yaptığı öne sürüldü.

-SANIKLARIN İFADELERİNE DİKKAT ÇEKİLDİ-

Şüphelilerin telefon görüşmelerinde ve ifadelerinde kullandıkları, ''Otorite emretti, biz de yaptık'', ''İmzalamak zorunda kaldım'', ''Yapacaksın dediler, yaptım'', ''Faturayı yazdı, altını bana imzalattı'', ''Hastane ihalesine katılmama teşvikçi olmuştur'', ''Sizden müsaade almak için aradım başkanım'', ''Şeye giydirdik abi, onların birilerinin üzerine giydirdik'', ''Huzurevinin ihalesini aldık başkanım, tek firma olarak girdik'', ''Emrini yerine getirdik'', ''Selamımı söylersen, işini halleder'', ''Bu ihaleye giremezsiniz, girerseniz iptal edilecek, ''Dostlarımızı üzme'' gibi bazı cümlelere dikkat çekilerek, bu ifadelerin, örgütün varlığı için gerekli hiyerarşinin oluştuğunu gösterdiği kaydedildi.

İddianamede, sanıkların Etimesgut Belediyesi Kadın Doğum Hastanesi inşaatı ve arsası satış ihalesi, Etimesgut Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ihalesi, hafriyat döküm ihalesi, bazı bordür ve trotuvar ihaleleri, park ve yeşil alan bakım ihaleleri, oyun ve spor alanı ihalesi, Kent Konseyi binası tadilat ve ofis yapımı ihaleleri, Orhan Tan Huzurevi temizlik, bakım ve yemek ihalelerinin de içinde bulunduğu 25 olayda suç işledikleri ileri sürüldü.

-BELEDİYE ŞİRKETİNDE 1 YILDA, 235 BİN TL'LİK AÇIK İDDİASI-

İddianamede, Etimesgut Belediyesi ile Yenikent Belediyesinin ortak şirketi Ahikent Ltd. Şti'nin resmi kasa defterlerinin yanı sıra, bir de gayri resmi kasa defterinin olduğununa yer verildi. Resmi ve gayri resmi kasa defterlerinin bilirkişi incelemesi sonucunda, şirketin 1 Ocak 2006-31 Aralık 2006 arasında, resmi kayıtlara yansıtılmayan 235 bin 333 TL 15 Kr kasa açığının bulunduğunun belirlendiği bildirilen iddianamede, ''bu dönemde şirketin sorumlu müdürü olan sanık Ahmet Bülent Nemutlu ile belediye başkan ve yardımcılarının, şirket hesabındaki paraları, kendi özel çıkarları için kullandığı'' iddiasında bulunuldu.

İddianamede, eski Belediye Başkanı Yılmaz'ın, ''Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak'', ayrıca 23 ayrı olay nedeniyle ''Hakkı olmayan yere tecavüz etme'', ''Görevi kötüye kullanma'', ''Rüşvet'', ''Edimin ifasına fesat karıştırma'', ''Kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği'', ''Zimmet'', ''İrtikap'', ''Kamu kurum veya kuruluşlarının ihalesine fesat karıştırmak'', ''Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık'' suçlamalarından yaklaşık 580 yıl hapis cezası ile örgüt adına işlenen suçlardan ayrıca cezalandırılması talep edildi.

Diğer sanıkların da ''Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, üye olmak'', ''Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek'', ''Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'', ''Kamu kurum veya kuruluşlarının ihalesine fesat karıştırmak'', ''Rüşvet'', ''İrtikap'', ''Kamu kurum veya kuruluşlarının zararına dolandırıcılık'', ''İhaleye fesat karıştırmak'', ''Edimin ifasına fesat karıştırmak'', ''Kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği'' gibi suçlamalardan çeşitli cezalara mahkum edilmesi istendi.

İddianamede, kurulduğu savunulan suç örgütü lideri, yönetici ve üyeleri hakkında mal varlıklarındaki artışlar nedeniyle başlatılan soruşturmaların devam ettiği bildirildi.

İddianamenin eklerinin 113 klasör olduğu ifade edildi.

Sanıklar, Sincan 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanacak.


AA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.