Resmi Gazete'de yayınlanmayan yönetmelik geçersizdir
Türk İmar-Sen, İller Bankası Yönetim Kurulu Kararı ile yayınlanan İnsan Kaynakları Yönetmeliği'nin Resmi Gazete'de yayınlanmaması nedeniyle Anayasa'ya aykırı olduğundan iptali için Danıştay'a açtığı davayı kazandı. Davayı görüşen Danıştay 12. Dairesi verdiği kararla söz konusu yönetmeliğin iptaline hükmetti.
 
Türk İmar-Sen tarafından İller Bankası Yönetim Kurulu Kararı ile yayınlanan İnsan Kaynakları Yönetmeliğinin Resmi Gazete'de yayınlanmaması nedeniyle Anayasa'ya aykırı olduğundan iptali için Danıştay'a dava açılmıştı. Davayı görüşen Danıştay 12. Dairesi verdiği kararla söz konusu yönetmeliğin iptaline hükmetti. Böylece İller Bankası Yönetim Kurulunun çıkardığı ilk yönetmelik iptal edilmiş oldu.
 
Danıştay kararında İller Bankasının da bir kamu kurumu olduğu hatırlatarak "Bir kamu Kurumu olan İller Bankasının kamu tüzel kişiliğine haiz olması, ülke çapında 18 bölge müdürlüğü şeklinde örgütlenmiş olması karşısında, dava konusu yönetmeliğinin Resmi Gazete'de yayınlanacak olan yönetmelikler hakkında kanun uyarınca Resmi Gazete'de yayınlanması gereken yönetmeliklerden olduğu açıktır" denildi.
 
Kararda İller Bankası'nın da Merkez Bankası gibi bir kamu kuruluşu olduğuna dikkat çekilerek "Nitekim benzer statüdeki T.C Merkez Bankası ile ilgili bir davada da Danıştay İdari Kurulu'nun verdiği karar bu yöndedir" denildi.
 
Kararda bu nedenlerden dolayı söz konusu yönetmeliğinin hükümlerinin hukuka uyarlılığının bulunmadığına dikkat çekilerek, söz konusu hükümlerin yürütmesinin durdurulmasına karar verildi.

"DANIŞTAY'DA KAZANDIĞIMIZ DAVA HAKLILIĞIMIZI GÖSTERDİ"
 
Danıştay kararı ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk İmar-Sen Genel Başkanı Necati Alsancak "Kamu kurumlarının yönetmelikleri Resmi Gazete'de yayınlanması gerektiğini ve İller Bankası'nın da bir kamu kurumu olduğuna Danıştay kararı ile bir kez daha dikkat çekilmiştir. Kamu Kuruluşunun niteliklerine uygun bir şekilde mevzuatın düzenlenmesi gerekir. Danıştay'da kazandığımız bu dava bizim haklılığımızı göstermiştir" dedi.(ANKA)
 (BRŞ/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.