Yenileme projesi durduruldu
KORAY TEKİN - İSTANBUL

Korunması gerekli kültür varlıklarının çoğunlukta olduğu, İstanbul’un en eski yerleşim alanlarından Fener-Ayvansaray sahilindeki ‘kentsel yenileme projesi’nin yürütmesi durduruldu. İstanbul 1. İdare Mahkemesi, 1/5000 ölçekli Fener-Ayvansaray arasındaki yenileme projelerini durdurdu. Kentsel sit alanında yapılacak projenin mahkeme kararıyla durdurulması Sulukule’de olduğu gibi mülk sahiplerinin yeni evlerine geçişini engelliyor. Durumdan şikayetçi olan vatandaşlar proje alanında Sulukule benzeri yeni yapılar yerine tarihî binaların restorasyonunun yapılması görüşünde birleşiyorlar. Beş ayrı vatandaşın açtığı dava geçtiğimiz hafta sonuçlandı. Mahkemenin iptal kararında şu ifadeler yer aldı: “Tarihi Yarımada (Fatih) Koruma Amaçlı Nazım imar Planı’nın İstanbul ili, Fatih ilçesi, Fener-Ayvansaray Arası Yenileme Avan ve Yenileme Uygulama Projelerinin konusu alan ile ilgili kısmında şehircilik ilkelerine, planlama ve koruma esaslarına, kamu yararına ve hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna ulaşılmaktadır.”

Kararda ayrıca, “Dava konusu planın uygulamaya geçmesi halinde davacıların telafisi güç zararlara uğrayabileceği açıktır.” denildi.

Avukat Taha Ayhan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 1/5000 ölçekli imar planının mahkemenin geçen hafta gönderdiği kararla durdurulduğunu kaydedederek, “Uygulama yakın zamanda iptal edilecektir. Keza Fatih Belediyesi’nin 1/5000 ölçekli plana dayalı yaptığı plan da iptal edilecek. Her iki kararın gerekçeleri incelendiğinde mahkemelerin bölge halkını koruyucu bir tutumla hareket ettiğini ve örnek alınması gereken bir karar verdiğini görmekteyiz.” şeklinde konuştu. Benzer bir sürecin Sulukule’de de yaşandığını anlatan Taha Ayhan, şöyle konuştu: “Olayın özü bu bölgeye otel, AVM, ofis alanı ve villalar yapmaktır. Yapılan proje bölgenin tarihî dokusunu yok edici bir proje olup, avan proje çalışmalarına bakıldığında ise Sulukule örneğindeki gibi yapay binalar dikilecektir.”

Ayhan, şöyle konuştu: “Sulukule’deki sakinlere ev verilmedi. Eski evini vermeyi kabul edenler ise maliyeti ödeyemediği için hak sahibi olamadı. Bir kısmı ise Kayaşehir’e götürüldü. Bunun sonucu olarak da Sulukule sakinleri Fatih başta olmak üzere meskun ilçelere yayıldılar. Yapılan işin adı yenileme olmakla beraber yapılan sadece yeni bir takım binalar dikmekten ibaret.”

Fener-Balat-Ayvansaray Mülk Sahiplerinin ve Kiracıların Haklarını Koruma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (FEBAYDER) Başkanı İbrahim Güntekin ise, “Bu alanda bir projenin sürekli değiştirilerek yapılmasının aslında uygun olmadığı ortaya çıkıyor. Daha önceden verilmiş kararlar da vardı. Bu projelerin sağından solundan çekiştirip de insanların belirsizliğe sürüklenmesi doğru değil.” dedi. Güntekin, “Burada bir şey yapılacaksa binaların restorasyonu yönünde yapılmalı.” şeklinde konuştu. Projede birçok yanlışın bulunduğu görüşünü savunan Güntekin, “Daha önceki projeler tümden iptal olmuştu. Yeni plan yaptılar. Bunun da yürütmesi durduruldu.” ifadelerini kullandı. Yapılacak şeyin çok basit olduğunu vurgulayan Güntekin, şöyle konuştu: “Nedense idare yapmak istemiyor ya da görmek istemiyor. Kültür Bakanlığı’na bağlı resmi kurul kararları var. Kurul kararlarının da bir kısmı Çevre Bakanlığı’na geçmiş. Şimdi buralar çok önemli tarihî bölge olarak ilan edilmiş. Burada usulsüz yapılan ihaleden dolayı Fatih Belediye’si taahhüdünü yerine getiremiyor. Alanı teslim etmek için kaybettikleri mahkeme kararını boşa çıkarmak için mücadele veriliyor. Bu sefer temeli yanlış olan bir iş ne kadar yenilik yapsanız tutmuyor. İleriye dönük de her zaman sıkıntı olacak bir proje. Bunu böyle yapmak yerine, kuruldan geçtiği şekliyle, tarihî damgası vurulup gruplandırdıkları binalara röleve çalışması yapılması lazım.”


Zaman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.