Yüce Divan'da 109 kişi yargılandı
Anayasa Mahkemesi'nde Yüce Divan'da ilk yargılama 1964 yılında yapıldı. 'Arap Davası' olarak bilinen yargılamada Ticaret Bakanı Mehmet Baydur beraat etti. 1981 yılında yargılanan Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar ise "5 yıl ağır hapis, 4 yıl 8 ay hapis, 5 milyon 251 bin 600 lira ağır para cezası, memuriyetten temelli yoksun kılınması" cezası aldı. Onunla birlikte yargılanan 53 kişiden 7 kişi mahkumiyet alırken; 11 kişinin cezasının teciline karar verildi. Geri kalanlar ise beraat etti. 

27 Nisan 1981 yılında yargılanan Gümrük ve Tekel Bakanı Tuncay Mataracı da "36 sene ağır hapis, 787 milyon 386 bin 166 lira ağır para, memuriyetten temelli yoksun kılınmasına, şoför ehliyetinin 6 yıl süre ile geri alınmasına." karar verildi. Mataracı'yla birlikte yargılanan Şerafettin Elçi beraat ederken; 20 kişi mahkumiyet aldı. 

19 Mart 1982 tarihinde Bayındırlık Bakanı olarak yargılanan Şerafettin Elçi, "2 yıl 4 ay hapis, 4 bin 666 lira ağır para, 14 ay süre ile memuriyetten yoksun kılınmasına, ehliyetnamesinin 2 yıl 4 ay süre ile geri alınmasına" karar verildi. 

ESKİ BAŞBAKANLARDAN MESUT YILMAZ'IN CEZASI ERTELENDİ 

Yüce Divan tarihinde ilk defa yargıdaki rüşvet iddialarına ilişkin soruşturmada adı geçen eski Yargıtay 6. Hukuk Dairesi Başkanı Hasan Erdoğan'ı yargılıyor. Yargılama hala devam ediyor. 

Anayasa Mahkemesi'nin Yüce Divan sıfatıyla Başbakanlardan ise Ahmet Mesut Yılmaz'ı yargıladı. Eski Devlet Bakanı Güneş Taner ile birlikte 2004 yılındaki yargılamada Yılmaz hakkında "4616 Sayılı Yasa'nın 1. maddesine 4758 Sayılı Yasa ile eklenen dördüncü bend uyarınca, davanın kesin hükme bağlanmasının ertelenmesine" karar verildi. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlarından Zeki Çakan ile Mustafa Cumhur Ersümer de aynı davada kimi suçlardan beraat kararı verilirken; kimi suçlarıyla ilgili olarak 4616 sayılı Yasa'nın 1. maddesine 4758 sayılı Yasa ile eklenen dördüncü bend uyarınca, davanın kesin hükme bağlanmasının ertelenmesine, Esenboğa santrali ihalesi ile ilgili olarak 765 sayılı Yasa'nın 240/1, 59/2 maddeleri uyarınca verilen cezanın 647 sayılı Yasa'nın 6. maddesi uyarınca ertelenmesi kararlaştırıldı. 

Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın ise 11 Aralık 2004 yılında yargılandığı davadan beraat ederken; Yaşar Topcu hakkında da "4616 sayılı Yasa'nın 1. maddesinin 4758 sayılı Yasa ile eklenen dördüncü bendi uyarınca davanın kesin hükme bağlanmasının ertelenmesine" kararı verildi. 

(CİHAN)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.