Sayıştay, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne 7,3 milyon liralık zimmet çıkardı
Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik 2011 Mayıs ve Kasım aylarında düzenlenen iki arı yolsuzluk operasyonundan sonra üst düzey bürokratların bir kısmı tutuklanmıştı.Operasyonlardan sonra Özel Yetkili İzmir Cumhuriyet Savcısı Birol Çengil tarafından hazırlanan ve mahkeme tarafından kabul edilen iddianamede, Başkan Kocaoğlu hakkında örgüt yönetici olmak iddiasıyla 397 yıl hapis cezası isteniyor. Mahkeme, davanın ilk duruşmasını 3 Nisan 2012'de görecek. İddianamede yer alan bazı konuları da içeren 2009 yılı harcamalarına dair Sayıştay raporu açıklandı. Belediye Hesap İşleri Daire Başkanlığı'nın bir yıllık harcamalarının mercek altına alındığı raporda, bir yıl içinde işlem gören para miktarı 52 milyon 769 bin 846 TL olarak tespit edildi. 

Büyükşehir Belediyesi'nin bütün birimlerini içine alan gelir gider bütçesi rakamlarını inceleyen Sayıştay, 11 konuda zimmet çıkardı. İddianamede yer alan ve söz konusu operasyonda geçen 80'in üzerinde konuyu ve yapılan işlemlerin dosyalarını Sayıştay'a gönderen belediye, birçoğunda aklanırken iddianamede yar almayan bazı konularla ilgili olark belediye görevlileri zimmetle karşı karşıya kaldı. Sayıştay, 2009 yılında yapılan 11 harcamayla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi üst düzey yetkililerine 7 milyon 386 bin 694,51 TL zimmet çıkardı. 

Sayıştay'ın ilama bağladığı ve Büyükşehir Belediyesi'ne gönderdiği raporda en yüksek fatura, kira gelirleri ve kiralama giderlerine çıktı. Sayıştay incelemesinde, belediye tarafından gayrimenkul kiralaması niteliğinde olmayıp işletme hakkının kiralanması niteliğinde olan işlemlerde, kiracılardan yapılan tahsilatlardan KDV alınmadığı belirlendi. Belediyenin kira verip vergi almadığı yerler sebebiyle toplam 967 bin 715 TL zarar tespit edildi. Belediyenin kiraladığı yerler tek tek yazılırken ortaya çıkan kamu zararı Kocaoğlu, eski Genel Sekreter Ersu Hızır, Emlak Yönetimi eski Daire Başkanı ve Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı Selçuk Savcı, eski Genel Sekreter Yardımcısı Ali Rıza Gülerman ve Emlak Şube Müdürü Barış Karcı'ya fatura edildi. Sayıştay raporunda, belediye tarafından sosyal projeler kapsamında dağıtılan erzak yardımları da yer aldı. 

Sayıştay, bir zimmet de park bahçe bakım işleri için çıkardı. Şehrin kuzeyindeki park ve yeşil alanların bakım ihalesini kazanan K. Turizm firmasına yapılan hak ediş ödemelerinde, 29 bin 643 TL kamu zararı tespit edildi. Zararın Genel Sekreter Hızır, Park Bahçe Daire Başkanı Ziya Çavdar, Yeşil Alan Bakım Şube Müdürü Lale Baysal, peyzaj mimarı Atılgan Taşdemir, peyzaj mimarı Nuray Pekin, Zübeyde Altın, Mehtap Erdim, Güray Özer, Pınar Erdoğan, peyzaj teknikeri Selda Turun, Yeşil Alan Bakım Şube Müdür Yardımcısı Metin Yüzer, Şahin Afşin ve orman mühendisi Ferhat Şahin'den tahsil edilmesi istendi. Sayıştay, Büyükşehir Belediyesi eski Teftiş Kurulu Daire Başkanı, Karabağlar Belediye Başkan Yardımcısı Hulusi Gülşen'e ödenen maaşların fazla olduğunu da belirledi. Belediyeye düzenlenen ilk operasyonda tutuklanan Gülşen'e, yıl içinde toplam 22 bin 493 TL fazla maaş ödendiğini tespit eden Sayıştay, görevlendirildiği teftiş kurulu daire başkanlığı maaşı yerine, geldiği İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişliği kadrosunun maaşının ödendiğini, bunun da kanuna aykırı olduğunu ifade etti. Buna göre toplam 22 bin TL'nin üzerindeki zararın 20 bin 580 TL'si Genel Sekreter Pervin Şenel Genç ve İnsan Kaynakları Daire Başkanı Rıza Kayacık'a, bin 913 TL'lik kısmı Ersu Hızır ve İnsan Kaynakları Daire Başkanı Kavacık'a zimmet çıkarıldı. 

Sayıştay incelemesinde ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yer alan ilçe belediyelerinin başkanlarının, Büyükşehir Meclisi toplantılarına katılmaları dolayısıyla aldığı huzur hakkı ücretleri, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan'ın meclis toplantılarına katılımı dolayısıyla aldığı huzur hakkı ücretleri ve Başkan Aziz Kocaoğlu'nun yerine vekalet etmesi dolayısıyla aldığı vekalet ücretlerinde, birikimli gelir matrahına dikkat edilmeyerek ödeme yapıldığı tespit edildi. Sayıştay, inceleme ve araştırmaları sonucunda toplam 7 bin 101 TL zimmet çıkardı. Başkan Vekili Aydoğan'ın aldığı fazla para olan 2 bin 918 TL'nin geri ödenmesine karar verilirken geriye kalan ve ilçe belediye başkanlarına ödenen yaklaşık 5 bin TL'nin, Genel Sekreter Genç ve İnsan Kaynakları Daire Başkanı Kavacık'tan tahsil edilmesine karar verildi. Metropolde görev alan ve belediye meclis toplantılarına katılan 20 belediye başkanına ödenen fazladan 4 bin 204 TL de bürokratlara fatura edildi.


Cihan
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.