TAAHHÜDÜ İHLAL HAPİS CEZALARINA KARŞI NE YAPILMASI GEREKTİĞİ
 Fakat ev veya iş yeri eşyalarının haczi acımasızca sürdüğü günlerden kalan icra iflas kanunu 340. maddeye istinaden verilmiş ödeme taahhütleri vardır ve bunlar yerine getirilmediği için binlerce insan taahhüdü ihlal hapis cezalarıyla karşı karşıyadır.
Toplumun çok büyük bir kesiminin, ödeyemediği kredi kartı, banka kredisi, senet, çek borcu ile ilgili ödeme Taahhüdü bulunmakta ve ödeme gücü olmadığından hapis cezası almış durumda ya da almak üzeredir.

Ödeyemediği borcundan dolayı konuyu erteleyebilmek, eşyasının haczedilmesini engelleyebilmek ya da zamanla öderim inşallah niyeti ile gerek evlerine ya da işyerlerine gelen icra memurları önünde gerekse,Tenziğle bazı Avukatların tahsilat baskısı nedeniyle icra dairelerinde ödeme Taahhüdünde bulunuyorlar. Esasen bu hapis cezasıyla karşı karşıya kalanların büyük çoğunluğu ev hanımlarıdır. Aile reisinin bir şekilde doğmuş olan borcundan dolayı eve haciz gelmekte, çevre ve çocuklarına karşı mahcubiyet yaşayan evin hanımına bu baskı altında taahhüt imzalatmakta ve ödenmeyen bu taahhüt sonucu evin hanımı, anne cezaevine girmektedir. Bu hem hukuksal boyutta hem de vicdanen kabul edilemez bir vakadır. Kaldı ki bir çok ev hanımın bu taahhüdün yerine getirilemediği zaman hapis cezası ile karşı karşıya kalacağından haberi yoktur.Çünkü Taahhüdün ne olduğu ne demek olduğunu cezası varmı, yokmu doğru dürüs açıklanmamakta üstü kapalı geçiştiridiği görülmekte ve duyulmaktadır.Tenziğle, Ne yazık ki bazı icra memurlarımız bile bu yaptırımın olduğunu, borçluya izah etme görevini ututmuşta ola bilir,ayrıca taahhüdü yapıp imzayı aldıktan sonra bunun cezası olduğunu söyleyenlerde buluna bilmektedir,hayır taahhüt yapılmadan taahhüde imza atılmadan bunlar tek tek icra memuru tarafından izah edilmesi zorunluluğu olduğu gibi görevidirde

AYRICA;Haciz anında yahut icra Müdürlüğü'nde İCRA KEFİLİĞİ ve ÖDEME TAAHHÜDÜ olunacaksa öncelikle bu kişinin evli olup olmadığına bakılması , evli ise her ikisinde de eş rızası aranması gerekir ve Yeni 6098 Sayılı Borçlar Kanunu md.854 gereğincede şarttır. Ancak,limited şirket ortak müdürü, A.Ş müdür ve Yünetim Kurulu üyeleri, ticari sicile kayıtlı işletmenin sahibi işletmesi adına kefil oluyorsa eş rızası aranmaz.


YENİ BORÇLAR KANUNU
[b]MADDE 584 - Eşlerden biri mahkemece verilmiş bir ayrılık kararı olmadıkça veya yasal olarak ayrı yaşama hakkı doğmadıkça, ancak diğerinin yazılı rızasıyla kefil olabilir; bu rızanın sözleşmenin kurulmasından önce ya da en geç kurulması anında verilmiş olması şarttır. 

MADDE 583 - Kefalet sözleşmesi, yazılı şekilde yapılmadıkça ve kefilin sorumlu olacağı azami miktar ile kefalet tarihi belirtilmedikçe geçerli olmaz. Kefilin, sorumlu olduğu azami miktarı, kefalet tarihini ve müteselsil kefil olması durumunda, bu sıfatla veya bu anlama gelen herhangi bir ifadeyle yükümlülük altına girdiğini kefalet sözleşmesinde kendi el yazısıyla belirtmesi şarttır.


BU NEDENLE;Evli olan kişilerin bu rızası yazılı olarak alınmadığı sürece İcra Kefilliği gecersiz olup,YAPILAN ÖDEME TAAHHÜDÜDE GEÇERSİZ OLACAĞINDAN BAĞİSLE,ÖDEME TAAHHÜDÜ İHLAL NEDENİ İLE İCRA CEZA MAHKEMESİNDE AÇILAN CEZASI DAVASINDA ÖDEME TAAHÜDÜNDE BULAN KİŞİYE CEZA VERİLEMEYİP BERAAT KARARI VERİLECEKTİR.

Öncelikle Haciz esnasında ödeme taahhüdünde bulunan borçluya karşı taahhüdün ihlali sebebiyle açılan davada "nüfus kaydı incelenmesinde sanığın evli olduğunun anlaşıldığı ve tutanakta yazılı kefalete eşinin onayının alınmadığı" anlaşılırsa bu neden gerekçesiyle aynen taahhütte bulunana beraat kararı verilir.

