Olağanüstü Hal ilan edilmesi üzerine, bu kanunda yer aldığı üzere Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) yayınlanmaya başlandı. Bu Kararnameler ile çok sayıda, görevden çıkarma, yeni atamalar ve Kanunla kurulan bir kısım kamu kurum ve kuruluşlarının kapatılmasına karar verildi.

Acaba alınan bu kararlar Anayasaya, Kanunlara ve Olağanüstü Hal Kanununda yer alan maddelere uygun ve geçerli midir?.

Olağanüstü Hal Kanunu; iki nedenle bu özel uygulamanın yapılabileceğini öngörmektedir.

Bunlardan birincisi “Tabii afet, tehlikeli salgın hastalıklar veya ağır ekonomik bunalım” dır.

İkinci neden “Anayasa ile kurulan hür demokrasi düzenini veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerine ait ciddi belirtilerin ortaya çıkması veya şiddet olayları sebebiyle kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması”dır.

Olağanüstü Hal ilanını gerektiren bu iki neden altında, hangi önlemlerin alınabileceği tek tek belirtilmiştir.

Örneğin Olağanüstü Hal ilanını gerektiren birinci neden olan “Tabii afet, tehlikeli salgın hastalıklar veya ağır ekonomik bunalım” hallerinde bu durumu önleyecek ve düzeltecek önlemler olarak; felakate uğrayanların kurtarılması ve uğradıkları zarar ve hasarın karşılanması için gerekli olan önlemler sıralanmıştır.

Şu anda uygulanan Olağanüstü Hal ilanını gerektiren ikinci neden olan “şiddet hareketleri” ni durdurucu ve giderici önlemler de ilgili madde de (Md.11) sıralanmıştır.

Bunlar. şiddet hareketlerini giderici ve önleyici olarak düşününülen; sokağa çıkma yasağı, üst baş arama yöntemleri, ateşli silahların taşınmasına ve olayları tırmandıran sahne oyunlarına, filimlerine, yasaklama getirmek, toplantı ve gösteri yürüyüşlerini yasaklamak, dernek çalışmalarını durdurmak gibi önlemlerdir.

Görüldüğü üzere bu yetkilerin içinde; “Kanun ile kurulan Kamu kurum ve kuruluşlarını tüm olarak kapatmak ve yasaklamak” gibi kalıcı yetkiler yoktur.

Ayrıca Olağanüstü Hal Kanunu ile çıkarılabilecek KHK.lere bir kısıtlama da Anayasa’nın 91. maddesi ile getirilerek, bu KHK hükümlerinin Anayasa’nın 91. maddesinde yer alan hak, yetki ve kısıtlamaları aşamayacağı öngörülmüştür. Bu madde de ise çıkarılacak KHK.lerin “Anayasada yer alan Temel Haklar, Kişi Hakları, Siyasi Hak ve Ödevlere ilişkin olamayacağı” yazılıdır.

Yani çıkarılacak olan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ancak ilanını gerektiren Olağanüstü Hal kapsamında; geçici, giderici, düzenleyici önlemler olabilecektir.

Kanunlarla kurulan ve güvence altına alınan kurum ve kuruluşların örneğin; “Askeri Okulların ve benzeri kurum ve kuruluşların kapatılması ve benzeri kararların alınması” mümkün ve geçerli değildir.

Alınan bu ve benzeri kararlar; Olağanüstü Hal Kanunu’na, bu kanunla yetki verilen Kanun Hükmünde Kararnamelere, Anayasa’ya, mevcut Yasa’lara ve geçerli olan Hukuk düzenine aykırıdır.

Av.A.Erdem Akyüz
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Zeynel Türk 1 yıl önce

Allah sizden razı olsun. Böyle mert, yürekli, vatansever, korkusuz insanlar var. Hayata daha sıkı tutundum. Sebebi sizsiniz. Sağolun. Varolun.

