AYM'den 4 Önemli Karar
Kemal GÖKTAŞ

Yüksek Mahkeme; 17 ve 25 Aralık operasyonlarından sonra telefon dinleme kararların verilmesini zorlaştırıcı hükümler ile toplantılarda ve gösteri yürüyüşlerinde kolluğun görüntü ve ses kaydı yapabilmesine olanak sağlayan düzenlemelerin iptal istemini karara bağlayacak.
 
Dinlemelerin zorlaştırılmasına iptal istemi

AYM, Ceza Muhakemesi Kanunu'nda telefon dinlemelerin zorlaştırılması ile ilgili yapılan değişikliğe karşı Düzce 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nden gelen iptal başvurusunun ilk incelemesini yaparak esasa geçmeye karar verdi. AYM, 17 Aralık ve 25 Aralık yolsuzluk operasyonları sürecinden sonra yapılan değişiklikle "iletişimin izlenmesi, dinlenmesi ve kayda alınmasına ilişkin taleplere ilişkin kararların ağır ceza mahkemesince oy birliğiyle verileceğine ve itiraz üzerine bu tedbire karar verilebilmesi için de oy birliğinin aranmasına" ilişkin düzenlemenin iptal istemini daha sonra karara bağlayacak.

Toplantı ve gösterilerde polise kayıt imkanı

Yüksek Mahkeme CHP'nin Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nda yapılan değişikliklere ilişkin iptal başvurusunda da eksiklik görmedi ve esastan inceleme yapmaya karar verdi. CHP, toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin güzergahları belirlenirken "vatandaşların günlük yaşamını zorlaştırmayacak" bir yer belirleneceğine ilişkin kriterin iptalini istemişti. CHP ayrıca güzergahlar belirlenirken sadece TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin değil, diğer partilerin de görüşünün alınması gerektiği gerekçesiyle düzenlemeye karşı çıkmıştı. CHP'nin başvurusunda "toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde katılımcıların ve konuşmacıların ses ve görüntülerinin kolluk tarafından yapıldığı belli olacak şekilde kaydedilebileceğine" ilişkin düzenlemenin de iptali istenmişti.

Öğretim elemanının kaderini YÖK'e bırakan düzenleme

AYM, CHP'nin açtığı davada geçen Mart ayında YÖK Kanunu'nda yapılan değişiklikle "öğretim elemanları, memur ve diğer personele uygulanabilecek disiplin cezalarına ilişkin" düzenleminin iptal istemini de esastan görüşmeye karar verdi. AYM, "Hangi fiillere hangi disiplin cezasının uygulanacağı, disiplin işlemleri ve disiplin amirlerinin yetkilerinin" kanun tarafından değil de YÖK tarafından belirlenmesine ilişkin düzenlemenin yürütmesinin durdurulması istemini de esasla ilgili kararıyla birlikte vermeyi kararlaştırdı.

Bankacılık Kanunu'nun zimmet hükümleri

AYM son olarak Nevşehir Ağır Ceza Mahkemesi'nin başvurusu üzerine Bankacılık Kanunu'nun zimmete ilişkin hükümlerindeki bazı düzenlemelerin de iptal istemini görüşmeye karar verdi. Bu kapsamda AYM, bankada zimmet suçunu işleyen personelin 6-12 yıl arası hapis ve ağır para cezasının yanı sıra "bankanın uğradığı zararı tazmine mahkûm edilmesi"ne ilişkin düzenlemenin iptal istemini karara bağlayacak. AYM ayrıca TMSF'ye devredilen bankalarda zimmet olarak kabul edilen usulsüz kredi kullandırma suçunda da adli para cezasının bankanın uğradığı zararın üç katından az olamayacağı ayrıca meydana gelen zararın ödenmemesi hâlinde mahkemece re'sen ödettirilmesine hükmolunacağına" ilişkin düzenlemelerin iptal istemini karara bağlayacak.

Milliyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.