İFLASIN ERTELENMESİ DAVASINDA VERİLEN TEDBİR KARARI
T.C.
YARGITAY
12. HUKUK DAİRESİ
E. 2015/12764
K. 2015/26954
T. 5.11.2015

İFLASIN ERTELENMESİ DAVASINDA VERİLEN TEDBİR KARARI
( Mahkemece Şikayetin Kabulü İle Tedbir Kararından Sonra Başlatılan Takibin İptaline Karar Verilmesi Gerektiği - İflas Erteleme Kararının Uzatılmasına İlişkin İstemin Reddi İle Birlikte İhtiyati Tedbirin Kaldırıldığı Gerekçesiyle Şikayetin Reddi Yönünde Hüküm Tesis Edilmesinin İsabetsizliği )

• HAKKINDA İFLAS ERTELEME DAVASI DEVAM EDEN ŞİRKET HAKKINDA AÇILAN İCRA TAKİBİ ( Mahkemece Borçlu Şirket Hakkında Takiplerin Engellenmesi Yönünde Tedbir Kararı Verildiği/Takibin Başlatıldığı Tarihte İhtiyati Tedbir Kararının Mevcut Olduğu - İcra Takibi Başlatılmasının İhtiyati Tedbir Kararına Aykırılık Teşkil Ettiği )

• TAKİBİN İPTALİ İSTEMİ ( İcra Takibinin Yapıldığı Tarihteki Şartlara Göre Değerlendirileceği/Takibin Başlatıldığı Tarihte İhtiyati Tedbir Kararının Mevcut Olduğu - İflas Erteleme Kararının Uzatılmasına İlişkin İstemin Reddi İle Birlikte İhtiyati Tedbirin Kaldırıldığı Gerekçesiyle Şikayetin Reddedilemeyeceği/İstemin Kabul Edileceği )

• İFLAS ERTELEME DAVASINDA VERİLEN TEDBİR KARARININ SONRADAN KALDIRILMASI ( Takibin Yapıldığı Tarihteki Şartlara Göre Değerlendirileceği/Takip Açıldığı Sırada Tedbir Kararı Mevcut Olduğundan Karar Sonradan Kaldırılmış Olsa da Takibin İptal Edilmesi Gereği - Takip Başlatılmasının Tedbir Kararına Aykırılık Teşkil Ettiği )

2004/m. 179

ÖZET : İcra takibi yapıldığı tarihteki şartlara göre değerlendirilmelidir. Somut olayda takibin başlatıldığı tarihte ihtiyati tedbir kararı mevcut olup, icra takibi başlatılması ihtiyati tedbir kararına aykırılık teşkil etmektedir. Mahkemece şikayetin kabulü ile takibin iptaline karar verilmesi gerekirken, daha sonra iflas erteleme kararının uzatılmasına ilişkin istemin reddi ile birlikte ihtiyati tedbirin kaldırıldığı gerekçesiyle şikayetin reddi yönünde hüküm tesisi doğru değildir.

DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki borçlu tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olup, dava dosyası için Tetkik Hakimi tarafından düzenlenen rapor dinlendikten ve dosya içerisindeki tüm belgeler okunup incelendikten sonra işin gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : Alacaklı tarafından başlatılan genel haciz yoluyla takipte borçlu, Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görülen iflasın ertelenmesi davasında mahkemece takiplerin engellenmesi yönünde tedbir kararı verilmesine rağmen başlatılan takibin iptalini talep etmiş icra mahkemesince istem reddedilmiştir.

İstanbul 6. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görülmekte olan iflasın ertelenmesi davası kapsamında 23.03.2009 tarihinde alınan ihtiyati tedbir kararında borçlu şirket hakkında "...İİK 179/a maddesi hükmü gereğince...Davacı şirket hakkında ( İİK.nun 206/1. maddesinde yazılı alacaklar hariç olmak üzere ) 6183 Sayılı Yasaya dayalı olanları da kapsar şekilde, hangi sebebe dayanırsa dayansın yapılan icra takipleri ile ihtiyati haciz ve ihtiyati tedbir uygulamalarının engellenmesine..." karar verilmiş olup, iptal istemine konu ilamsız icra takibi ise 18.12.2009 tarihinde başlatılmıştır.

İcra takibi yapıldığı tarihteki şartlara göre değerlendirilmelidir. Somut olayda takibin başlatıldığı tarihte ihtiyati tedbir kararı mevcut olup, icra takibi başlatılması ihtiyati tedbir kararına aykırılık teşkil etmektedir.

O halde mahkemece şikayetin kabulü ile takibin iptaline karar verilmesi gerekirken, daha sonra iflas erteleme kararının uzatılmasına ilişkin istemin reddi ile birlikte ihtiyati tedbirin kaldırıldığı gerekçesiyle şikayetin reddi yönünde hüküm tesisi isabetsizdir.

SONUÇ : Borçlunun temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK'nun 366 ve HUMK'nun 428. maddeleri uyarınca BOZULMASINA, peşin alınan harcın istek halinde iadesine, ilamın tebliğinden itibaren 10 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere, 05.11.2015 gününde oybirliğiyle karar verildi.kazanci.com.tr
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.