ANAYASA MAHKEMESİ'NDEN AVUKATLARA KAZANILMIŞ HAK AYLIĞI KARARI
Ankara 9. İdare Mahkemesi, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36. maddesinin "Ortak Hükümler" bölümünün "C" fıkrasının "3" numaralı bendinin Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Talebi esastan inceleyen Yüksek Mahkeme, "Avukatlık hizmetleri sınıfına girenlerin memuriyete girmeden önce veya memurluktan ayrılarak serbest avukatlıkla geçirdikleri sürelerin 3/4'ü memuriyette geçmiş sayılarak, bu sürelerin her yılı bir kademe ilerlemesine ve her üç yılı bir derece yükselmesine esas olacak şekilde değerlendirilir" hükmünde yer alan "serbest" ifadesinin iptaline karar verdi. İptal kararının gerekçesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

Gerekçede mesleğini serbest olarak ifa eden avukatlar dışında, iş akdine dayalı olarak bir işverenin yanında sigortalı olarak çalışan avukatların kuralın getirmiş olduğu düzenlemeden faydalanamadığı belirtildi. Esas incelemesinin "serbest" sözcüğü ile sınırlı olarak yapılmasına karar verildiğinin kaydedildiği gerekçede, avukatlık hizmetinin kendi nam ve hesabına serbest olarak yerine getirilmesi ile iş akdi düzenlenerek ücret karşılığında bir işverene bağlı olarak yerine getirilmesi arasında avukatlık hizmetinin niteliği bakımından bir fark bulunmadığı ifade edildi. Önemli olanın yürütülen hizmetin niteliği, her iki durumda da yürütülen hizmetin avukatlık hizmeti olduğunun belirtildiği gerekçede, mesleğin icra ediliş şeklindeki farklılığın, yürütülen hizmetin aynı olması karşısında tek başına o meslek için tanımlanmış olan hak ve yükümlülükler üzerindeki ayrıcalıklı muamelede bulunulmasını gerektirmeyeceği ifade edildi. Gerekçede, "Memuriyete girmeden önce mesleğini serbest olarak icra eden avukatlarla, bir işverene iş akdi ile bağlı olarak görevini yerine getiren avukatlar arasında bir ayrım yapılarak, eski hizmetlerin, memuriyet kazanılmış hak aylık derecesinde değerlendirilmeye alınmasını sadece serbest avukatlara tanıyan itiraz konusu kural ile adil ve makul olmayan bir ayrıcalık tanınmıştır. Zira serbest avukatlar ile mesleğini diğer şekilde yerine getiren avukatlar arasında mesleğe kabul, staj, baroya kaydolma, hak ve ödevler ve disiplin hükümleri bakısından fark bulunmamaktadır" denildi.

Karar için tıklayınız

ANKA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.