TEKEL direnişi Ankara Adliyesi'nde

TEKEL eylemine destek verdikleri için haklarında dava açılan, aralarında sendika ve siyasi parti yöneticilerinin de bulunduğu 111 kişinin davasının görüleceği Ankara Adliyesi'nin önünde bir eylem gerçekleştirildi. Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel burada yaptığı açıklamada, "78 günlük TEKEL eylemi boyunca siyasi iktidarın uyguladığı baskı ve şiddet yetmiyormuş gibi şimdi yine aynı siyasi iktidar mahkemesini kurarak emekçileri yargılıyor" dedi.

-TÜRKEL: ÖNCE ŞİDDET, SONRA YARGI-

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, geçen yıl 1 Nisan'da TEKEL işçilerinin 4/C statüsüne geçirilmelerini protesto için düzenlenen eyleme katılan, CHP İstanbul Milletvekili adayı Süleyman Çelebi ve TKP Genel Başkanı Erkan Baş ile çok sayıda sendikacının da aralarında bulunduğu 111 kişi hakkında, "2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına muhalefet ettikleri" iddiasıyla açtığı davanın duruşması bugün Ankara Adliyesi'nde başladı. Duruşma öncesinde Adliye önünde toplanan çeşitli sivil toplum örgütleri ve sendika yöneticilerinin de aralarında bulunduğu geniş bir katılım ile gerçekleştirilen eyleme Türkiye Komünist Partili kalabalık bir grupta TKP Genel Başkanı Erkan Baş'ın yargılanmasını protesto etmek için destek verdi. Duruşma öncesi Adliye önünde Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel yaptığı açıklamada, "78 günlük TEKEL direnişinde Ankara'da siyasi iktidar tarafından emekçilere yapılan baskı ve şiddet yetmezmiş gibi şimdi yine aynı siyasi iktidar emekçileri yargılıyor" dedi.
Aralarında DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin de olduğu 111 TEKEL eylemcisinin yargılanacak olmasının hukuka aykırı olduğunu iddia eden Türkel, "Hükümet özelleştirmelerin insanları ne şekilde mağdur ettiğini görmesine rağmen, hala özelleştirmelerden medet umuyor" dedi. Türkel,7 Haziran Salı günü ise 34 arkadaşlarının daha Ankara Adliyesi'nde yargılanacağını belirtti.

-ADALETLİ BİR DÜNYA İSTEDİĞİMİZ İÇİN YARGILANMAMIZ ONURDUR-

DİSK Genel Başkanvekili Tayfun Görgün ise burada yaptığı açıklamada, adaletli bir dünya istediklerini belirterek, bu nedenle yargılanmalarının kendileri için onur olduğunu ifade etti. Görgün, "Bugün burada yargılanmamızın nedeni, AKP'nin emekçilere reva gördüğü güvencesizliğe karşı koymamız ve haklarımızın yok edilmesine izin vermeyip savunmamızdır. Bizim yargılanmaktan korktuğumuz çekindiğimiz yok. İktidarın biz emekçilere karşı açtığı yüzlerce davadan biri bu" dedi.
Siyasi iktidarın halka karşı kullandığı bütün lafları kendilerine iade ettiklerini belirten Görgün, "AKP emekçilere saldırdıkça, kendisini alkışlamayan herkesi "eşkıya' olarak gördükçe, emeğini hakkını savunanları "ideolojik davranıyorsunuz' diye suçladıkça, devlet olanaklarını kullanarak halka karşı adeta savaş açtıkça, maskesi düşüyor ve gerçek yüzü açığa çıktıkça da hiddetleniyor" diye konuştu. Görgün ayrıca siyasi iktidarın, tarihin akışını mahkemeler açarak durduramayacağını ifade etti.

-"BURADA YARGILANMAK İSTENEN TEKELCİLERİN 78 GÜNLÜK DİRENİŞİDİR"-

KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, duruşma öncesi Adliye önünde yaptığı açıklamada, yargılanmak istenilenin esas olarak TEKEL işçilerinin 78 günlük direnişi olduğunu ifade ederek, "Çünkü TEKEL'cilerin direnişi tüm dünyada yankı bulan, emekçilerin yeniden ayağa kalkmasını sağlayan bir direnişti. Hükümet esas olarak bu direnişin etkilerini kırmak istiyor" dedi.
Açılan davanın işçi sınıfı ve emekçilerin saflarında gelişen dayanışmanın kırılmasına yönelik olarak açıldığını savunan Çınar, "Bugün burada yargılanması gereken vatandaşı uyguladığı ayrımcılıklarla bölen bölücülerdir. Bugünkü iktidardır. Onları Aleviler, Kürtler, Türkler ve Sünniler diye ayıran siyasi iktidardır" dedi. Çınar, hakları için mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceklerini söyledi.

-"BURADA HESABI SORULACAK ŞEY EKSİK NE YAPILDI BUNUN HESABINI SORMAKTIR"-

Türk Tabipleri Birliği Genel Başkanı Eriş Bilaloğlu ise burada yaptığı açıklamada, "Burada hesabı sorulacak bir şey varsa o da eylem süresince ne eksik yapıldı bunun hesabı sorulmalıdır" dedi. Bilaloğlu, mahkemede TEKEL işçisine destek verenlerin değil, direnişe karşı olanların yargılanması gerektiğini ifade etti. Bilaloğlu'nun yaptığı açıklamanın ardından sanıklar duruşmanın yapılacağı Mahkeme salonuna girmek için Adliye'ye giriş yaptı.(ANKA)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.