DÜŞMÜŞ HACİZ - HACZİN YENİLENMESİ TALEBİ
T.C.
YARGITAY
12. HUKUK DAİRESİ
E. 2015/5245
K. 2015/8281
T. 2.4.2015

* DÜŞMÜŞ HACZE DAYALI OLARAK BELİRLENEN KIYMET TAKDİRİ ESAS ALINARAK YAPILAN İHALE
(Usulsüz Olduğu/İhalenin Feshi Yerine Şikayetin Reddine Karar Verilmesinin İsabetsiz Olacağı)

* İHALENİN FESHİ (Alacaklının Haczin Yenilenmesi Talebi İlk Hacizden Vazgeçme Anlamına Geldiğinden Haciz Sonrası Yeniden Kıymet Takdiri Yapılması Gerekirken Düşmüş Hacze Dayalı Olarak Belirlenen Kıymet Takdirinin Herhangi Bir Hüküm ve Sonuç Doğurmayacağı - Bu Hususun Mahkemece Resen Gözetilmesi Gerektiği)

* İHALENİN USULSÜZ OLMASI (Alacaklının Haczin Yenilenmesi Talebi İlk Hacizden Vazgeçme Anlamına Geldiğinden Haciz Sonrası Yeniden Kıymet Takdiri Yapılması Gerekirken Düşmüş Hacze Dayalı Olarak Belirlenen Kıymet Takdirinin Herhangi Bir Hüküm ve Sonuç Doğurmayacağı - Bu Hususun Mahkemece Resen Gözetilmesi Gerektiği)

2004/m.106,110

ÖZET : Dava, ihalenin feshi istemine ilişkindir. Alacaklının haczin yenilenmesi talebi ilk hacizden vazgeçme anlamına geldiğinden 29/05/2013 tarihli haciz sonrası yeniden kıymet takdiri yapılması gerekirken, düşmüş hacze dayalı olarak belirlenen kıymet takdiri herhangi bir hüküm ve sonuç doğurmaz. Bu hususun mahkemece resen gözetilmesi gerekir.

DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının onanmasını mutazammın 03.11.2014 tarih, 28384/25760 sayılı daire ilamının müddeti içinde tashihen tetkiki borçlu tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olup, dava dosyası için Tetkik Hakimi tarafından düzenlenen rapor dinlendikten ve dosya içerisindeki tüm belgeler okunup incelendikten sonra işin gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : Sair karar düzeltme nedenleri yerinde değil ise de;

Alacaklı tarafından başlatılan takibe karşı borçlunun, yapılan ihalenin usulsüz olduğunu ileri sürerek feshi istemi ile icra mahkemesine başvurduğu, mahkemece, şikayetin reddine ve para cezasına karar verildiği anlaşılmaktadır.

Borçlunun taşınmazı üzerine 04/09/2009 tarihinde haciz konulduğu, alacaklının talebi üzerine 29/05/2013 tarihinde haczin yenilendiği, ihaleye esas olan kıymet takdirinin 03/07/2012 tarihinde yapıldığı, ihalenin ise 16/01/2014 tarihinde gerçekleştirildiği anlaşılmaktadır.

Alacaklının haczin yenilenmesi talebi ilk hacizden vazgeçme anlamına geldiğinden 29/05/2013 tarihli haciz sonrası yeniden kıymet takdiri yapılması gerekirken, düşmüş hacze dayalı olarak belirlenen kıymet takdiri herhangi bir hüküm ve sonuç doğurmaz. Bu hususun mahkemece resen gözetilmesi gerekir.

O halde mahkemece kalkmış (düşmüş) hacze dayalı kıymet takdiri esas alınarak yapılan ihalenin usulsüz olduğu gözetilerek ihalenin feshi yerine şikayetin reddine karar verilmesi isabetsiz olup, kararın bu nedenle bozulması gerekirken Dairemizce onandığı anlaşılmakla borçlunun karar düzeltme isteminin kısmen kabulüne karar vermek gerekmiştir.

SONUÇ : Borçlunun karar düzeltme isteminin kısmen kabulü ile Dairemizin 03.11.2014 tarih ve 2014/28384 E. - 2014/25760 K. sayılı onama ilâmının kaldırılmasına, mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK'nun 366 ve HUMK'nun 428. maddeleri uyarınca (BOZULMASINA), 02.04.2015 gününde oybirliğiyle karar verildi.kazanci.com.tr
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.