HACZİN DÜŞMESİ - SATIŞ İŞLEMLERİNİN İPTALİ
T.C.
YARGITAY
12. HUKUK DAİRESİ
E. 2016/7038
K. 2016/9468
T. 30.3.2016

* SATIŞ İŞLEMLERİNİN İPTALİ
(Haczin Düştüğü İddiasına Dayanan - Taşınmazın Tapu Kaydına 16.8.1999 Tarihinde Haciz Konulduğu ve Bu Sırada Taşınmazın Borçlu Adına Kayıtlı Olduğu Temlik Eden Takip Alacaklısı Tarafından 31.7.2001 Tarihinde Satış İstenerek Satış Masrafının Dosyaya Yatırıldığı/ Haciz Tarihi İtibari İle İki Yıllık Yasal Sürede Satış İstendiğinden Sürenin Hesabında Hacizden İtibaren İlk Satış Talebinin Tarihi Esas Alınacağından Haczin Düşmediği)

* HACZİN DÜŞMESİ (Taşınmazın Tapu Kaydına 16.8.1999 Tarihinde Haciz Konulduğu ve Bu Sırada Taşınmazın Borçlu Adına Kayıtlı Olduğu Temlik Eden Takip Alacaklısı Tarafından 31.7.2001 Tarihinde Satış İstenerek Satış Masrafının Dosyaya Yatırıldığı/ Haciz Tarihi İtibari İle İki Yıllık Yasal Sürede Satış İstendiği - Hacizden İtibaren İlk Satış Talebinin Tarihi Esas Alınacağından 16.8.1999 Tarihli İlk Haczin Geçerli Olacağı)

* TAŞINMAZ HACZİ (Taşınmazın Tapu Kaydına 16.8.1999 Tarihinde Haciz Konulduğu ve Bu Sırada Taşınmazın Borçlu Adına Kayıtlı Olduğu Temlik Eden Takip Alacaklısı Tarafından 31.7.2001 Tarihinde Satış İstenerek Satış Masrafının Dosyaya Yatırıldığı/ Haciz Tarihi İtibari İle İki Yıllık Yasal Sürede Satış İstendiğinden Sürenin Hesabında Hacizden İtibaren İlk Satış Talebinin Tarihi Esas Alınacağından Haczin Düşmediği)

* TAŞINMAZIN SATIŞININ YASAL SÜRESİNDE İSTENDİĞİ (Taşınmazın Tapu Kaydına 16.8.1999 Tarihinde Haciz Konulduğu ve Bu Sırada Taşınmazın Borçlu Adına Kayıtlı Olduğu Temlik Eden Takip Alacaklısı Tarafından 31.7.2001 Tarihinde Satış İstenerek Satış Masrafının Dosyaya Yatırıldığı/ Haciz Tarihi İtibari İle İki Yıllık Yasal Sürede Satış İstendiği - Hacizden İtibaren İlk Satış Talebinin Tarihi Esas Alınacağından 16.8.1999 Tarihli İlk Haczin Geçerli Olacağı)

2004/m. 106

HGK. nun 7.4.2004 tarih ve 2004/12-210 E.-2004/208 K.

ÖZET : Borçlular hakkında başlatılan genel haciz yolu ile ilamsız takipte taşınmazın borçlunun borcu sebebiyle haczedilebilmesi için, haciz tarihinde borçlunun adına kayıtlı olması zorunludur.İcra takip dosyasının incelenmesinde, taşınmazın tapu kaydına 16.8.1999 tarihinde haciz konulduğu ve bu sırada taşınmazın borçlu adına kayıtlı olduğu, temlik eden takip alacaklısı tarafından 31.7.2001 tarihinde satış istenerek, satış masrafının dosyaya yatırıldığı görülmüştür.Buna göre haciz tarihi itibari ile iki yıllık yasal sürede satış istenmiş olup, dairemizin değişen içtihatlarına göre anılan maddede düzenlenen sürenin hesabında hacizden itibaren ilk satış talebinin tarihi esas alınacağından, haciz düşmemiştir.Buna göre, 1999 tarihli ilk haciz geçerli olup, şikayetçi-üçüncü kişi taşınmazı bu hacizle yükümlü olarak satın almış olmakla, mahkemece anılan hacze yönelik şikayetin reddi gerekir.

DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki alacaklı tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olup, dava dosyası için Tetkik Hakimi tarafından düzenlenen rapor dinlendikten ve dosya içerisindeki tüm belgeler okunup incelendikten sonra işin gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : Alacağını temlik eden takip alacaklısı tarafından davadışı borçlular hakkında başlatılan genel haciz yolu ile ilamsız takipte, şikayetçi-üçüncü kişi ... borçlu adına kayıtlı taşınmazı 9.2.2004 tarihinde satın aldığını, alacaklı tarafından süresinde satış istenmediğinden taşınmaz üzerindeki haczin İİK.'nun 106-110. maddeleri gereğince düştüğünü belirtilerek, alacaklı vekilinin taşınmaza yeniden haciz konulması talebinin, taşınmazın haciz yüklü olarak satın alındığından bahisle kabulüyle yapılan satış işlemlerinin iptali talebinde bulunduğu, mahkemece şikayetin kabulüne karar verildiği anlaşılmıştır.

Somut olayda taşınmazın tapu kaydına 9.12.2011 tarihinde haciz konulduğu ve taşınmazın bu tarihte şikayetçi-üçüncü kişi adına kayıtlı olduğu görülmüştür.

HGK. nun 7.4.2004 tarih ve 2004/12-210 E.-2004/208 K. sayılı kararında da açıklandığı üzere, taşınmazın borçlunun borcu sebebiyle haczedilebilmesi için, haciz tarihinde borçlunun adına kayıtlı olması zorunludur. Bir başka deyişle; haciz tarihinde takipte taraf olmayan üçüncü kişi adına kayıtlı olan taşınmazın, borçlunun borcu için haczi mümkün bulunmamaktadır.

Bu durumda taşınmaz şikayetçi 3.kişi adına kayıtlı iken konulan 9.12.2011 tarihli haciz yasaya aykırı olmakla, mahkemenin bu hacze dair kararı doğru olup, sair temyiz itirazları yerinde değil ise de;

İcra takip dosyasının incelenmesinde, taşınmazın tapu kaydına 16.8.1999 tarihinde haciz konulduğu ve bu sırada taşınmazın borçlu adına kayıtlı olduğu, temlik eden takip alacaklısı tarafından 31.7.2001 tarihinde satış istenerek, satış masrafının dosyaya yatırıldığı görülmüştür.

Buna göre haciz tarihi itibari ile yürürlükte olup olayda uygulanması gereken İİK. nun 106.maddesinde öngörülen iki yıllık yasal sürede satış istenmiş olup, dairemizin değişen içtihatlarına göre anılan maddede düzenlenen sürenin hesabında hacizden itibaren ilk satış talebinin tarihi esas alınacağından, haciz düşmemiştir.

Şu hale göre 16.8.1999 tarihli ilk haciz geçerli olup, şikayetçi-üçüncü kişi taşınmazı bu hacizle yükümlü olarak satın almış olmakla, mahkemece anılan hacze yönelik şikayetin reddi yerine onu da kapsar şekilde haczin kaldırılmasına karar verilmesi isabetsizdir.

SONUÇ : Alacaklının temyiz itirazlarının kısmen kabulüyle mahkeme kararının yukarda yazılı sebeplerle İİK'nun 366 ve HUMK'nun 428. maddeleri uyarınca (BOZULMASINA), peşin alınan harcın istenmesi halinde iadesine, ilamın tebliğinden itibaren 10 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere, 30.03.2016 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.kazanci.com.tr
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.