AİLE HEKİMİNE VERİLEN 5 İHTAR PUANININ İPTALİ TALEBİNİN REDDİ
Danıştay 5. Daire 
Esas 2013/1979
Karar: 2015/7838

İsteğin Özeti: Adana İli, Cumhuriyet Toplum Sağlığı Merkezi, Akıncılar Aile Sağlığı Merkezinde aile hekimi olarak görev yapan davacının, Aile Sağlığı Merkezindeki ortak giderlerden payına düşen kısmı ödemediğinden bahisle mevzuatla verilen diğer görevleri yapmadığı gerekçesiyle 5 ihtar puanı ile cezalandırılmasına ilişkin işlemin iptali istemiyle açtığı davada; araştırma raporu ve eki ifade tutanaklarının birlikte incelenip değerlendirilmesi sonucu davacıya isnat edilen fiilin sübuta erdiğinin anlaşılması karşısında, ihtar puanı cezasına ilişkin dava konusu işlemde hukuka ve mevzuata aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle reddi yolunda Adana 2. İdare Mahkemesi'nce verilen 09/11/2012 günlü, E:2012/873, K:2012/1659 sayılı kararın, dilekçede yazılı nedenlerle 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 49. maddesi uyarınca temyizen incelenerek bozulması isteminden ibarettir. 

Cevabın Özeti: Temyiz isteminin reddi gerektiği yolundadır.

Düşüncesi: İdare Mahkemesi kararının onanması gerektiği düşünülmüştür.

TÜRK MİLLETİ ADINA

Hüküm veren Danıştay Beşinci Dairesince işin gereği düşünüldü:

İdare ve vergi mahkemeleri tarafından verilen kararların temyiz yolu ile incelenerek bozulabilmeleri 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 49. maddesinde belirtilen nedenlerden birinin varlığına bağlıdır. Adana 2. İdare Mahkemesi'nce verilen 09/11/2012 günlü, E:2012/873; K:2012/1659 sayılı karar ve dayandığı gerekçe hukuk ve usule uygun olup, bozulmasını gerektirecek bir neden de bulunmadığından, temyiz isteminin reddi ile anılan kararın onanmasına, temyiz giderlerinin istemde bulunan davacı üzerinde bırakılmasına, 13/10/2015 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.