YARSAV'dan suç duyurusu
YARSAV, yaptığı yazılıaçıklamada, Başkale Cumhuriyet Başsavcılığınca Jandarma Genel Komutanlığı Ankara Kriminal Daire Başkanlığına gönderilen uyuşturucu maddeler ile ilgili olarak Star Gazetesi'nde yer alan haberlerde Hakim Erdal Birşen ve Cumhuriyet savcısı Volkan Çetinkaya'nın unvanlarını kamuflaj olarak kullanmak suretiyle uyuşturucu ticareti yaptıklarının belirtildiği anımsatıldı. Söz konusu habere ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunan YARSAV dilekçesinde, basın özgürlüğünün gerek iç hukukta gerekse uluslararası hukukta koruma altına alındığı belirtilerek, yasal düzenlemelerle bu özgürlüğün sınırları yaptırıma da bağlandığı kaydedildi.

Haber alma hakkı ve ifade özgürlüğünün de suçluluk önyargısından ve değerlendirmesinden uzak olarak kullanılması gerektiğine dikkat çekilen dilekçede, "Kabul gören basın meslek etiği ilkelerine göre, yayımlanan haberlerde kişileri ve kuruluşları eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan ve iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez; soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olunmaksızın yayımlanamaz; suçlu olduğu yargı kararıyla belirlenmedikçe hiç kimse suçlu ilan edilemez; yasaların suç saydığı eylemler gerçek olduğuna inandırıcı makul nedenler bulunmadıkça kimseye atfedilemez" denildi.

-SUÇLULAR CEZALANDIRILSIN-
 
Söz konusu haberde kullanılan dilin, anlatım biçiminin haber niteliği taşımadığının savunulduğu dilekçede, haberde ismi geçen hakim ve savcıların kişilik haklarına ağır saldırı gerçekleştirildiği belirtildi. Dilekçede, hakim ve savcılar hakkında soruşturma yapma yetkisine sahip olan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun konuya ilişkin yaptığı açıklamada, belgeye dayalı sevki gerçekleştirilen uyuşturucu ile araçta bulunan uyuşturucunun miktar olarak farklılık bulunmadığına yönelik verdiği bilgiler anımsatıldı. Olay nedeniyle Kırşehir Cumhuriyet Başsavcılığınca bir adli soruşturma başlatıldığının belirtildiği dilekçede, "Soruşturma evresinde yapılan işlemin içeriğinin açıklanması suretiyle, suçlu sayılmama karinesinden yararlanma hakkının ihlal edilmesinin 1 yıldan 3 yıla kadar hapis veya adli para cezası ile yaptırım altına alınmış soruşturmanın gizliliğini ihlal suçunu oluşturur ve bu suçun takibi şikâyete bağlı olmayıp, ihbarla veya başka bir şekilde anılan suça ilişkin suç şüphesine muttali olan Cumhuriyet savcılığınca resen soruşturulması gerekmektedir" denildi. Dilekçede, Kırşehir Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan bir soruşturmaya konu olan bilgi ve belgelerin, haber verme sınırları aşılarak Hakim Erdal Birşen ve Cumhuriyet savcısı Volkan Çetinkaya'nın suçlu sayılmama karinesinden yararlanma haklarını ihlal edenlerin cezalandırılması istendi. (ANKA)
(YE/OE)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.