Kenan Evren'in 12 Eylül savunması
Oya ARMUTÇU

Savunmada, Evren ve Şahinkaya “Kurucu iktidar olma bir suçun konusu değildir. Mahkemeniz de kurucu iktidarın ihtilalcinin yaptığı Anayasadan yetki almıştır. İddianame doğruysa mahkemeniz de yok, bizi yargılayamaz” dediler.

Evren ve Şahinkaya, iddianamenin kabulünün mahkemenin “yetkisizliği” nedeniyle “yok hükmünde” olduğunun tespitini istediler. Savunmada, “ihtilal veya darbe yapma” fiilini suç sayan bir ceza normu olup olmadığının da tespiti ve kararda gösterilmesi talep edildi.

İHTİLALCİNİN İHTİLALCİ TARAFINDAN YARGILANMASI OLUR
Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 20. duruşma bugün yapılıyor.

Evren ve Şahinkaya’nın katılmayacağı duruşmada yapılacak avukat Bülent Acar'ın savunması  satırbaşları ile şöyle:

KURUCU İKTİDAR OLMA TCK’DA SUÇ DEĞİL
Kurucu iktidar olma eylemi ile Anayasayı ihlal suçuna konu kalkışma hareketleri tamamıyla farklı nitelikte eylemlerdir. Kurucu iktidar olma eylemi, herhangi bir suçun konusu değildir. Kurucu iktidar olma eylemini suç sayan bir ceza kanunu bulunmamaktadır.

MALVARLIĞI ARAŞTIRMASI İYİLİK OLDU
Yargılanmayan eylem olmasına karşın, Konsey başkanı ve tüm üyelerinin ve aile bireylerinin malvarlıkları, 1979 yılından bu yana olmak üzere, en ince ayrıntısına kadar araştırılmıştır. Bunun nedeni, Konsey Başkanı ve tüm üyelerini kamuoyu önünde küçük düşürmek suretiyle, fiili davaya kendilerine göre meşruiyet kazandırmaktır. Buna karşın, Konsey Başkanı ve üyelerinin fiili malvarlığı araştırılmasında, meşru olmayan en küçük bir malvarlığı değeri tespit edilememiştir. Aksine, Konsey Başkanı ve üyeleri ile aile bireylerinin malvarlıklarının durumu, özellikle basının bilerek yanlış verilerle yüksek değerde göstermesine karşın, sıradan insanların malvarlığı değerlerine eş olduğu görülmüştür. Bu durum, bu insanların devlet yönetimindeki dürüstlüklerini ortaya koymakta ve birilerine örnek olması gerekmektedir. Bu suretle, yargılanmayan bu eylemle yapılmak istenilen kötülük, Konsey Başkanı ve üyeleri için istenmeyen bir iyilik olmuştur”

DURUŞMADAN NOTLAR:
     
Sanıkların katılmadığı Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, sanık avukatları ile müdahiller ve avukatları, müdahil tüzel kişilerin avukatları hazır bulunuyor.
     
Yoklamanın alınmasıyla başlayan duruşmada, Mahkeme Başkanı Süleyman İnce, bazı kişilerin müdahillik ve soruşturmanın genişletilmesi talebinde bulunduğunu belirtti.
     
Duruşmada, müştekilerin ve sanık avukatlarının söz alması bekleniyor.
     
Esas hakkındaki görüşte, sanıklar Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın, TCK'nın "devlet kuvvetleri aleyhine cürümler" başlıklı 146. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları isteniyor.
     
Duruşmayı, CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi de izliyor.

Hürriyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.