Dövizle kredi alanlara umut veren karar
 Bursa'da, bankanın yönlendirmesiyle konut kredisini Japon Yeni üzerinden kullanan İsa Yaşa isimli tüketicinin 670 lira aylık taksiti dövizdeki dalgalanmayla bin 435 TL'ye çıktı. Mahkeme, Ya-şa'nın ödemesini Türk Lirası'na çevirerek aylık bin 25 TL şeklinde sabitledi. Dava, döviz mağdurları-na umut oldu.

Taksitler iki katı aştı

Japon Yeni mağduru İsa Yaşa, 15 Temmuz 2008'de bir bankadan konut kredisi talebinde bulundu. Banka yetkilisi, faiz oranı düşük ve yatay seyreden Japon Yeni üzerinden konut kredisini tüketiciye önerdi. Bunun üzerine 4 milyon 87 bin 266 Japon Yeni konut kredisi alan Yaşa, 47 bin 199 TL'ye tekabül eden borcu karşılık ilk taksit olarak 635 lira ödedi. Kredinin üçüncü taksiti 677 TL, dördün-cü taksiti bin 90 TL ve 15 Aralık 2011 tarihinde aylık taksit tutarı bin 453,00 TL'ye yükseldi.

54 lira borç 99 liraya çıktı

Sürecin böyle devam etmesi halinde bankaya 54 bin TL ödemesi gerekirken, 99 bin 349 TL ödemek durumunda kalacak olan Yaşa, Bursa Tüketiciler Derneği'ne başvurarak konuyu mahkemeye taşıdı. Bursa Tüketici Mahkemesi'nde açılan 'Uyarlama Davası' neticesinde mahkeme İsa Yaşa'yı haklı buldu. Davanın açıldığı 23 Ocak 2012 tarihinden itibaren aylık taksiti bin 25 TL şeklinde sabitleyen mahkeme, o tarihten bu yana fazla ödediği 5 bin 940 TL'nin de borcundan mahsup edilmesini karara bağladı.

Mağdurlar mahkemeye başvursun

İsa Yaşa, ev almak için çektiği döviz kredisi yüzünden çok sıkıntı çektiğini belirterek, "Mahkeme bizi haklı buldu ve taksitlerimi bin 25 TL'ye sabitledi. Mağdur olan herkes bir an önce gidip dava açsın. Krediyi TL üzerinden kredi alsınlar" uyarısında bulundu.

50 bin dövizzede var

TÜDEF ve Bursa Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz ise ülke genelinde yaklaşık 50 bin dövizzede bulunduğunu belirterek şu uyarılarda bulundu: "Dövizin dalgalanmaya başladığı bu günlerde kredi borcunu ödeyemez hale gelmiş tüketicinin TÜDEF çatısı altında bulunan tüketici derneklerine başvurmalarını bekliyoruz. Yargıtay da, 'çağdaş hukukun gereği, ekonomik koşullarda aşırı enflas-yon, para değerinin büyük ölçüde düşmesi, kur artışları gibi nedenlerle meydana gelen olağanüstü de-ğişikliklerin oluşturduğu güçlükler, edimin olduğu gibi yerine getirilmesini borçludan beklenemez duru-ma getirmişse, doğruluk ve dürüstlük kuralları göz önünde tutularak işlem temelinin çökmesi ya da sarsılması ilkesi' uyarınca hakim müdahalesiyle sözleşme yeni durumlara uyarlanabilir' demektedir."


Bugün

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
omer 3 yıl önce

yargıtay bu kararı ret eder. çünkü hiç olumlu sonuç çıkarmadılar.