Varlık Şirketlerinin Ceza Davalarına Katılması
5411 sayılı Bankacılık Kanununun 143/6. maddesindeki "Varlık yönetim şirketi tarafından, bu borçların, taahhütlerin yüklenilmesi veya alacakların, varlıkların devralınması halinde, bu borç, taahhüt, alacak ve varlıklarla ilgili olarak, takibi şikayete bağlı suçlar dahil olmak üzere açılmış veya açılacak her türlü ceza davalarında, alacağın devralındığı veya borcun, taahhüdün yüklenildiği tarihten itibaren, suçtan zarar gören olarak, varlık yönetim şirketi kendiliğinden müdahil sıfatını kazanır"şeklindeki düzenleme dikkate alınarak,şikayetçi Varlık Girişim A.Ş. vekilinin ibraz ettiği Akbank T.A.Ş. ile 23.09.2008 tarihinde yapılan alacağın temliki sözleşmesi uyarınca katılan sıfatını alabilecek surette suçtan zarar görmüş olan ve kovuşturma evresinde usulüne uygun olarak şikayetçi vekilinin 18/02/2010 ve 15/04/2010 tarihli celselerde katılma talebinde bulunduğu halde bulunan şikayetçi kurumun suçtan doğrudan zarar görmediği gerekçesi ile mahkemece 15/04/2010 tarihinde 4 no lu karar ile müdahale talebinin reddine dair karar verildiği cihetle;katılan sıfatını alabilecek suretle suçtan zarar görmüş olan şikayetçi kurum vekilinin 5271 sayılı CMK'nun 260/1. maddesi gereğince yasa yoluna başvurma hakkı bulunduğu kabul edilip aynı Yasanın 237/2. maddesi uyarınca davaya katılan olarak katılmasına karar verilerek yapılan incelemede;... 12.11.2015 gününde oybirliğiyle karar verildi.

T.C.
Yargıtay 15. Ceza Dairesi 
Esas No:2013/18145
Karar No:2015/31088

Suçtan zarar gördüğü anlaşılan Girişim Varlık AŞ’nin davaya katılmakta yararı bulunduğu gözetilmeden adı geçenin katılma talebinin reddine karar verilmesinin usul ve yasaya uygun olmadığı anlaşılmakla, katılma talebinin reddi kararının kaldırılarak ve Girişim Varlık AŞ’nin, katılan sıfatını alabilecek şekilde suçtan zarar görmüş bulunduğu dikkate alınarak, 5271 sayılı CMK' nın 260. maddesinin 1.fıkrası uyarınca hükmü de temyize hakkı bulunduğu belirlenerek yapılan incelemede;.... 10.11.2015 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.