Günün İçtihadı; ADLİ ARAMA KARARI
T.C.
YARGITAY
20. CEZA DAİRESİ
E. 2015/28
K. 2015/2428
T. 24.6.2015

* ADLİ ARAMA KARARI (Arama Kararı Alınmadan Arama Yapılmasının Hukuka Aykırı Olduğu/Arama Kararı Alınmadan Yapılan Arama Sonucu Bulunan Ve Suçun Maddi Konusunu Oluşturan Deliller Ya Da Suçun Maddi Konusu Hukuka Aykırı Yöntemlerle Elde Edilmiş Olacağından İkrar Bulunsa Bile Hükme Esas Alınamayacağı)

* HUKUKA AYKIRI ARAMA SONUCU ELE GEÇİRİLEN UYUŞTURUCU MADDELERİN SUÇUN MADDİ KONUSU VE SUÇUN DELİLİ OLARAK HÜKME ESAS ALINAMAMASI (Adli Arama Kararı Ve Yazılı Adli Arama Emri Alınmadan Üzerinde Ve Aracında Yapılan Aramalarda Esrar Kokain ve Uyuşturucu Madde İçeren Hap Ele Geçirildiği - Hukuka Aykırı Aramalar Sonucu Ele Geçirilen Uyuşturucu Maddelerin Suçun Maddi Konusu Ve Suçun Delili Olarak Hükme Esas Alınamayacağı Gözetilerek Suçun Unsurları Oluşmadığından Sanık Hakkında Beraat Kararı Verilmesi Gerektiği)

* SUÇUN MADDİ KONUSUNUN BULUNMAMASI (Adli Arama Kararı Ve Yazılı Adli Arama Emri Alınmadan Üzerinde Ve Aracında Yapılan Aramalarda Uyuşturucu Madde Ele Geçirildiği Anlaşılmakla Hukuka Aykırı Aramalar Sonucu Ele Geçirilen Uyuşturucu Maddelerin Suçun Maddi Konusu Ve Suçun Delili Olarak Hükme Esas Alınamayacağı/Suçun Maddi Konusunun Bulunmaması Sebebiyle Suçun Unsurlarının Oluşmadığı)

2709/m.38/6

5237/m.188/3-4

5271/m.116,117,119,206/2-a,217/2,230/1-b

ÖZET : Sanığın kullanımındaki araçla uyuşturucu madde ticareti yapıldığına dair ihbarda bulunulması dolayısıyla CMK'nın 116, 117 ve 119. maddelerine uygun şekilde "adli arama kararı" ve "yazılı adli arama emri" alınmadan üzerinde ve aracında yapılan aramalarda, net 38 g esrar, 1 g kokain ve uyuşturucu madde içeren 336 adet hap ele geçirildiği anlaşılmakla, hukuka aykırı aramalar sonucu ele geçirilen uyuşturucu maddelerin, "suçun maddi konusu" ve "suçun delili" olarak hükme esas alınamayacağı gözetilerek, somut olayda suçun maddi konusunun bulunmaması sebebiyle suçun unsurları oluşmadığından, sanık hakkında beraat kararı verilmesi gerekirken, TCK'nın 188/3-4. fıkraları uyarınca mahkûmiyet hükmü kurulması yasaya aykırı olup bozulması gerekmiştir.

DAVA : Temyiz incelemesi, müdafiinin süresindeki istemi sebebiyle sanık hakkında duruşmalı olarak yapıldı.

Dosya incelendi.

Gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun 2013/610-2014/512, 2013/841-2014/513 ve 2014/166-514 Sayılı kararlarında da belirtildiği üzere; adli arama kararı alınmasını gerektiren olayda arama kararı alınmadan arama yapılması hukuka aykırıdır. Böyle bir arama sonucu bulunan ve suçun maddi konusunu oluşturan deliller ya da suçun maddi konusu "hukuka aykırı yöntemlerle elde edilmiş" olacağından, ikrar bulunsa bile Anayasa'nın 38. maddesinin 6. fıkrası ile CMK'nın 206. maddesinin 2. fıkrasının (a) bendi, 217. maddesinin 2. fıkrası, 230. maddesinin 1. fıkrasının (b) bendi uyarınca hükme esas alınamaz.

Sanığın kullanımındaki araçla uyuşturucu madde ticareti yapıldığına dair ihbarda bulunulması dolayısıyla CMK'nın 116, 117 ve 119. maddelerine uygun şekilde "adli arama kararı" ve "yazılı adli arama emri" alınmadan üzerinde ve aracında yapılan aramalarda, net 38 g esrar, 1 g kokain ve uyuşturucu madde içeren 336 adet hap ele geçirildiği anlaşılmakla, hukuka aykırı aramalar sonucu ele geçirilen uyuşturucu maddelerin, "suçun maddi konusu" ve "suçun delili" olarak hükme esas alınamayacağı gözetilerek, somut olayda suçun maddi konusunun bulunmaması sebebiyle suçun unsurları oluşmadığından, sanık hakkında beraat kararı verilmesi gerekirken, TCK'nın 188/3-4. fıkraları uyarınca mahkûmiyet hükmü kurulması,

SONUÇ : Yasaya aykırı, sanık ve müdafiinin temyiz itirazları ve sanık müdafiinin duruşmalı inceleme sırasındaki sözlü savunmaları bu sebeple yerinde olduğundan, hükmün BOZULMASINA, bozma nedenine göre sanığın SALIVERİLMESİNE, başka suçtan hükümlü veya tutuklu olmadığı takdirde serbest bırakılmasının sağlanması için ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılmasına, 24.06.2015 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.kazanci.com.tr
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.