VELAYET HAKKI - ÇOCUĞUN YURT DIŞINA GÖTÜRÜLMESİ
TMK--MADDE 182
Çocuklar bakımından ana ve babanın hakları
1. Hakimin takdir yetkisi
Mahkeme boşanma veya ayrılığa karar verirken, olanak bulundukça ana ve babayı dinledikten ve çocuk vesayet altında ise vasinin ve vesayet makamının düşüncesini aldıktan sonra, ana ve babanın haklarını ve çocuk ile olan kişisel ilişkilerini düzenler.

Velayetin kullanılması kendisine verilmeyen eşin çocuk ile kişisel ilişkisinin düzenlenmesinde, çocuğun özellikle sağlık, eğitim ve ahlak bakımından yararları esas tutulur. Bu eş, çocuğun bakım ve eğitim giderlerine gücü oranında katılmak zorundadır.

Hakim, istem halinde irat biçiminde ödenmesine karar verilen bu giderlerin gelecek yıllarda tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına göre ne miktarda ödeneceğini karara bağlayabilir.


TMK--MADDE 339
B. Velayetin kapsamı
I. Genel olarak
Ana ve baba, çocuğun bakım ve eğitimi konusunda onun menfaatini göz önünde tutarak gerekli kararları alır ve uygularlar.

Çocuk, ana ve babasının sözünü dinlemekle yükümlüdür.

Ana ve baba, olgunluğu ölçüsünde çocuğa hayatını düzenleme olanağı tanırlar; önemli konularda olabildiğince onun düşüncesini göz önünde tutarlar.

Çocuk, ana ve babasının rızası dışında evi terkedemez ve yasal sebep olmaksızın onlardan alınamaz.

Çocuğun adını ana ve babası koyar.


T.C.
YARGITAY
2.HUKUK DAİRESİ
ESAS NO:2015/11374
KARAR NO:2015/12897
KARAR TARİHİ: 17.06.2015


> VELAYET HAKKI - ÇOCUĞUN YURT DIŞINA GÖTÜRÜLMESİ - EŞİN MUVAFAKATİNE BAĞLI DEĞİLDİR


(4721 s. MK m. 182, 339) 

ÖZET: Velayet hakkı kendisinde bulunan eşin velayet hakkını kullanmasının doğal sonucu olarak ortak çocuğu yurt dışına çıkarması boşandığı eşinin muvafakatına bağlı değildir.

Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hüküm, davalı tarafından yurtdışı gezilerinde baba izninin aranmaması yönünden temyiz edilmekle, evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

Velayet hakkı kendisinde bulunan eşin velayet hakkını kullanmasının doğal sonucu olarak ortak çocuğu yurt dışına çıkarmasının boşandığı eşinin muvafakatıne bağlı bulunmadığı gibi çocuğun velayeti annede olup, babanın "oluru" olmaksızın çocuğun götürüleceği ülke makamlarının "giriş vizesi" vermediğine ilişkin bir belgenin sunulmamış olmasına göre, isteğin reddine karar verilmesi gerekirken, yazılı şekilde hüküm tesisi doğru görülmemiştir.

SONUÇ: Temyiz edilen hükmün yukarıda gösterilen sebeple (BOZULMASINA), temyiz peşin harcının istek halinde yatırana geri verilmesine, işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere 17.06.2015 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.


kararara.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kader 1 yıl önce

Slm ben boşanma süreci içerisindeyim ilk duruşmaya girdim kizimin velayetini bana verdiler kizim bir yasinda kizim bi süreligine velayet sonunu kibrisa gitmek istiyorum gidebilir miyim gitmem mumkün mu

Avatar
şükrü başkal 7 ay önce

Anne baba ayrılmamiş anne çocuğunu babanın izni olmadan götürebilirmi

Misafir Avatar
enver durmuş 2 ay önce @şükrü başkal

kesnlikle baba imazsı olmadan götürmez

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
ahmet bey 6 ay önce @şükrü başkal

bu sorunun cevabını bende merak ediyorum

Beğenmedim! (0)
Avatar
Hüseyin 1 yıl önce

Slm..Eski Eşim almanyadan biriyle evlendi kızımı yurt dışına çıkartmak istiyor benden mukanavatname istiyor..ben kabul etmiyorum,avukatları beni aradı tazminattan,çocugun nafakasında kısacası herşeyden vazgeçicez izin ver yeter dediler sizce kızımı geri alabilirmiyim velayet davası açsam kızım 2.5 yasında çocugu izin vermedigim sürece yurtdışına çıkarabilirmi..avukatları bana kabul etmessem dava acıcaz bizi ugraştırma iş uzamasın dedı sizce madem bunlar çocugu çıkartabiliyosalar neden benden izin istiyolar herşeyden vazgeçiyolar şimdiden teşekkürler

Misafir Avatar
tevfik 1 yıl önce @Hüseyin

hüseyin kardes,eger sen izin vermezsen anne mahkemeden alacaktir bu izini,bu da senin icin hic iyi olmayacaktir,bilmeni isterim.

Beğenmedim! (3)
Avatar
Behiye 13 ay önce

Benim oğlum 2 yaşında evlilik dışı birlikteliğim oldu çocuğum benim kütüğü mde soy adıda öyle Kıbrıs'a gideceğiz ve babasını bulamıyoruz ulaşamıyoruz sorun olurmu bilmiyorum

Avatar
Anamaria 7 ay önce

Merhaba. Ben Romanya vatandaşıyım. 6 senedir turk vatandaşı ile İmam nikah li evliyiz. Vizem bitti için resmi nikah kiyamadık. 2 sene önce bir kız çocuğumuz oldu. Çift vatandaş, romen pasaportu var. Yıl başında tatile gitmek istiyorum memlekete kızıma beraber,babası gelemicek. Vatandaşlık ülkesine gidecek,gidecek ülkesini pasaportuna sahip olmasına göz önüne alınarak ama evlilik dışı çocuk olduğuna rağmen babasının soyadını taşıdığını, kızım için yurtdışına çıkması için babasından izin gerekecek mi?

Avatar
Murat dağdelen 7 ay önce

Merhabalar ben eşimden anlaşmalı olarak boşandım çocuğumun velayeti bende kaldı çocuğumu şehir dışına götürebilirmiyim öyle bi hakkım varmı kızım 10 yaşında şu an

Avatar
Selvi 6 ay önce

Slm ben eşimden 6 sene oldu bosanali velayet babada 2 tane çocuğum.var kizim 16 oglum 12 bunları gezmeye yanıma getirmek istiyorum ama babasının rızası olması gerekiyor tekrar kararın değişmesini istiyorum kara degisiyormu yardımcı olabilirmisiniz

Avatar
Sultan ck 3 ay önce

Merhaba ben de eşimden ayrıldım kızımın velayeti bende kızımla yurt dışına yerlesecegim kızımı götürebilirim sorun olurmu

Misafir Avatar
tuğçe 2 ay önce @Sultan ck

ben bugün türk hava yolları ve avukatım ile görüştüm aynı sıkıntıyı bende yaşıyorum. tek çözüm mahkeme. mahkeme kararı olmadan çıkamıyorsunuz. bende 2013 yılında ayrıldım ve tekrar evlenip amerikaya yerleşeceğim kızım 5 yaşında babası almanya da biz türkiye de yaşıyoruz. hiç bir şekilde itişim vs olmamasına ragmen benimde dava açmam gerekiyor. işinizi garantiye almanız gerekiyor

Beğenmedim! (0)