Galatasaray Lisesi'nin statüsünü değiştiren dava

Ortaöğretim sınavlarında ter dökerek liseye giren öğrenciler, yerleştikleri popüler kurumlarda büyük sıkıntılarla karşılaşıyor. Devlet okulu diye tercih ettikleri okullarda bizzat devletin yasakladığı eğitim ücretiyle karşılaşan öğrenciler ya okulu bırakıyor ya da ailesini zor durumda bırakmak pahasına eğitimine devam ediyor. OKS sonrası okullarda kayıt parasının alınıp alınmamasının tartışıldığı dönemde devlet okulu olan Galatasaray Lisesi'nin öğrencilerden her yıl öğrenim ücreti aldığı ortaya çıktı. Bu durumdan şikâyetçi olan bir veli, okulu dava ederek bu statüsünü tartışılır hale getirdi. Dava sürecinde Milli Eğitim Bakanlığı da GS Lisesi'nin resmi devlet lisesi olmasına rağmen paralı eğitim verdiğini kabul ederek mağdur öğrenciyi haklı buldu. GS Lisesi'ne Ortaöğretim Sınavları (OKS) ile giren A.K. okula açtığı davayı kazandı. Mahkeme gerek Anayasa'ya aykırılık iddiasından gerekse MEB'den aldığı cevaplar doğrultusunda, kurumun bin 841 lirayı talep ettiği davayı reddetti.

Galatasaray Lisesi öğrencilerinden A.K., 2008-2009 öğretim yılının bin 841 liralık ilk taksitini ödeyemeyince evlerine icra yazısı gelmiş. İşin daha ilginç tarafı icra yazısının Galatasaray Üniversitesi Rektörlüğü'ne ait olması. Çünkü GS Lisesi GS Üniversitesi ile alakası olmayan ve MEB'e bağlı bir lise. Bu duruma anlam veremeyen baba C.K., avukat Muhammed Emin Özkan'a başvurur ve Galatasaray Rektörlüğü'ne dava açar. Avukat Özkan, rektörlüğün 'bizim sizden alacağımız var' diye karşı dava açması üzerine bazı gerçekleri de ortaya çıkarmış. Özkan, ailenin borcuna ilk olarak Galatasaray Lisesi'nin MEB'e bağlı bir okul olması ve isim benzerliğinin dışında rektörlükle uzaktan yakından alakası olmaması, ikinci olarak da devlet liselerinde öğretim ücretinin olmamasına itiraz etmiş. Özkan, öğrenciler okul tercihlerini yaparken kılavuzlarda hiçbir şekilde belirtilmeyen ücretin okula kaydedildikten sonra velilerinden talep edildiğini söylüyor.

Galatasaray Rektörlüğü'nün aktif dava ehliyeti olmadığını savunan Özkan, mahkemeye üniversitenin lise öğrencisinden niçin ücret istediğini sorduğunda Galatasaray Lisesi'nin çok istisnai bir şekilde GS Üniversitesi kanununa bağlı olarak çıkarıldığını öğrenmiş. Özkan, Türkiye'de tek olan bu durum için şu yorumu yapıyor: "Bir devlet lisesinin üniversite rektörlüğüne bağlı olması hukuk ve eğitim camiasının tasavvur edemeyeceği bir durum." Özkan, bu durumun Tevhid-i Tedrisat Yasası'na aykırı olduğunu söylüyor. Bu yasaya göre bütün ilkokul, ortaokul ve lise MEB'e bağlanmış sadece GS'de bu hüküm delinmiş. Ne var ki bu yasanın Anayasa'ya aykırı bir uygulama iddiasında bulunduğunuz zaman karşınıza Fransa ile Türkiye arasında yapılmış bir anlaşma çıkıyor. Uluslararası anlaşmalar Anayasa'nın üstünde kabul edildiği için Anayasa'ya aykırılık iddiasının da önüne geçilmiş oluyor. Özkan, bu durumun çok güzel kurgulanmış bir proje olduğunu öne sürüyor.

Özkan'a göre GS Lisesi'ne uygulanan yasa ile diğerlerine uygulanan yasanın farklı olması, fırsat eşitliğine aykırı. Böyle bir imkân varsa bundan diğer vakıf üniversitelerinin de yararlanması gerektiğini aktaran Özkan, "YÖK'e bağlı başka vakıf üniversiteleri de devlete bahçelerinde kendilerine bağlı liseler açtırsın. Öğretmenlerin maaşları devlet tarafından ödensin. Bu liseler yönetim itibarıyla o üniversitenin rektörüne bağlı olsun. Muhteşem bir hizmet olur. Ayrım da ortadan kalkmış olur." diyor.

Zaman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet Taner 8 yıl önce

Kardeşim niye uğraşıyosunuz Galatasaray Lisesi'yle
Bu vatanın kuratarılmasına yüzlerce öğrencisini feda etmiş bu kurumla uğraşmayı bırakın artık.
Efendim ne imiş; Galatasaray Lisesi'nin Galatasaray Üniversitesi ile alakası yokmuş. Açınız okuyunuz gsu.edu.tr sayfasını ve yönetmeliğe bakınız. Galatasaray Lisesi Türkiye'de bazı maddelerle Milli Eğitim Bakanlığı'na, bazı maddelerle de Galatasaray Üniversitesi'ne bağlı bir lisedir. İkisi de devlettir. Galatasaray Lisesi de devletin okuludur. Bu ülkenin dört bir yanından sınavla öğrenci alır. Tarihi boyunca bu ülkeye hizmet etmiştir. Etmeye de devam edecektir. Galatasaray Lisesi mason okulu değildir; mason yuvası değildir. Görüşlerini beğenmediğiniz insanları nason, sabetay , tağınakçı, tarikatçı, dinci, solcu, sağcı diye fişleyerek bir yere varamazsınız . Lütfen tarafsız haber yaptığınız gibi bilinçli yorum da yapın. Buna "science sans conscience" derler