Avatar
Dr. Suavi TUNCAY 1 yıl önce

Değerli Av. A. Erdem AKYÜZ son derece anlamlı ve önemli bir konuyu çok güzel olarak anlatmış. Ben de bir yazımda şöyle demiştim. Devletin çivisini sökersen kır çiçekleri de yok olur. Devleti yönetenler devletin çivisini söktüler. Hukuk kanun veya yasa ne derseniz deyiniz otoriter bir psikolojik algı ile siyasal şizofren bir öç alma duygusuna değil bilakis uygulamasına geçildi. Ancak rahmetli Demirel çok çok söylerdi. Keser döner sap döner bir gün gelir hesap döner. İşte o günün gelmesi bu vahim ve antidemokratik uygulamalara son verecektir. Devlet dil tarih ve kültür üçgeninde ve ilgi bilgi ve sevgi içerikleriyle yönetilirse çağdaş olur. Selamlarımızla...

Avatar
Arzu Şengün 1 yıl önce

Türkiye'de Atatürkçüler ve vatanseverler, gerçek hukukçular var. İşte Örnek. Teşekkür ederiz. İyiki varsınız Sayın Akyüz.

Avatar
Neval tezkan 1 yıl önce

Yazara katiliyorum. Hukuken dogru bir yazi, Biz dde kirk yillik hukucuyuz. aksi takdirde KHK larla imama nikahi` gecerli olacaktir dense yasaya uygun olacak midir.

Avatar
Av. Emrah 1 yıl önce

Yazının hukuki dayanaklardan yoksun ve hatalıdır. Anayasa m.91 derki "Türkiye Büyük Millet Meclisi, Bakanlar Kuruluna kanun hükmünde kararname çıkarma
yetkisi verebilir. Ancak sıkıyönetim ve olağanüstü haller saklı kalmak üzere, Anayasanın ikinci kısmının birinci ve ikinci bölümlerinde yer alan temel haklar, kişi hakları ve ödevleri ile dördüncü bölümünde yer alan siyasî
haklar ve ödevler kanun hükmünde kararnamelerle düzenlenemez. " yani temel hakları sınırlama konusunda sıkıyönetim ve olağanüstü hali saklı tutmuştur. Sıkıyönetim ve olağanüstü hal zamanında KHK'nın sınırlarını ise Anayasa m15 düzenleme altına almıştır ve derki m15."Savaş, seferberlik, sıkıyönetim veya olağanüstü hallerde, milletlerarası hukuktan doğan
yükümlülükler ihlâl edilmemek kaydıyla, durumun gerektirdiği ölçüde temel hak ve hürriyetlerin kullanılması
kısmen veya tamamen durdurulabilir veya bunlar için Anayasada öngörülen güvencelere aykırı tedbirler
alınabilir."
Saygılar..
Adalaetle Kalın.

Avatar
Neval Tezkan 1 yıl önce

Yazıyı yanlış olarak yorumlayan Emrah isimli kişinin ifedeleri kökten yanlıştır..Esasen kendi yazısında bu kararnamelerin "ohal kararı ile uyumlu ve ölçülü olacağını" yazmıştır. Sayın Akyüz'de bu uyumsuzluk ve ölçüsüzlüğe vurgu yapmıştır. Yanlış eleştiri yapan şahıs ayrıca yazısında "alınan kararların geçici ve kısa süreli olacağını" vurgulamıştır. Sayın Akyüz'de süresiz ve sınırsız olan KHK.ların yasalara aykırı olduğunu yazmıştır. Yani eleştiri yapmak isteyen kişi, kendi yazdıkları ile çelişkiye düşmüştür. Sırf eleştiri yapmak için eleştiri yapılmaz, yapılırsa yanlış ve gülünç olunur. Saygılarımla

Avatar
Rüya Tezel 1 yıl önce

KHK'ların hükümleri şimdi çok konuşuluyor. Ama yazılara bakınca ortaya çıkan gerçek, bu hukuki incelemeyi Türkiye'de ilk kez Av.A.Erdem Akyüz'ün yaptığıdır. Kendisini içten kutlarız.

Avatar
MAĞDUR BABA 1 yıl önce

Helal olsun bu memlekette daha Böyle mert, yürekli, vatansever, korkusuz insanlar var. Adaleti savunan her kim varsa doğrunun yanında olmalı. hakkın yanında olmalı Askeri öğrencilere yapılan doğrumu bu hakka sığıyormu. Bu çocukların okullarının kapatılması ne kadar doğru okulu kapattın madem bu cocukları yeni kurduğun milli savunma üniversitesine alsanıza jandarma akademisine alsanıza bu çocukları kıytırık sivil üniversite bölümlerine yerleştiriyorsunuz. yazık yazık. bu hak bu dünyada kalmaz çıkar aheste aheste