Çocuk, annenin soyadını alabilecek
Ankara 11. Aile Mahkemesi, boşanmış bir çiftin çocuğunun, anne soyadını kullanması talebiyle açılan davayı, 'çocuğun, beraber yaşadığı annesiyle soyadının aynı olmasının sosyal yaşam içinde ve hakların kullanılmasında menfaatine olduğu' gerekçesiyle kabul etti.

Esra Ertan ile Mustafa Alkaç, 2009'da boşandıktan sonra müşterek çocuklarının velayet hakkı mahkemece anneye verildi. Anne Esra Ertan, Ankara Nüfus Müdürlüğü ile boşandığı Mustafa Alkaç'a dava açarak, babanın soyadını kullanan çocuğuna kendi soyadını vermesinin kabulünü talep etti.

Davanın tevzi edildiği Ankara 11. Aile Mahkemesi Hakimi Mustafa Karadağ, 'çocuğun soyadının değiştirilmesi talebinin velayet hakkının kullanılmasına dayalı olduğu gerekçesiyle mahkemenin davaya bakmakla görevli olduğuna' hükmetti ve dosya üzerinde yaptığı inceleme sonucu davanın kabulüne karar verdi.

Karadağ'ın gerekçeli kararında, Soyadı Kanunu'na göre, soyadı seçme vazife ve hakkının, evlilik birliğinin reisi olan kocaya ait bulunduğu, bununla birlikte Türk Medeni Kanunu'nda yapılan değişiklikle kocanın 'evlilik birliğinin reisliğinin' ortadan kalktığı ve eşlerin evlilik birliğini temsil yetkilerinin eşitlendiği kaydedildi.

Türk Medeni Kanunu'nun 187. maddesine göre, kadının, evlenmeyle kocanın soyadını alacağı anımsatılan kararda, 'Ne yazık ki uluslararası sözleşmelerle kadına tanınan soyadını seçme hakkının fiilen kullanılması olanağı şu an itibarıyla ülkemizde temin edilebilmiş değildir' ifadesi kullanıldı.

Yasalara göre kadınların, boşanma halinde önceki soyadını alacağı, çocuğun ise aynı soyadını kullanmaya devam edeceği belirtilen kararda, bunun da ciddi bir uygulama sorununa yol açacağına işaret edildi.

Bununla birlikte, Soyadı Kanunu'nun 4/2. maddesinin, 'Evliliğin feshi veya boşanma hallerinde çocuk anasına tevdi edilmiş olsa bile babasının seçtiği veya seçeceği adı alır' biçimindeki birinci cümlesinin, Anayasa Mahkemesi'nce iptal edildiği anımsatılan kararda, 'Kanunun iptalinden sonra, boşanan eşlerden çocuğun bırakıldığı tarafın, velayet hakkını serbestçe kullanabileceği ve bu bağlamda kendisine bırakılan çocuğun soyadını belirleyebileceğinden kuşku duymamak gerekir' değerlendirmesi yer aldı.

'Annenin soyadını alması çocuğun menfaatine'

Velayet hakkının, ergin olmayan çocukların bakım ve gözetimine ilişkin haklar ve yükümlülükleri de içerdiği vurgulanan kararda, çocuğun soyadını seçme hakkının da velayet hakkının içinde değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.

Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Uluslararası Sözleşmesi'nin başlangıç hükümlerinde çocukların yetiştirilmesi ve büyütülmesinde ana ve babanın aile içindeki rolleri bakımından tam bir eşitliğin sağlanmasının, taraf devletlerin yükümlülükleri arasında sayıldığına dikkat çekilen kararda, bu sözleşmenin 2, 9 ve 16. maddelerinde de çocukların tabiiyeti, aile adını seçme, evlilik ve aile ilişkileri konusunda tam bir eşitliğin sağlanması yükümlülüklerine yer verildiği kaydedildi.

Evlilik birliği sırasında çocukla ilgili bütün hak ve menfaatleri anne ve baba ortak kullanıyorken, boşanmayla birlikte velayetin verildiği eşin, velayetin bütün hak ve yetkilerini kullanabileceğinin kabulünün gerektiği bildirilen kararda, 'çocuğun, beraber yaşadığı annesiyle soyadının aynı olmasının sosyal yaşam içinde ve hakların kullanılmasında menfaatine olduğu' vurgulandı. AA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
gülhan gül.şen 6 yıl önce

harika çok isabetli mükemmel işte eşitlik teşekürler hangi mahkemelere baş vuru yapiliyor

Avatar
SULTAN SUZİ @gülhan gül.şen 5 yıl önce

yanliş bir karar.ben başka biri ile velenirsem buis eferde çocuk başka bir adamin soyadini mi taşiyacak.bu kadar da olmaz artik.sonuçta eşimden ayrilmiş olabilirim ama çocuklarin soyağaci babadir.ve bu kadar ileride miras durumlarinda sorunalr çikartacaktir.ben erkek olsam soyadimi taşimayan evlada hiçbirşeyimi vermem.

Avatar
Leyla ÖNER @SULTAN SUZİ 5 yıl önce

sultan hanım a tamamen katılıyorum.bu dava kin ve intikam hırsı ile açılmış belli ki... ve yargı da buna alet olmuş verdiği karar ile .... bunu yapan kadın aklını yetirmiş olmalıdır. o çocuk o soyadını ileride yine değiştirecek ve ileride nüfustaki değişimler sorunlar yatratacaktır.bu karar üst mahkeme de iptal ettirilir.egonuzu gibdin başka şeylerle tatmin edin.çocukları sorunlarınzıa alet etmweyin.helde kocssını aldatan kadınlar böyle bşir davada eski defterleriniz açılırsa rezil kepaze olursunuz.boşandıktan sonra herşey bitmiştir bu tür şeyler biz kadınları ayaklar altına alır.

Avatar
ayşenur çırak @gülhan gül.şen 5 yıl önce

gülhan hanım senin belli ki ayrıldığın eşimnle sorunların olmuş ..benim kızım boşanıp gelse ve çocuklarının soayadını üzerine almak istese ben kesinlikle karşı çıkarım.çünkü yanlış bır tutum bu......