İcra takibinde çok önemli düzenleme
Yargıtay 13. Hukuk Dairesi 3 bin 300 TL’nin altındaki alacaklar için Tüketici Hakem Heyetine başvurulmadan icra takibi açılamayacağına yönelik bir karara imza attı. Kararı değerlendiren Tüketici Hukuku Enstitüsü Genel Başkanı Av. Hakan Tokbaş; “Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin kanun yararına bozma kararı ile getirdiği bu içtihat, şirketler ile tüketiciler arasındaki bütün alacak-borç ilişkisini yeniden düzenleyecektir. Artık şirketler, 3300 TL’nin altındaki alacakları için doğrudan icra takibi yapamayacak, öncelikle Tüketici Hakem Heyetine başvurmak zorunda kalacaktır" dedi.

Başkan Tokbaş, "Yargıtay 13. Hukuk Dairesi 2015/10571 esas sayılı 2015/8738 karar sayılı 18.03.2015 tarihli kararında, yepyeni bir içtihat getirmiş ve şirketler ile tüketiciler arasındaki fatura ve benzeri sebeplerden doğan alacaklar bakımından doğrudan icra takibi yoluna gitmeyi hukuken kabul edilemez bulmuştur. Bundan sonra şirketler 3300 TL’nin altındaki fatura, kredi ve benzeri alacakları için öncelikle Tüketici Hakem Heyetlerine başvurarak alacakları hakkında karar verilmesini isteyecekler, Tüketici Hakem Heyetinden çıkan kararı icra takibine konu edebileceklerdir.Bu durum ise piyasada tüketicilerden en çok alacaklı olan sektörlerden telekomünikasyon, enerji ve bankacılık sektörlerini doğrudan etkileyecek ve sistemlerinin değişmesine sebep olacaktır" dedi.

TÜKETİCİ VEKALET ÜCRETİNDEN KURTULUYOR

Alınan kararı bir örnek ile değerlendiren Avukat Tokbaş, "Mesela, bir telekomünikasyon şirketi tüketicinin gecikmiş faturasını hemen icra takibine koyabiliyor ve alacağını bu yolla tahsil edebiliyordu. Hemen icra takibine geçmek ise, tüketiciye ekstra vekâlet ücreti ve masraf getiriyordu. Şimdi, şirket ödenmemiş faturadan doğan alacağını öncelikle Tüketici Hakem Heyetine müracaat ederek talep etmek zorunda kalacaktır. Bu talep ise asgari 3 ile 6 ay arasında karara bağlanacak, bu süre zarfında da tüketici herhangi bir ekstra vekâlet ücreti ve masraf yükümlülüğü ile karşılaşmayacaktır. Eğer tüketici borcunu bu aşamada öderse ek masraf kalemlerinden kurtularak borçtan tamamen kurtulabilir. Yani bir şirkete 3300 TL’nin altında borçlu olan bir tüketicinin şirketle sulh yapması için ciddi bir vakti olacaktır. Eğer tüketici bu sürede de borcunu ödemezse elbette şirket Tüketici Hakem Heyetinden aldığı kararı icra takibine koyarak masraf ve vekâlet ücreti isteme hakkına sahip olacaktır.Bu içtihat doğrultusunda, bir şirketin ödenmemiş fatura alacağına veya bir bankanın ödenmemiş kredi alacağına kavuşması asgari 7 ay sürecektir. Ayrıca şirketlerin doğrudan icra takibi başlatamaması, hukuk ve alacak takibi sistemlerinin tamamen değişmesine de yol açacaktır. Büyük ihtimalle şirketler, alacakları doğrudan icra takibine vermek yerine gitmesi gereken Tüketici Hakem Heyeti yolunu seçmemek için tüketicilerle anlaşma yapabileceği bir uzlaşma mekanizması kurmak zorunda olacaktır. Zira hukuk büroları bu şekilde ilerleyen şirket alacaklarını kabul etmek istemeyecek, yorucu ve ücret alamayacakları bir işlem için çaba göstermeyeceklerdir" dedi.Milliyet
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Güner aydın 3 yıl önce

aman avukatlar ücret almasınlar avukatlar başka işler yapsınlar
Sabah akşam ne tür bir düzenleme yapalımda avukatlara ücret ödemeden işimizi yaptıralım bunu düşünün

Avatar
Emin Bahceevli 3 yıl önce

Bu kararı cıkaranlar herhalde ayda yaşıyorlar toplumdan ve hayatın gerçeklerinden ne kadar kopuk bir hayat yaşadıkları ortada.

Avatar
yawru vatan 3 yıl önce

pekı bu yasa cıkmadan oncekı icra takıbındekı borclarda bu duzenlemeye dahıl olacak mı

Avatar
Muhammet Aksakal 3 yıl önce

bunun şimdiye kadar madde olarak kanuna eklenmemiş olması çok büyük bir hataydı. yargı bu hatasından dönüyor fakat yıllardır kaç milyar dolar vatandaşın cebinden çıktı.

Misafir Avatar
Kasım 3 yıl önce @Muhammet Aksakal

vatandaşın cebinden çıktı derken??? başka insanlar gününde zamanında ödemek için çabalarken, ödemeyenlerin cebinden mi çıktı demek istiyorsun yani? borcunu ödemek istemeyenlerin yani? bundan sonra kimse elektrik su borcunu kolay kolay ödemez artık...

Beğenmedim! (1)
Avatar
Erhan 3 yıl önce

içine Yaptılar artık gercekten bu esnaf ne yapsın illaki vatandaş alsın ürünü ödemesin Hırsız zihniyetli kişiler ancak Hırsız zihniyeti ile gider.

Avatar
altan 3 yıl önce

Evet sayın güner..avukatlar garibanların sırtından inip kendilerine yakışan işlere koştursunlar. Havadan para kazanmayı bırakıp emeklerinin karşılığını alsınlar. 300 lira borcunu ödeyemeyenden 2000 lirayı kanuni tehditlerle almasınlar..

Avatar
mustafa 3 yıl önce

İlamsız takip açıldığı için (yani icra dairesi dayanağını inceleyemez) yasal düzenleme getirilmeden bu kararın hiç bir etkisi olmayacak tam tersi olumsuz etki yaratacaktır yani borçlunun yasal olanakları bilmesi beklenmediğinden süreç aleyhine işleyecek yasal düzenleme getirilmeli aksi halde karar 2 olumlu etkisine karşı 10 olumsuz etki yaratacaktır

Avatar
osman Sarıoğlu 3 yıl önce

Bu kararı verenler bu ülkede yaşıyor bu ülkenin gerçeklerini biliyor olamazlar. Bankalar bir sene bekliyor zaten. Ölümü geciktirmek