\'Kadir Özbek, adil yargılamaya müdahale suçu işledi\'

Türk Ceza Kanunu( TCK)\'nun 277. maddesine göre bunun 2 ile 4 yıl hapis gerektiren bir suç olduğunu dile getiren Avcı, savcıdan sicil numarasını sormanın, trafik cezalarındaki, \"Sicil numaran ne? Seni sürdüreceğim.\" yaklaşımına benzediğini söyledi. Avcı, HSYK\'nın Erzurum\'u tasfiyesinin ardından gözünü İstanbul ve Ankara\'daki kozmik oda soruşturmalarını yürüten hâkim ve savcılara diktiğini, aynı hamleyi burada da yapacağını iddia etti: \"Yargıtay, Ergenekon davasının kendisine geleceği günü bekliyor. HSYK da usulen olaya müdahale edip tabiri caizse gereken kelleleri düşürüyor.\"

HSYK Başkan Vekili Özbek\'in terör örgütü üyeliği suçlamasıyla tutuklanan Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner\'in evinde arama yapan savcıyla telefonda görüştüğünü itiraf ettiğine yönelik haberi değerlendiren eski Savcı Avcı, bu durumun adil yargılamaya cebren müdahale demek olduğunu söyledi: \"HSYK, sıradan bir organ değildir. Bizzat hâkimlerin ve savcıların en tepesindedir. Terfilerinde, takdirlerinde, tevziyelerinde, tayinlerinde tek yetkilidir. Bu yüzden Başkan Vekili Özbek\'in savcıyı araması, TCK 277\'ye göre fevkalâde ağır bir suçtur.\"

Söz konusu maddeye göre yargı görevini yapan kişiyi etkileyene, 2 ile 4 yıl arasında hapis cezası verileceğinin öngördüğünü anlatan Avcı, şunları söyledi: \"Buradaki de yargı görevini etkileme suçudur açıkça. \'Sen direnme, biz gerekeni yapacağız.\' demektir. Meşruiyetini kaybetmiş kurumdaki, Ali Suat Ertosun gibi Ergenekon soruşturmasında adı geçmiş ve Kadir Özbek gibi savcıyı bu şekilde tehdit etmiş kişilerin, en azından bu hadisede görev yapmaması gerekir. Bir de oturup karar alıyorlar bu soruşturma hakkında. Bunu dünyada kabul edilebilecek, anlayabilecek hiçbir hukuk sistemi yoktur.\"

Gültekin Avcı, HSYK\'nın Erzurum\'daki savcıların yetkilerini, hiçbir Adalet müfettişinin soruşturması olmadan almaya yetkisi ve hakkı olmadığını, böyle bir teamül de bulunmadığını vurguladı: \"O ayağı felç ettiğini düşünüyor. Şimdi gözleri, İstanbul ve Ankara kozmik büro soruşturmasını yürüten hâkim ve savcılarda. Aynı hamleyi kuşkusuz oraya da yapacaktır. Ya kararname dönemi için ya da kendisine bir şekilde intikal eden hususlarda. Yine aynı şekilde fiili durum inisiyatifiyle. Bunları bir şekilde yapma cihetine gidecektir, çünkü kendisi için düğmeye basılmıştır artık.\" dedi.

Yargıtay\'ın, Ergenekon davasının kendisine geleceği günü beklediğini ve bu noktada bazı şeyler de yaptığını hatırlatan Avcı, bu tür kişilerin Yargıtay\'da yargılanacağıyla ilgili kendince yeni bir içtihat oluşturacağını savundu. Daha önce teknik dinlemelerle ilgili 2009 Mayıs ayında farklı içtihatta bulunmayan Yargıtay\'ın, bunların delil sayılabilmesi için başkaca maddi delillerle desteklenmesi gerektiği içtihadını çıkardığını hatırlatan Avcı, \"Bunu da Ergenekon için çıkardı mesela, yoktu o zamana kadar. Hâlbuki kanunda, \'Başka delil bulunmadığı takdirde teknik dinleme delil olarak yeterli.\' diyor. Yargıtay7ın kararı, Ceza Muhakemesi Kanunu\'nun 135. maddesine tamamen aykırı. Bu içtihadı uygulayarak, Ergenekon\'daki teknik dinleme dokümanlarının hepsini tasfiye etmiş olacak. Bu engellemeler, gölgelemeler, saldırılar arasında Ergenekon soruşturması da el yordamıyla amacına ulaşmaya çalışıyor. Gerçekten oldukça zordur.\" şeklinde konuştu.

Bütün bu yaşananlar Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye perspektifinde karşılaştırıldığında AB\'de ideoloji olmadığını, eğer sayılacaksa tek ideolojinin demokrasi olduğunu anlatan Gültekin Avcı, Türkiye\'de ise Anayasa\'nın 2. maddesine göre resmî ideolojinin Kemalist düşünce tarzı olduğunu hatırlattı: \"Devlet diyor ki, \'Kemalist düşünce tarzı, benim için demokrasiden de önemlidir, insan haklarından da önemlidir, hukuk devletinden de önemlidir.\' Devletinizin bir rengi var, bu renge sahip çıkanlar var. \'Biz demokrasiyi bu rengin üzerinde istiyoruz.\' diyenler de var. Yargı reformu yapsak fakat Anayasa\'nın 2. maddesindeki bu dizaynı değiştirmesek, bu kadar yoğun olmasa da yine aynı sıkıntılarla karşılaşacağız. HSYK\'nın müdahalesi işte bu sisteme dayanıyor.\"

(CİHAN)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.