Sayıştay, TEDAŞ'a soruşturma istedi
Sayıştay, Meram ve Fırat şirketlerinin banka hesaplarının devirden önce düşük gösterildiğini, devirden hemen sonra ise paraya milyonlarca TL’nin eklendiğini belirtirken konunun incelenmesi ve soruşturulmasını istedi.
 
TEDAŞ’ta özelleştirilen 10 dağıtım şirketinin kasasında ve banka hesaplarında “unutulan” paralarla, alacakları ve stoklarıyla birlikte satıldığı, borçlarının ise TEDAŞ’a devredildiği ortaya çıkmıştı.
 
Cumhuriyet’in kamuoyuna duyurduğu skandal süreçte devletin 3 milyar 892 milyon TL zarara uğradığı saptanmıştı. Öyle ki, bazı dağıtım şirketlerini alanların verdikleri paranın fazlasını aynı gün geri aldıkları belirlenmişti.
 
TEDAŞ’ın tek kelime açıklama yapmadığı bu skandalla ilgili tartışmalar sürerken kurumun faaliyetlerini denetleyen Sayıştay’ın son raporu, aslında yaşanan yolsuzluktan devletin haberi olduğunu ancak hiçbir adım atılmadığını ortaya koydu.
 
Sayıştay, özel sektöre devredilen Başkent, Sakarya, Osmangazi, Çamlıbel, Uludağ, Çoruh, Yeşilırmak ve Trakya dağıtım şirketlerinin devir anındaki hazır değerlerinin (kasa ve banka mevcutları) tespitinin ve kurum zararının TEDAŞ Genel Müdürlüğü tarafından bir an önce yaptırılmasını istedi.
 
14 milyonu 4 milyon olarak bildirmişler!
 
Meram ve Fırat elektrik dağıtım şirketlerine ilişkin 2009 ve 2010 yılı denetimleri anımsatılan raporda, Meram Elektrik Dağıtım AŞ’nin, devir işlemlerinin yürütüldüğü dönem içerisinde özellikle devre esas olan 30.09.2009 tarihinde banka hesaplarında (yoldaki paralar dahil) 14 milyon 885 bin 242 TL bulunduğu halde, TEDAŞ Genel Müdürlüğü’ne 4 milyon 435 bin 574 TL olarak bildirildiği belirtildi.
 
Raporda, devir bilançosundan sonra 12 gün içerisinde bankadaki para tutarının 30 milyon 280 bin 29 TL’ye çıktığı anlatılırken para hareketlerinin TEDAŞ Teftiş Kurulu Başkanlığı’nca incelenmesi ve soruşturulması istendi.
 
Aynı şekilde Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş’nin, devir işlemlerinin yürütüldüğü dönem içerisinde özellikle devire esas olan 30.11.2010 tarihinde hazır değerlerde (yoldaki paralar dahil) 15 milyon 156 bin 593 TL bulunduğu halde, TEDAŞ Genel Müdürlüğü’ne serbest ve repodaki paranın 7 milyon 3 bin TL olarak bildirildiği, oysa o tarihte bankadaki serbest ve repodaki para miktarının 9 milyon 776 bin 577 TL olduğu, ayrıca hesap kesimine esas alınan bilançosundan sonra 3 gün içerisinde bankadaki para tutarının 14 milyon 105 bin 608 TL’ye çıktığına işaret edildi. Raporda bu şirketin devir öncesi para hareketlerinin de incelenmesi ve soruşturulması istendi.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.