İddianamedeki MİT raporuna ceza
Burcu Karakaş

Avukat Gülizar Tuncer, Devrimci Karargâh dosyasına giren MİT raporuyla özel hayatının ihlal edildiği gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı’na açtığı 10 bin lira manevi tazminat davasını kazandı. Kararda, “Başvurucunun özel hayatının gizliğinin ihlal edildiği belirtilerek “Gizli kalması gereken istihbari nitelikteki bilgilerin dava dosyasına konulması suretiyle alenileştirilmesinin kabul edilemeyeceği” belirtildi.

Tuncer, eşi Mehmet Güneş’in yargılandığı Devrimci Karargah dosyasına konulan MİT raporunda yer verilen kişisel kayıtlarının silinmesi ve uğradığı manevi zararın karşılanması için idare mahkemesinde dava açtı. Söz konusu rapor, bir iddianameye doğrudan MİT raporunun dahil edilmesi nedeniyle bir ilk olma özelliği taşımış ve tartışmalara neden olmuştu. Tuncer, tazminat davasını kazandı ancak kayıtların iptali istemi mahkeme tarafından reddedildi. Kararda, MİT yazısında “Hukuki delil olarak kullanılamaz” ibaresinin bulunmasına karşın raporun savcılığa sunulması kişilik haklarının ihlali olarak nitelendirildi.

Delil olarak kullanılamaz
İstanbul 7. İdare Mahkemesi, İçişleri Bakanlığı’nın fişlemenin kendileri tarafından yapılmadığını belirtmesi ve bakanlıkta herhangi bir fişleme kaydına ulaşılmadığı gerekçesiyle, ishtihbari bilgilerin silinmesi yönündeki talebi reddetti. Tuncer’in kişisel haklarının ihlal edildiğine dair açtığı 10 bin lira manevi tazminat davası ise işlemin hukuka aykırı olduğu vurgulanarak şu ifadelerle kabul edildi:

“Başvurucunun özel hayatına yönelik ağır bir müdahale gerçekleştiğinin kabulü gerekmekte olup, demokratik bir toplumda, hukuki delil olarak kullanılamayacak ve gizli kalması gereken istihbari nitelikteki bilgilerin dava dosyasına konulması suretiyle alenileştirilmesinin kabul edilemeyeceği; bu bilgilerin dava dosyasına konulması suretiyle alenileştirilmesi demokratik toplum ilkeleri ve Anayasa’nın maddeleri ile bağdaşmayacağı açıktır. Davacının kişilik haklarının ihlal edilmesine neden olduğu anlaşıldığından, bu olay nedeniyle davacının sıkıntı ve üzüntü çektiğinin kabulü gerekmekte olup, olayın oluşumu ve niteliği dikkate alınarak davacıya manevi tazminat verilmesi gerekmekte olduğu kanaatine ulaşılmıştır.”

Dayanaksız kararlar
Tuncer’in avukatı İbrahim Ergün, kararla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Bu karar ile emniyet bu belgeyi bundan sonra kullanamayacaktır. Aksi halde hem mahkemeden bilgi gizlemiş olacak hem de hukuka aykırı işleme devam etmiş olacaktır” dedi. Devrimci Karargah davasının Yargıtay duruşması 3 Aralık’ta görülecek.

Milliyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.