Gaziantep Barosu'ndan IŞİD haberleri için suç duyurusu
Yazılı ve görsel basına yansıyan haberlere göre Alman televizyon kanalı ARD, IŞİD'in elinde esir olarak tutuğu Yezidi kadın ve çocukları, Türkiye'deki köle irtibat bürosu aracılığı ile satışa çıkardığı haberlerini izleyicileriyle paylaştı. IŞİD'in Türkiye'de açtığı irtibat büroları ile yaptığı köle satışının görüntülendiği haberde, yakınları IŞİD'in elinde rehin bulunan Yezidi bir ailenin, IŞİD'in köle pazarındaki yakınlarını satın alarak, kurtarmasına yer verildi. Basına yansıyan haberlerin Gaziantep'te geçtiği iddia edilmesi üzerine Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.




GAZİANTEP CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

 

 

MÜŞTEKİ                :AV.BEKTAŞ ŞARKLI-(GAZİANTEP BAROSU BAŞKANI- GAZİANTEP ADLİYESİ K.3 )

 

ŞÜPHELİLER         :  Failler henüz bilinmemektedir.

 

SUÇ                           : TCK 80(İnsan Ticareti),227(Fuhuşa Teşvik),109(Hürriyeti Tahdit),76(Soykırım),77(İnsanlığa Karşı Suçlar),79(Göçmen Kaçakçılığı),80(İnsan Ticareti),227(Fuhuş)

KONU                       :  Şüpheliler  hakkında gerekli kovuşturmanın yapılarak kamu davası açılması talebidir.

AÇIKLAMALAR   :

                                   
1-)
Yazılı ve görsel basına yansıyan haberlere göre Alman televizyon kanalı ARD, IŞİD'in elinde esir olarak tutuğu Yezidi kadın ve çocukları, Türkiye'deki köle irtibat bürosu aracılığı ile satışa çıkardığını , IŞİD'in Türkiye'de açtığı irtibat büroları ile yaptığı köle satışının görüntülediğini,haberde yakınları IŞİD'in elinde rehin bulunan Yezidi bir ailenin, IŞİD'in köle pazarındaki yakınlarını satın alarak, kurtarmasına yer verilmiştir.

                                  
Haberde, Ebu Mital adlı bir aracı üzerinden IŞİD'in Türkiye'deki köle pazarı irtibat bürosuna başvuran ailenin, 2-4 yaş arasındaki 3 çocuklu bir anne ile 11 yaşındaki bir çocuğu kurtardığını,görüntülerde IŞİD militanları ile internet üzerinden iletişime geçen Ebu Mital’in, önce militanlarla pazarlık yaparak bir fiyat belirlediği,ardından Gaziantep İlimize  gelerek, Whatsapp üzerinden parayı vereceği kişinin adını ve IŞİD irtibat bürosunun adreslerini aldığını,verilen adrese giden Mital'in, sadece Suriyelilerin çalıştırıldığı ve para sayma makineleri bulunan büroda yaptığı görüşmelerin gizli kamerayla görüntülendiği,genç kadınlar için 20 bin dolar talep eden örgütün, 11 yaşındaki erkek çocuk için aracı olan Mital ile 15 bin dolara anlaştığı,Mital'in parayı teslim ettiği militanların, paranın tam olup olmadığını para sayma makineleri ile kontrol ettiği,paranın tesliminden sonra Suriye'de bir otele geçen Mital’in  yine Whatsapp üzerinden mesaj beklediğini,yasa dışı örgüt militanların paranın kendilerine ulaştığını söylemesinin ardından, Mital'e anne ve çocukların teslimi için birinin kendisini arayacağının  söylendiğini,daha sonra  teslimin gerçekleştiği ifade edilmektedir.

                                  
Aynı haberde ARD'ye konuşan Mital’in , köle alışverişinde para transferinin Türkiye'deki IŞİD irtibat büroları üzerinden yürütülüp örgüte aktarıldığını, son bir yılda 250 Yezidi kadın ve çocuğu IŞİD'den geri aldığını ve bunun için örgüte 2.5 milyon dolardan fazla para ödediğini, ayrıca IŞİD’in  elindeki Ezidi kadın ve çocukları numaralandırarak, fotoğraflarıyla birlikte dijital ortamda satışa sunduğu iddia edilmektedir.

