43 puanlık atama idare mahkemesinden döndü
Türk Eğitim-Sen, KPSS sınavından 43 puan alan Yahya Erdoğanlı'nın 2007 yılında sözleşmeli biyolojii öğretmeni olarak Van'a atamasının iptali istemiyle dava açtı. Milli Eğitim Bakanlığı, Van 1. İdare Mahkemesi'ne gönderdiği savunmada öğretmen ihtiyacı gözetilerek yapılan atamada, KPSS puanının esas alınmasının zorunlu olmadığını öne sürdü. Milli Eğitim Bakanlığı'nın atamasını iptal eden mahkeme ise kararında, bakanlığın Van'a 2007 yılının birinci dönemi için 8 ikinci dönemi için ise bir biyoloji öğretmeni kadrosu ayırdığına dikkat çekerek, biyoloji öğretmenliğine atama taban puanlarının birinci dönem için 86, ikinici dönem için ise 89 olarak belirlendiğini kaydetti. İdarelerin kendilerine tanınan kadrolara yapacakları atamalardan izleyecekleri usulün yine kendilerince çıkarılan mevzuat ile yazılı hale getirildiğinin anımsatıldığı kararda, söz konusu düzenlemeler ile yapılacak atamalarda objektif kriterlerin gözönünde bulundurulması, takdir yetkisinin çerçevesinin somut olarak çizilmesi ve atanacak kişilere fırsat eşitliğinin tanınması gerektiğine işaret edildi.
 
-ATAMALAR YANSIZ OLMALI-
 
Yapılan düzenlemelerle idareye tanınan takdir yetkisinin kişi, yer ve zaman koşullarına göre şekillenmesinin önlendiğinin belirtildiği kararda, Yahya Erdoğanlı'nın dava konusu işlemle 2007 yılı Nisan döneminde "ilk defa sözleşmeli öğretmen görevlendirilmesi" yoluyla, bakan onayıyla atamasının gerçekleştirildiği anımsatıldı. Erdoğanlı'nın 2004 yılında yapılan KPSS10 puanının 36, 2006 yılında yapılan KPSS10 puanının ise 43 olduğunun altını çizen kararda, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in imzalı genelgesine atıfta bulunuldu. Genelgede, "sözleşmeli personel istihdamı yapılırken KPSS'de bakanlıkça belirlenen taban puan ve üstünde puan almış olmak şartının aranacağı" hükmünün anımsatıldığı kararda, Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen atamalarında kısıtlı kadrolara atanmak isteyenler arasında yansız bir seçim yapmayı amaçlayan kurallara uymadığı belirtilerek, KPSS10 taban puanın çok altında olan Yahya Erdoğanlı'nın atamasını hukuka uygun bulmadı. Davayı açan Türk Eğitim-Sen ise yaptığı yazılı açıklamada, "Hukuka sonuna kadar güveniyoruz. Bu skandal atamayı iptal eden yargının, buna benzer şaibeli atamaları da iptal edeceğine inanıyoruz. Bu karar hak, hukuk tanımayan, ben yaptım oldu diyen, bakan onayı ile her türlü usulsüzlüğü yapacağını zanneden Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e ve tüm Bakanlara ders olmalıdır. MEB'de şaibeli görevlendirmeler ve atamalar yaparak eğitim camiasına kara bir leke süren Çelik, öğretmenlik mesleğini de ayaklar altına almıştır. KPSS sonuçları göz ardı edilerek ve yüzbinlerce öğretmenin hakkı çiğnenerek gerçekleştirilen bu usulsüz atamanın iptal edilmesi, bu ayıbın temizlenmesi son derece sevindiricidir" dedi.


Anka

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.