'Sözleşmelilikte geçen süre zorunlu hizmetten sayılmalı'
Açılan davada, “06.05.2010 tarihinden önce göreve başlayan sözleşmeli öğretmenler 632 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kadrolu öğretmenler gibi zorunlu hizmetten muaf tutulmuştur. Sözleşmeli öğretmenlikten kadrolu öğretmenliğe geçişte kamusal hizmet kesintiye uğramaksızın devam etmekte, sadece kişinin bağlı bulunduğu personel rejimi değişmektedir. Müvekkil sendika üyesinin kamusal hizmete sözleşmeli öğretmen olarak göreve başlama tarihi 26.04.2009 olup; KHK öncesi KPSS başarısıyla kadrolu öğretmenliğe geçmiştir. Davalı kurumun KHK ile kadrolu öğretmenliğe geçen, 06.05.2010 tarihinde önce başlayan sözleşmeli öğretmenleri zorunlu hizmetten muaf tutup KPSS puanıyla KHK öncesi kadrolu öğretmenliğe geçenleri kapsam dışı bırakması başarılı insanın cezalandırılması niteliğinde olup eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmektedir. Bu nedenle müvekkil sendika üyesinin özlük haklarının iadesi ile zorunlu hizmetten muaf tutulması gerekirken talebin reddi hukuka aykırı olduğu gibi, Anayasa’nın 49. maddesinde yer alan, ‘Çalışma, herkesin hakkı ve ödevidir. Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları ve işsizleri korumak, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alır’ hükmüne de açıkça aykırılık teşkil etmektedir…” ifadelerine yer vererek, tesis edilen işlemin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle iptali talep edilmişti.
 
Van 2. İdare Mahkemesi, oybirliğiyle aldığı kararında, 04.06.2011 tarihinden önce, 16.12.2010 tarihinde kadroya geçen öğretmenin, sözleşmeli öğretmen olarak çalıştığı sürenin adaylık süresinden değerlendirilerek zorunlu hizmetten muaf tutulma ve özlük haklarının iadesi istemiyle yaptığı başvurunun reddine ilişkin dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmadığına hükmederek, dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.


Aşağıdaki karar Eğitim Bir Sen'in sitesinden alınmıştır.

memurlar.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
saynur özüt 5 yıl önce

ist valikte 2006 rahatsızlığımdan dolayı 9 gün devamsızlığım oldu şu anda madur durumdayım danıştaya temyizde davam sonucu merak ediyorum