Yargıda gizli bağlantılar deşifre oldu

Ergenekon soruşturması kapsamında yargıyı etkilemeye teşebbüsten gözaltına alınan eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın, yargıdaki kadrolaşma ile yakından ilgilendiği ortaya çıktı. Yargıtay'da bir daire başkanlığı seçimi ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yüksek yargıya üye seçiminde Oktay'ın defalarca devreye girdiği teknik takibe takıldı. Mahkeme kararıyla dinlenen telefon görüşmeleri, DYP-SHP koalisyon hükümeti döneminde (1991) Adalet Bakanı olan Oktay'ın, aradan geçen 15 yıla rağmen yargıdaki nüfuzunu sürdürdüğünü gösteriyor. Kayıtlara göre, istediği isimleri seçtirmeyi başaran Seyfi Oktay, girişimlerini HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek üzerinden yürütüyor. HSYK'nın geçen yıl krize dönüşen Yargıtay üyeliği seçimlerinde Oktay'ın üye listesini Özbek'e ilettiği yönünde konuşmalar dikkat çekiyor.

Hakim ve savcılar 34 kişinin seçildiği üyeler arasında bulunmak için Seyfi Oktay'dan ricacı oluyor. Oktay da Kadir Özbek'le görüşerek bu kişiler lehine kulis yapıyor. Oktay'la temas kuran ya da eski Adalet Bakanı'nın ismini ilettiği kişiler üye seçilmeyi başarıyor. Yargıdaki atamalarda liyakate bakılmadığını gözler önüne seren kayıtlara göre, 34 üyeden 4'ünün Oktay'ın desteğiyle seçildiği sabit. Oktay telefon görüşmelerinden birinde Yargıtay ve Danıştay'ın süzgeç görevi yaptığına işaret ediyor ve buraları tutmanın önemli olduğunu vurguluyor.

Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay, aralarında İşçi Partisi genel başkan yardımcısı, avukat Mehmet Cengiz'in de bulunduğu 6 kişiyle birlikte 1 Haziran'da 'Ergenekon'da yargıyı etkilemeye teşebbüs ettiği' iddiasıyla gözaltına alınmıştı. İsmi daha önce sürekli 'yargıda kadrolaşma' iddialarıyla gündeme gelen Oktay'ın Ergenekon soruşturma ve yargı sürecinde yargıyı baskı altına aldığı ileri sürüldü. Seyfi Oktay'a ait telefon dökümleri de bu iddiayı doğrular nitelikte. Mahkeme kararıyla yapılan dinlemelerde, yargıdaki atamaların nasıl yapıldığı açık bir şekilde görülüyor. Adalet bakanlığı görevinin üzerinden 15 yıl geçmesine rağmen Oktay'ın yargı üzerinde hâlâ etkili olduğu anlaşılıyor. Oktay'ın istediği isimler üst yargıya atanıyor. Oktay'ın bu süreçte Ergenekon'un Erzincan yapılanmasına yönelik operasyonda adı gündeme sık sık gelen HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek'le dirsek temasında olduğu görülüyor.

Telefon dökümlerine göre, aynı soruşturma kapsamında tutuklanan avukatlarla sık sık görüşen Oktay, Yargıtay'a üye seçilmesini istediği hakim ve savcıların ismini Kadir Özbek'e iletiyor. Oktay'ın istediği isimlerin önemli bir bölümü Yargıtay üyesi seçiliyor. Soruşturmada tutuklanan avukat Tülay Bekar ise Yargıtay 8. Hukuk Dairesi başkanlık seçimiyle yakından ilgileniyor. Avukat Bekar'ın daire başkanlığına Y.U.'nun seçilmesi için Oktay'la birlikte hareket ettiği, destekledikleri ismin ilk turda başkan seçildiği kaydediliyor. Bekar ve Oktay'ın söz konusu daire başkanlığı seçimlerinde Y.U.'nun karşısına aday olarak çıkan Yargıtay üyesi S.İ.'ye 'irticacı' yaftası yapıştırdıkları dinlemelere takılmış. Seçimlerden sonra ise Bekar, Y.U. için kutlama yemeği organize ediyor.

