HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASI, İBRANAME, ZARARIN GİDERİLMESİ
YARGITAY 12. Ceza Dairesi
ESAS: 2013/18148
KARAR: 2014/2620


Taksirle yaralama suçundan sanığın mahkumiyetine ilişkin hüküm, sanık tarafından temyiz edilmekle, dosya incelenerek gereği düşünüldü:

Yapılan yargılamaya, toplanıp karar yerinde gösterilen delillere, mahkemenin kovuşturma sonuçlarına uygun olarak oluşan kanaat ve takdirine, incelenen dosya kapsamına göre, sanığın kusur durumuna ve erteleme kararı verilmesi gerektiğine ilişkin yerinde görülmeyen temyiz itirazlarının reddine, ancak;

1-Sanığın kovuşturma evresindeki savunmasında, müştekinin tüm zararlarını karşıladığını, temyiz dilekçesinde de katılanın tüm zararını ve tedavi masraflarını giderdiğini beyan ettiği, temyiz dilekçesi ekinde, olayla ilgili oluşan zarar nedeniyle G... 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde kendisinin ve araç sahibinin davalı olarak taraf olduğu davada, dosya borcu olarak toplam 28.000 TL'lik zararın ödendiğine dair 13.04.2012 tarihli ibranameyi sunduğu anlaşılmakla, ilgili tazminat dosyası da celbedilerek yapılan ibranamenin içeriği ve zararın kapsamı da tespit edilip, ibranamenin hüküm tarihinden önce tanzim edildiği de gözönünde bulundurulmak suretiyle 5271 sayılı CMK’nın 5728 sayılı Kanun’un 562. maddesiyle değişik 231. maddesindeki “hükmün açıklanmasının geri bırakılması”na ilişkin düzenlemenin sanık hakkında uygulanıp uygulanmaması hususunun yeniden tayin ve takdirinde zorunluluk bulunması,
Kabule göre de;

Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun 07/07/2009 tarih 2009/9-62-191 sayılı kararında da vurgulandığı üzere, taksirli suçlar açısından TCK'nın 61/1. maddesinin (g) bendinde yer alan "failin güttüğü amaç ve saik", (b) bendinde yer alan ''suçun işlenmesinde kullanılan araçlar'' ve (f) bendinde yer alan ''failin kasta dayalı kusurunun ağırlığı'' kıstaslarının uygulanamayacağı dikkate alınmadan, ''suçun işlenmesinde kullanılan araç'' ve ''kastın yoğunluğu ile failin güttüğü amaç ve saiki'' kıstaslarının temel cezanın belirlenmesinde gerekçe olarak gösterilmesi, İsabetsiz olup, hükmün bu sebeplerden dolayı 5320 sayılı Kanunun 8. maddesi uyarınca halen uygulanmakta olan 1412 sayılı CMUK'un 321. maddesi gereğince BOZULMASINA, 04.02.2014 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.


kararara.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.