USULSÜZ TEBLİGAT - SAVUNMA HAKKININ KISITLANMASI
T.C.
YARGITAY
2. HUKUK DAİRESİ
E. 2015/20980
K. 2015/21537
T. 17.11.2015

* BİLİNEN EN SON ADRESE TEBLİGAT ÇIKARILMADAN MERNİS ADRESİNE TEBLİGAT ÇIKARILMASI (Dava Dilekçesi Ve Ön İnceleme Duruşma Günü Tebliğleri Usulsüz Olup Davalının Savunma Hakkının Kısıtlandığı - Mahkemece Öncelikle Tebligat Kanununun 10/2. Maddesi Gözetilerek Davalının Bilinen En Son Adresi Tespit Edilerek Dava Dilekçesinin Usulüne Uygun Tebliği İle Sonucuna Göre Karar Verilmesi Gerektiği)

* USULSÜZ TEBLİGAT (Mahkemece Davalının Bilinen En Son Adresi Araştırılmadan Dava Dilekçesi Ve Ön İnceleme Duruşma Gününün Doğrudan Davalının Mernis Adresine Tebligat Kanunun 21/2. Maddesi Uyarınca Tebliğ Edildiği - Bu Durumda Dava Dilekçesi Ve Ön İnceleme Duruşma Günü Tebliğleri Usulsüz Olup Davalının Savunma Hakkının Kısıtlandığı)

* SAVUNMA HAKKININ KISITLANMASI (Mahkemece Öncelikle Tebligat Kanununun 10/2. Maddesi Gözetilerek Davalının Bilinen En Son Adresi Tespit Edilerek Dava Dilekçesinin Usulüne Uygun Tebliği İle Sonucuna Göre Karar Verilmesi Gerektiği - Bu Husus Gözetilmeden Tebligatların Doğrudan Doğruya Tebligat Kanununun 21/2. Maddesine Göre Çıkartılmasının Usul Ve Yasaya Aykırı Olacağı)

2709/m.36

7201/m.10/2,21/2

HGK. 17.12.2014 Tarih, 2013/1372 Esas, 2014/1065 Karar

ÖZET : Mahkemece, davalı kadının bilinen en son adresi araştırılmadan dava dilekçesi ve ön inceleme duruşma günü doğrudan davalının mernis adresine Tebligat Kanunun 21/2. maddesi uyarınca tebliğ edilmiştir. Bu durumda dava dilekçesi ve ön inceleme duruşma günü tebliğleri usulsüz olup, davalının savunma hakkı kısıtlanmıştır. Mahkemece öncelikle Tebligat Kanununun 10/2. maddesi gözetilerek davalının bilinen en son adresi tespit edilerek dava dilekçesinin usulüne uygun tebliği ile sonucuna göre karar verilmesi gerekirken, bu husus gözetilmeden tebligatların doğrudan doğruya Tebligat Kanununun 21/2. maddesine göre çıkartılması usul ve yasaya aykırıdır.

DAVA : Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen, yukarıda tarihi ve numarası gösterilen hüküm, davalı tarafından temyiz edilmekle, evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : 11.01.2011 tarihinde 6099 Sayılı Kanunun 3. maddesiyle 7201 sayılı Tebligat Kanunu'nun 10. maddesine eklenen 2.fıkraya göre; "Bilinen en son adresin tebligata elverişli olmadığının anlaşılması veya tebligat yapılamaması halinde, muhatabın adres kayıt sisteminde bulunan yerleşim yeri adresi, bilinen en son adresi olarak kabul edilir ve tebligat buraya yapılır." Tebligat Kanununun uygulanmasına dair yönetmeliğin bilinen adreste tebligat başlıklı 16/2.maddesinde "Bilinen en son adresin tebligata elverişli olmadığının anlaşılması veya tebligat yapılamaması halinde, muhatabın adres kayıt sisteminde bulunan yerleşim yeri adresi bilinen en son adresi olarak kabul edilir ve tebligat buraya yapılır" denilmiştir.

Yukarıda açıklanan kanun ve yönetmelik hükümlerine göre öncelikle bildirilen adrese tebligat çıkarılacak, çıkarılan tebligatın bila tebliğ iade edilmesi halinde ise, bu kez muhatabın adres kayıt sistemindeki yerleşim yeri adresine Tebligat Kanununun 21/2. maddesine göre çıkarılacaktır. Tebligat Kanununun 10/2 ve 21/2. maddelerini farklı şekilde yorumlayarak muhatabın adres kayıt sistemindeki yerleşim yeri adresine başka adresi bilinmiyor diyerek doğrudan doğruya 21/2. maddesine göre tebligat çıkartılması doğru olmaz. Bu davranış Anayasanın 36. maddesine aykırı olur ve muhatabın savunma hakkının kısıtlanması anlamına gelir.

Mahkemece, davalı kadının bilinen en son adresi araştırılmadan dava dilekçesi ve ön inceleme duruşma günü doğrudan davalının mernis adresine Tebligat Kanunun 21/2. maddesi uyarınca tebliğ edilmiştir. Bu durumda dava dilekçesi ve ön inceleme duruşma günü tebliğleri usulsüz olup, davalının savunma hakkı kısıtlanmıştır. O halde mahkemece öncelikle Tebligat Kanununun 10/2. maddesi gözetilerek davalının bilinen en son adresi tespit edilerek dava dilekçesinin usulüne uygun tebliği ile sonucuna göre karar verilmesi gerekirken, bu husus gözetilmeden tebligatların doğrudan doğruya Tebligat Kanununun 21/2. maddesine göre çıkartılması usul ve yasaya aykırıdır (HGK. 17.12.2014 tarih, 2013/1372 esas, 2014/1065 karar).

SONUÇ : Temyiz edilen hükmün yukarıda gösterilen sebeple BOZULMASINA, bozma sebebine göre sair yönden incelenmesine yer olmadığına, temyiz peşin harcının istek halinde yatırana geri verilmesine, işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere oybirliğiyle karar verildi. 17.11.2015 (Salı)

kazanci.com.tr

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.