Yargıtay: Mutfağa tuvaletini yapan aşçıya kıdem tazminatı verilmez
Kocaeli'nin Gebze ilçesinde 2011 yılında bir şirketin yemekhanesinde aşçı olarak çalışan bir kişi, iddiaya göre, yemekhaneye yaptığı büyük tuvaletini yoğurt kovası içinde dışarı çıkarırken güvenlik görevlisi tarafından yakalandı. Olay tutanak altına alındı. Olayın ardından işveren aşçının istifa etmesini istedi. İddiaya göre, işverenin baskısı sonucu işçi iş sözleşmesini feshetti. Gebze 3. İş Mahkemesi'nde işveren aleyhine dava açan işçi, aşçı olarak çalıştığını, iş sözleşmesinin haksız şekilde işverence feshedildiğini ileri sürerek, kıdem ve ihbar tazminatları ile ücret, izin, vergi iadesi, fazla çalışma, hafta ve genel tatil alacaklarını talep etti. Mahkemede savunma yapan davacı işveren, davacının yemekhaneye yapmış olduğu büyük tuvaletini yoğurt kovası içinde dışarı çıkarırken güvenlik görevlisi tarafından saptanıp tutanak tutulduğunu öne sürdü. Mahkeme, toplanan kanıtlar ve bilirkişi raporuna dayanılarak, davalının iş sözleşmesini fesihte haksız olduğu gerekçesiyle davanın kısmen kabulüne karar verdi.

"YEMEKHANEDE ÇALIŞAN AŞÇI İNSAN SAĞLIĞINA AYKIRI DAVRANIŞTA BULUNMUŞTUR"

Mahkeme kararı, davacı işveren tarafından temyiz edildi. Dava dosyasını yeniden değerlendiren Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, 4857 Sayılı İş Kanunu'nun 25. maddesinin II. bendinde, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerin sıralandığını hatırlattı. Yerel mahkemenin kararının bozulmasına hükmeden Yargıtay 22. Hukuk Dairesi'nin kararında şu ifadelere yer verildi: "Somut olayda dosya içeriğine ve dinlenen tanık anlatımlarına göre davacı istifa etmek sureti ile iş sözleşmesini feshettiği anlaşılmaktadır. Mahkemece istifa dilekçesinin baskı altında alındığı gerekçesi ile kıdem ve ihbar tazminatının kabulüne karar verilmiş ise de bir an için iş sözleşmesinin davalı işveren tarafından feshedildiği kabul edilse bile yemekhanede çalışan işçinin insan sağlığına aykırı davranışı fesih için haklı sebep oluşturmaktadır. Kıdem ve ihbar tazminatının reddine karar verilmesi gerekirken, yazılı şekilde karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Temyiz olunan kararın bozulmasına oy birliğiyle karar verildi."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.