HSYK'nın 34 kişilik listeye dahil ettiği Yargıtay 5. Ceza Dairesi üyesi M.Ş.G., Yargıtay cumhuriyet savcıları arasından seçilen tek isimdi. Oktay'ın M.Ş.G.'nin seçilmesi için Kadir Özbek'le yaptığı yoğun temas dinleme kayıtlarına yansıdı. M.Ş.G.'nin Yargıtay seçimi için çalışmaların başladığı Mayıs 2009'da Seyfi Oktay'a "Sayenizde olacak sayın bakanım, temmuz başı gibi bitirecekler. Yani işte Kadir Bey'in bizim için önemi." dediği görülüyor. Oktay'ın cevabı ise şöyle oluyor: "Kadir Bey'in kaçış tarafı yok artık. Görüştüğümüzde de zaten artık bu sefer olur dedi."

Eski Adalet Bakanı, bir konuşmasında da Muğla Ağır Ceza Mahkemesi başkanıyken Yargıtay'a atanan M.İ.Y.'yi de kendisinin seçtirdiğini anlatıyor. Kadir Özbek'le de görüştüğünü belirtiyor. Şöyle diyor: "Ankara başsavcımız var. Yani bu şartlarda iyi sabahleyin şeyle görüştük. 4 kişilerini aldık onların çizgisinde 4 kişi getirttirebildik. Kadir Bey hepsini söyledi ama ben şey yapamadım."

SÖZ VERDİLER, O İŞ OLACAK...

HSYK, son seçimlerde Ankara Adliyesi'nde görev yapan hiçbir ağır ceza mahkemesi başkanını üye seçmemişti. Onun yerine Muğla Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İsmet Yörük'ü seçmesi yargı kulislerinde garip karşılanmıştı.

Seyfi Oktay, İstanbul 2. Ticaret Mahkemesi başkanıyken Yargıtay'a üye seçilen Ayşe Şentürk için de devreye girmiş. Başsavcı Vekili eşi M.Ş., eşinin seçilmesi için Aralık 2009'da Oktay'la görüşüyor. M.Ş.'nin "Bu salı günü muhtemelen seçim var. Bizim hanım da aday. 3 kişi okey vermiş, ciddi şekilde destekliyor. Özellikle Danıştaycılar tamam mı?" sözlerine karşılık Oktay, HSYK üyeleri Kadir Özbek ve Musa Tekin'le görüşmesini de istiyor. Oktay, "Büyük ihtimalle olacak. En başta köstek olmazsalar yani. Söz verdiler ama gene de siz biliyorsunuz orası biraz politik." şeklinde konuşuyor.

Seyfi Oktay: Yargıtay ve Danıştay'ı sağlam tutalım

Yargıtay 10. Ceza Dairesi üyeliğine seçilen İ.Y.'nin Yargıtay üyeliği seçimlerinden önce H.D. isimli kişi aracılığıyla Oktay'a ulaştığı görülüyor. Oktay, görüşmede Yörük'ün ismini söyleyen H.D.'ye HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek'le görüşeceğini ve ismini ileteceğini anlatıyor. Daha sonra Yörük ile de görüşen Seyfi Oktay, şu ifadeleri kullanıyor: "Akşam başkan vekilimizle beraberdim. Sizin konuyu açtım, önceden yazdığım bir not vardı, onu kendine verdim. Onu görünce diyebilirim ki gözleri güldü, çok olumlu bakıyorlar. Ben gereken her şeyi söyledim.... Hiç olmazsa Yargıtay ve Danıştay bir süzgeç görevi yaptığına göre hiç olmazsa oraları sağlıklı tutma imkânı olursa. Hiç olmazsa belli bir süre cumhuriyetimizi hukuk devletimizi biraz daha koruyup kollama imkânı olur diye çok olumlu görüyorum. Ve benim konuşmamdan da çok mutlu oldu Kadir Bey."

Onlar benim ekipten

Seyfi Oktay, kendisiyle birlikte gözaltına alınan ve ardından tutuklanan avukat Ali Hadi Emre'ye, Yargıtay üyeliği seçimlerinde istediği 3-4 ismin seçildiğini söylüyor. Ocak 2009'da yapılan görüşmede seçimlerin sonuçlandığını bildiren Oktay, "Üzerinde durduğum üç dört kişi vardı, onlar seçildiler." diyor. Telefon görüşmelerinde bazı hâkimler için "O benim ekiptendir." ifadesini de kullanıyor: "Metin Ş.'nin hanımı var. O benim ekiptendir. Ayşe Hanım onun şeyi Şebnem Hanım var. Şey de yine benim kadrodan. Bakanlıkta idi, şeye geçti."


Zaman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.