Yurt kapatmaya yargı freni
Sakarya 1. İdare Mahkemesi Düzce Millî Eğitim Müdürlüğü’nün talebi ve valilik oluruyla 17 Mart tarihi itibarıyla kapatılan yurt ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi. Yurdun avukatı Teoman Yaman, mahkemeye başvurarak kapatma kararının anayasaya, yasalara, uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirterek yürütmeyi durdurma ve iptal talebinde bulunmuştu. Talebi görüşen Sakarya 1. İdare Mahkemesi heyeti, savunma ve ara karara kadar valiliğe 30 gün süre verdi. Sakarya Düzce’de, AK Parti İl Başkanı Metin Kaşıkoğlu ve belediye meclis üyelerinin gece yarısı baskınından sonra Millî Eğitim Müdürlüğü’nün (MEB) isteği ve valilik ‘olur’uyla barınma ve beslenme konusundaki eksiklikler gerekçe gösterilerek 1 ay süreyle kapatılan Özel Zirve Erkek Öğrenci Yurdu’nun yasalar ve hukuk katledilerek kapatıldığı anlaşıldı.

Yurdun avukatı Teoman Yaman, Sakarya 1. İdare Mahkemesi’nin kararıyla yurdun kapatılması kararının ortadan kalktığını söyledi. Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) sisteminde bu talebin kabul olduğuna dair evrakı gördüklerini ve bunun mahkeme tarafından onaylı suretini yarın (çarşamba) valiliğe ibraz edeceklerini ifade eden Yaman, “Bu karar, telafisi güç ve imkânsız zararlara oluşmasın diye bir ara karar. Nihai bir karar değil. Valiliğin savunması alındıktan sonra değerlendirilip başka bir karar verebilir veya açıkça hukuka aykırı olduğu gerekçesi ile iptal edebilir. Ama kapatma kararı şu anda ortadan kalkmıştır.” dedi.

Kötü niyetli hareket edildiğini ve görevin kötüye kullanıldığını ifade eden Yaman, “Yasal düzenleme gereği 45/d maddesinin uygulanabilmesi için ancak verilen süre içinde 42. madde gereği bildirilen eksikliklerin giderilmemesi halinde mümkündür. Dava konusu işlem bu yönüyle de açıkça usul ve yasaya aykırıdır.” bilgisini verdi. Öğrenci yurdunda üç ay önce denetleme yapıldığını ifade eden avukat, 42. madde kapsamında barınma, iaşe, güvenlik gibi konularda bir eksiklik tespit edilmediğinin altını çizdi. Yurdun 17 yıldır faaliyet gösterdiğini kaydeden Yaman şunları dile getirdi: “17 yıl içinde geçirdiği tüm denetimlerde herhangi bir eksiklik bulunmamıştır. Somut olayda yapılan denetim de maksatlı ve usulsüzdür. Dava konusu işlem tesis edilmeden önce yurtta yaşayan öğrenciler sanki bir soruşturmaya konuymuş gibi öğrencilerle kapalı kapılar ardında yönlendirici sorular sormak ve baskı yapmak suretiyle yurt ve yöneticileri aleyhine delil elde edilmeye çalışılmıştır. Yani yurdun barınma, beslenme ve diğer sosyal ihtiyaçları karşılayıp karşılayamayacağına ilişkin bir inceleme ve denetleme yapılmamıştır. Yalnız bu durum bile yapılan işlemin hukukî değil siyasî maksatlı olduğunu göstermektedir. Dava konusu işlemde maksat kamu yararı değil, müvekkil şirketi ticarî olarak zarara uğratmak, ticarî itibarını yok edip onu iflasa sürükleyerek cezalandırmaktır.” Kapatma kararının hem öğrenciler hem de yurt için telafisi güç veya imkânsız zararlar meydana getireceğini vurgulayan Yaman, “Öğrencilerin tümünün diğer yurtlara taşınacak olması sebebiyle büyük zararlara yol açacaktır. Aynı zamanda sınavlarına 15 gün kalmış olan öğrenciler açısından ve yine öğrencilerin velileri açısından telafisi imkânsız zararlar hatta sene kayıpları söz konusu olacaktır.” uyarısında bulundu.

Zaman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.