Süryaniler Mor Gabriel'in tapusunu aldı
Süryaniler, ikinci ‘Kudüs’ sayılan Mor Gabriel Manastırı’nın arazilerinin tapusunu aldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın 30 Eylül ’de açıkladığı ‘demokratikleşme paketi’nin önemli maddelerinden biri olan Mor Gabriel Manastırı Vakfı’na ait 12 parselin iade süreci tamamlandı. Toplamda 244 dönümlük arazinin tapusu önceki gün Mor Gabriel Manastırı Vakfı adına tescil edildi. Tapu belgeleri Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakos Ergün’e teslim edildi.

 Hazine’ye geçmişti
Mor Gabriel Manastırı, Mardin’in Midyat ilçesinde 1613 yıl önce inşa edildi. Midyat’ta 2008 yılında ka­das­tro ça­lış­ma­la­rı ya­pı­lır­ken Yay­van­te­pe, Eğ­len­ce ve Çan­dar­lı köy­le­ri­nin muh­tar­la­rı Mor Gab­ri­el Ma­nas­tı­rı’­nın köy­lü­le­re ait 276 dö­nü­m araziyi iş­gal et­ti­ği­ni sa­vu­na­rak Ha­zi­ne­’ye baş­vur­du. Ha­zi­ne ise ara­zi­nin dev­let mül­ki­ye­ti ola­rak tes­cil edil­me­si için Mid­yat Ka­das­tro Mah­ke­me­si­’ne ta­pu tes­cil da­va­sı aç­tı. Yerel mahkeme, ara­zi­nin ka­dim­den be­ri ki­li­se­nin mül­ki­ye­tin­de ol­du­ğunu, Süryani cemaatinin 1937 yılından itibaren dü­zen­li ola­rak arazilerin ver­gi­le­ri­ni ver­di­ği­ni be­lir­te­rek da­va­yı red­det­mişti. Ancak Yar­gı­tay Hu­kuk Ge­nel Ku­ru­lu­ yerel mahkemenin kararını bozup Mor Gab­ri­el’­in ara­zi­si­nin Ha­zi­ne­’ye ait ol­du­ğuna ka­ra­r verdi. Bunun üze­ri­ne Sür­ya­ni­ler geç­en yıl Va­kıf­lar Ge­nel Mü­dür­lü­ğü­’ne ia­de için baş­vu­ru­da bu­lun­du.
 
Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan 18 maddelik ‘demokratikleşme paketi’nde yer alan Mor Gabriel Manastırı’nın arazilerinin iade edileceğine dair kararın ardından Vakıflar Meclisi geçen ekim ayında Mor Gabriel Manastırı’na ait 12 adet parselin vakfa iadesine karar verdi. Karar sonrası tapu tescil işlemleri de önceki gün tamamlandı.

320 dönüm AİHM’de
 Manastıra ait arazilerin tapusunu alan Mor Gabriel Manastırı Vakfı Başkanı Kuryakos Ergün, şunları söyledi: “244 dönümlük araziye ilişkin süreç tamamlandı. Yaklaşık 320 dönümlük arazimizle ilgili olarak ise AİHM’de görülmekte olan bir davamız var. Sayın Başbakan’ın 30 Eylül’deki açıklaması AİHM’ye konu olan parselleri de kapsıyordu. Umuyoruz ileride bu parsellerle ilgili de adımlar atılır; biz de AİHM’deki davamızı geri çekeriz. Neticede ülkemizin önemli bir sorunu çözülmüş oldu; devletim adına da sevinçliyim. Bundan sonra bize düşen o arazileri en iyi şekilde değerlendirmek.”

‘Dönüşlere kapı aralar’
Vakıflar Meclisi’nde azınlık vakıflarının temsilcisi olarak görev üstlenen Laki Vingas ise tapuların tescili ile ilgili olarak, “Nihayet Mor Gabriel’e ait 12 parselin ait olduğu manastıra iadesi tapuların tahsisiyle tamamlandı. Bu iade manastırın korunması ve misyonunu özgürce yaşatabilmesine büyük katkı sağlayacaktır. Özellikle Süryani halkı için de olumlu etkileri olacaktır. Ait oldukları topraklarda çok daha rahat olacaklardır ve hatta bazı dönüşlere de kapı aralayabilir” dedi.


 Haber: OKAN KONURALP / Radikal
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.