 


2-) Savcılık makamınız tarafından da bilineceği üzere İŞİD(Irak ve Şam İslam Devleti) adlı terör örgütü, tüm dünyada ve Türkiye’de kanlı eylemlere imza atmış ve ülkemizde son olarak Suruç ve Ankara Garındaki bombalı eylemleri gerçekleştirmiştir.Böyle bir  uluslararası terör örgütüyle yaşadığımız  ilimiz arasında paralellik kurulması bir hukukçu olarak hepimizi rahatsız etmektedir.Yargının bir diğer unsuru olarak ve Gaziantep’te görev yapan biri olarak  eminim bu paralellik sizleri de rahatsız etmekte ve ilgilendirmektedir.

 

3-) Soruşturma aşamasının neticesine göre , bu olaylar basına yansımadan önce “Önleyici” ve gerekli istihbarat çalışması yapmayan ve gerekli tedbirleri almayan MİT ve  kolluk görevlileri hakkında “Görevi ihmal(TCK 257/2 ve Görevi Kötüye Kullanma(TCK 257/1 Md.)” fillerinden dolayı suç duyurusunda bulunulmasını talep ediyoruz.

 

4-) Yukarıda iddia konusu olan olayların açıklığa kavuşturulması ve faillerin cezalandırılması  TCK’da düzenlenen  80 md.(İnsan Ticareti),227 md.(Fuhuş),109 md.(Hürriyeti Tahdit),76 md. (Soykırım),77 md.(İnsanlığa Karşı Suçlar) ve TCK79 md.(Göçmen Kaçakçılığı)’da  yer alan suçları oluşturduğu düşünülmektedir.


5-)
Yukarıda belirtilen suça konu eylemleri gerçekleştiren  şüphelilerin  eylemleri suç teşkil ettiğinden, gerekli kovuşturmanın yapılarak sanıkların  cezalandırılması için savcılığınıza müracaat zorunluluğu doğmuştur.

 

HUKUKİ NEDENLER:TCK,Sınırı Aşan Örgütlü Suçlara Karşı BM Sözleşmesi, Sınırı Aşan Örgütlü Suçlara Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesine Ek İnsan Ticaretinin, Özellikle Kadın ve Çocuk Ticaretinin Önlenmesine, Durdurulmasına ve Cezalandırılmasına İlişkin Protokol.

 

DELİLLER                 :http://www.daserste.de/information/politik-weltgeschehen/weltspiegel/videos/syrien-millionen-fuer-die-terrorgruppe-is-100.html, https://www.youtube.com/watch?v=7nd3A3qW2xY, http://gazetemanifesto.com/2015/11/30/gaziantepte-kole-pazari/

(Ek.1.İnternet Sayfa görüntüsü)

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/436599/Gaziantep_teki_kole_satis_burosu.html

(Ek.2.İnternet Sayfa görüntüsü)

 

internet siteleri görüntü ve kayıtları http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/436599/Gaziantep_teki_kole_satis_burosu.html


SONUÇ VE İSTEM            :
  Yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı;

 

1)      Konunun hassasiyeti gereği İvedilikle soruşturma yapılarak suça konu faillerin tespit edilmesini,

 

2)      Neticeten  suça konu fiillerin failleri    hakkında TCK’da düzenlenen 80 md.(İnsan Ticareti),227 md.(Fuhuş),109 md.(Hürriyeti Tahdit),76 md. (Soykırım),77 md.(İnsanlığa Karşı Suçlar) ve TCK79 md.(Göçmen Kaçakçılığı)’da  yer alan suçlardan dolayı   kamu davası açılmasına karar verilmesini ,

 

3)      İşbu suç duyurusu vakalar  hakkında ,  Önleyici ve gerekli istihbarat çalışması yapmayan ve gerekli tedbirleri almayan MİT ve  Kolluk görevlileri hakkında “Görevi ihmal(TCK 257/2 ve Görevi Kötüye Kullanma(TCK 257/1 Md.)” fillerinden dolayı kamu davası açılmasına karar verilmesini talep ederim. 02/12/2015

 
Müşteki   


Av.Bektaş ŞARKLI


Gaziantep Barosu Başkanı





Hukuki Haber

Anahtar Kelimeler:
Baro
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.