Sonuç olarak, 3 aylık hapis cezası alan ve kolluk kuvvetlerince aranan zor durumda kalan bu kişiler Bazı alacaklı avukatının, asıl alacağının çok çok üstünde talep edilen bir rakamla, yani “Bana bu miktarı ödersin ya da ceza evini boylarsın” gibi kelimeleriyle karşı karşıya kalındığıda görülmektedir.

İcra mahkemesi. kararından ve kararın kesinleşmesinden önce tutuklama söz konusu olmaz ve taahüdü ihlal suçun unsurları oluşmuşsa 2004/340 maddesine göre.. ödeme şartını makul bir sebeb olmaksızın ihlal halinde alacaklının şikayeti üzerine 3 aya kadar tazyik hapsine karar verilir ve hapsin tatbikine başladıktan sonra borçlu borcun tamamını veya o tarihe kadar icra veznesine yatırmak zorunda oldugu meblağı öderse tahliye olunur.

Mahkemede hazırsanız karar yüzünüze verildiğinde tefhimen yani yüze okundu ve tebliğ edildi demektir bu karara 7 günlük itiraz süreniz başlamıştır ,eyer mahkemede hazır bulunmaz karar gıyabınızda verilmişse bu karar size yazılı olarak adresinize gönderilerek tebliğ edilir ve tebliğ aldığınız tarihten itibaren bu ceza kararına karşı bir üst numaralı icra ceza mahkemesine 7 günlük itiraz süreniz başlamış demektir.Bunla ilgili itiraz dilekçesi örneği aşağıda sunulmuştur.

Borçlu tarafından yapılan ve alacaklının onayına tabi olan taahhüdler uygulamada ev ve iş yeri hacizleriyle oluşan baskı sonucu yapılan taahhüdlerdir. Hakim ortada geçerli bir taahhüd varsa ve taahhüde uymamanın makul bir sebebi yoksa cezaya hükmedecektir.

kararara.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet Akşahin 1 yıl önce

babam taahhüt verdi ama yerine getiremedi hapis cezası var . bunun için ne yapabilirim .ama eşinin rızası alınmadı acaba itiraz etsek faydası olurmu .yardımcı olursaniz iyi olur

Misafir Avatar
abdullah kaya 1 yıl önce @Ahmet Akşahin

bu nebicim kanun bende anlamadım herkeze kanun var ama bize yok tavütte bulundum işim bozuldu ödeyemedim iceriye atsalar cocuklarım rezil olacak kacıyorum ama nereyekadar iş yapamıyorum ne yabmam lazım

Beğenmedim! (0)
Avatar
selçuk bayer 1 yıl önce

2014 yılında dava avuklatına adliyede tahhahüdde bulundum ama 1 yıl geçmesine rağmen ödeme yapamadım şu an son mahkemem 8 mart 2017 de ödemem söz konusu dahi değil çünkü iflas ettim ve ssk dahi yok sonum ne olucak bu arada 20 yıllık evliyim bakmaya yükümlü bir ailem var ne yapmalıyım da borcumu erteleyebilirim

Avatar
irfan 1 yıl önce

Taahhüt üverdigimde bekardım şimdi evliyim ve yakalamam var yinede eş rızası alınmalımı beraat alma yönünde faydası olur mu

Avatar
yunus 1 yıl önce

Taahhüdü iptal edebilirmiyim

Avatar
sedat 12 ay önce

3tane tahatut ihlarden aranmam var ama odeme sansim yok esiminde rizazi alinmadi ihtiraz etsem bir sonuc alabilirmiyim lutfen cevap yazin 2 cocugum var benden baska bakacak kimse yok biri daha 60gunluk

Avatar
uh 6 ay önce

Ya arkdaslar bnim sikntimda ayni tahtut verdim odymdim hapsilik ckimis kaciyorum kacmak zorndym bakmda oldgum bi aylem var bn iceri girdgimde sanki borc odenecek hepten magdur oloyum bn iceri giresem ne hallal derim ne de harm yapmycam is kalmaz madmki ben borc yuzunden bu halerr dustum patyi bulmak icnde her syi yaprmim

Avatar
SELMİ MERCAN 5 ay önce

MEMURUM MAAŞIMA HACİZ KONULDU İKİYILDIR KESİLİYORDU ARACIMIN ÜZERİNE YAKALAMA ÇIKARTTI BENİ TAAHHÜT YAPMAYA ZORLADI BENDE YAPTIM FAKAT BORCUN TAMAMINA YAPTIM ÖDEYEMEDİM ŞİMDİİHLAL DAVASI AÇACAMDİYOR NE YAPMAM GEREKİR YARDIM EDİN ARTI ŞEHİT YAKINIYIM ÇOK ÜZÜLÜYORUM İNTAHAR NOKTASINA GELDİM

Avatar
Ercan aşlk 4 ay önce

Taütname verdim 3 banka bunlarda yakalam clkmlsta ne kadar yatatarlm