İŞÇİNİN İŞYERİNDE SİGARA İÇMESİ

T.C.

YARGITAY

9. HUKUK DAİRESİ

E. 2013/10378

K. 2015/7303

T. 18.2.2015


İŞÇİNİN İŞYERİNDE SİGARA İÇMESİ ( Haklı Fesih Sayılabilmesi İçin Sigara İçilen Yerin ve İşçinin Yaptığı İş Açısından İş Güvenliğini Tehlikeye Düşürecek Bir Hal Olması Gerektiği - Bu Yönde Bir İddia Olmadığından Davacının Tuvalette Sigara İçmesi Eyleminin Haklı Fesih Sebebi Oluşturmayacağının Gözetilmesi Gerektiği )

İŞÇİLİK ALACAKLARI DAVASI ( İşverenin İşin Tehlikeye Düşürüldüğü Yönünde Bir İddiası Olmadığından Davacının Tuvalette Sigara İçmesi Eyleminin Haklı Fesih Sebebi Oluşturmayacağı - Bu Eylemin Olsa Olsa Geçerli Fesih Sebebi Sayılabileceği/Davacının Kıdem ve İhbar Tazminatı Taleplerinin Kabulü Gerektiği )

İŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHİNDE HAKLI NEDENLER ( Kapalı Ortamda Sigara İçmenin Cezasının İdari Yaptırım Olduğu - İşverenin İşin Tehlikeye Düşürüldüğü Yönünde Bir İddiası Olmadığından Davacının Tuvalette Sigara İçmesi Eyleminin Haklı Fesih Sebebi Oluşturmayacağı )

• GEÇERLİ NEDENLE İŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHİ ( İşçinin Sigara İçtiği Yer Tuvalet Olup Burada Sigara İçmenin İş Güvenliğini Ne Şekilde Tehlikeye Düşürdüğünün Açıklanmadığı - Eylem Haklı Fesih Sebebi Oluşturmayıp Olsa Olsa Geçerli Fesih Sebebi Sayılabileceği/Davacının Kıdem ve İhbar Tazminatı Taleplerinin Kabulü Gerektiği )

1475/m.14


ÖZET : Dava, işçilik alacakları istemine ilişkindir. 5727 Sayılı Yasadaki düzenlemeler karşısında kapalı ortamda sigara içmenin cezası idari yaptırımdır. Sigara içmenin haklı fesih sayılabilmesi için sigara içilen yerin ve işçinin yaptığı iş açısından iş güvenliğini tehlikeye düşürecek bir hal olması gerekir. Somut olayda işçinin sigara içtiği yer tuvalet olup burada sigara içmenin iş güvenliğini ne şekilde tehlikeye düşürdüğü açıklanmamıştır. İşverenin işin tehlikeye düşürüldüğü yönünde bir iddiası olmadığından davacının tuvalette sigara içmesi eylemi, haklı fesih sebebi oluşturmaz. Bu eylem olsa olsa geçerli fesih sebebi sayılabilir. Bu sebeple davacının kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin kabulü gerekirken reddi hatalıdır.

DAVA : Davacı, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai ücreti, ikramiye alacağı, izin ücreti, yakacak ücreti, çocuk yardımı alacağıyla ücret alacağının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.

Yerel Mahkemece, davanın reddine karar verilmiştir.

Hüküm süresi içinde davacı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla, dava dosyası için Tetkik Hakimi tarafından düzenlenen rapor dinlendikten sonra dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

KARAR : A- ) Davacı İsteminin Özeti:

Davacı, iş sözleşmesinin haksız feshedildiğini ileri sürerek, kıdem ve ihbar tazminatlarıyla maaş, İkramiye, yakacak ve çocuk yardımı, fazla mesai, hafta tatili ve yıllık izin ücreti alacaklarının ödenmesini istemiştir.

B- ) Davalı Cevabının Özeti:

Davalı, davanın reddini istemiştir.

C- ) Yerel Mahkeme Kararının Özeti:

Mahkemece, toplanan kanıtlar ve bilirkişi raporuna dayanılarak, davanın reddine karar verilmiştir.

D- ) Temyiz:

Karar, davacı vekilince temyiz edilmiştir.

E- ) Gerekçe:

1- ) Dosyadaki yazılara, toplanan delillerle, kararın dayandığı kanuni gerektirici sebeplere göre, davacının aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yerinde değildir.

2- ) Davacı sözleşmesinin haksız feshedildiğini iddia etmiştir. Davalı ise davacının 12.8.2008 tarihinde yasak olduğu halde soyunma odasında sigara içtiğinin tespiti üzerine ihtar edilmesine rağmen, 14.7.2011 tarihinde tuvalette sigara içmesi sebebiyle haklı sebeple sözleşmenin feshedildiğini savunmuştur. Mahkemece 5727 Sayılı Yasaya da dayanılarak sözleşmenin haklı sebeple feshedildiği kabul edilmiştir.

5727 Sayılı Yasadaki düzenlemeler karşısında kapalı ortamda sigara içmenin cezası idari yaptırımdır. Sigara içmenin haklı fesih sayılabilmesi için sigara içilen yerin ve işçinin yaptığı iş açısından iş güvenliğini tehlikeye düşürecek bir hal olması gerekir.

Somut olayda işçinin 14.7.2011 tarihinde sigara içtiği yer tuvalet olup burada sigara içmenin iş güvenliğini ne şekilde tehlikeye düşürdüğü açıklanmamıştır. İşverenin işin tehlikeye düşürüldüğü yönünde bir iddiası olmadığından davacının tuvalette sigara içmesi eylemi, haklı fesih sebebi oluşturmaz. Bu eylem olsa olsa geçerli fesih sebebi sayılabilir. Bu sebeple davacının kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin kabulü gerekirken reddi hatalıdır.

SONUÇ : Temyiz olunan kararın, yukarda yazılı sebepten dolayı BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istenmesi halinde ilgiliye iadesine, 18.02.2015 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.kazanci.com.tr

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.