2 - Halkımıza da, hekimlerimize de fayda sağlamayacak

Bütün hekimlerimiz çeşitli münferit suistimaller gerekçe gösterilerek paragöz, çıkarcı, neredeyse ahlaksız olduğu varsayımı ile yaftalanmaktadır. Bu tasarının sözel ve yazılı gerekçesinde muayenehane sahibi hekimlerin haksız bir kazanca sahip olduğu varsayımı iddia edilmektedir. Bunun engelleneceği ve halkın sömürüden kurtulacağı seslendirilmektedir. Sağlık camiasında çeşitli nedenlerle yasayı eleştirenler siyasiler tarafından çok aşırı kazanan doktorlar, paracı doktorlar gibi yakışıksız sıfatlarla yaftalanarak, mesleğe ve sağlık sistemimizin güvenilirliğine darbeler vurulmaktadır. Bu hakarete varabilecek suçlamalar hekimleri üzmüştür.

Son dönemde toplum önünde tartışmalarla üniversitelerde yüksek eğitimi verilen ve başlı başına bir bilim dalı olan sağlık yönetimi; popülist siyasilerin elinde miting meydanlarının malzemesi haline gelmiştir. Siyasîlerin bir seçim meydanı üslubuyla söyledikleri ücretsiz sağlık hizmeti iddiası, her şeyin çok daha güzel olacağı vaatleri özü itibarı ile uygulanabilir değildir. Katkı payı, ek ücret gibi uygulamalar bu iddianın zaten gerçekçi olmadığının delilidir. Sağlık hizmetlerine yön verenler, hastaların \"ileri görüş içermeyen\" taleplerini birinci sıraya yerleştirerek hata yapmaktadırlar. Bu tutum; hem tüketimi artıran hem de sistem kalitesini bozan, karşılanamaz maliyetlere ve olumsuz sonuçlara neden olacaktır. İnsanımız istediği yere gitsin, istediği ilacı yazdırsın, eczaneden her ilacı istediği kadar alsın, istediği hocaya muayene olsun gibi söylemler kulağa hoş gelmekle birlikte doğru şeyler değildir. Sağlık sistemini yalnız hasta taleplerini dikkate alarak seçim meydanlarından yönetmek, oy hesabı yaparak yaklaşmak ülkemizin sağlıkta ulaştığı yeri sarsacak niteliktedir.

Ülkemizde daha önce iki kez tam gün yasası denemiş ve başarılı olmamıştır. Kısmî zamanlı çalışma uygulamasına dönülerek bu uygulamadan vazgeçilmiştir. Kısmî zamanlı çalışma hasta memnuniyetine dayalı serbest hekim yarışına ve hekimlerin kendilerini geliştirmesine neden olmaktadır. Yarışmacılığı ve serbest rekabeti engellenen ve memurlaştırılan her şey kalitesizleşerek yozlaşmaya mahkûmdur. Denenmiştir, insana uymadığı görülmüştür. İyi hekim olmanın ve risk almanın kazanımlarını engelleyecek her şey; sağlıkta kaliteyi bozucu karakterdedir. Bu hali ile performansa dayalı döner sermaye uygulaması ve tam gün yasası hizmet sayısının ve sağlık maliyetlerinin artışı dışında ülkemize bir katkı sağlamayacaktır.

Kısmî zamanlı çalışma uygulaması ve hekimliği aşağıda kısaca sıralanan özelliklere sahiptir.

1. Muayenehane hekimliği, halkın içinde, göz önünde olan bir tababet uygulamasıdır. Hekimliğin çok uzun süreli ve birçok dönemde faydalı olmuş bir formudur. Taşrada, üniversitelerde ve kamunun birçok bölümünde farklı sorunları vardır. Ötekileştirerek kötülemek ve yasaklamak yanlıştır. Kimseyi takmadan tek taraflı bir kararla \"yasak\" denilmesi hekimler ve sağlık sistemimiz açısından bir kayıptır. Uygulama rasyonalize edilerek suistimallere kapalı hale getirilmelidir.

2. Muayenehanecilik bir geleneğin ürünüdür. Osmanlı\'dan zamanımıza kadar gelmiştir. Günün şartlarına göre fırsatçılıkla elde edilmiş, gelip geçer bir uygulama değildir. Böyle bir geleneğin kötülenmesi ve bir günde değiştirilmesi hekimler açısından kabul edilemez

3. Muayenehaneler; kanun ve yasalar çerçevesinde açılmış, beyan edilmiş, iddia edildiği gibi etik bir problem içermeyen, helal bir rızık kazanma biçimidir. Birçok hekimin yıllarca emek vererek, maddî imkânlarını seferber ederek oluşturdukları bu kurumları birden yasaklamak, bu emek ve çabalara saygısızlıktır. Hele haksız kazanç şekli ya da ahlaksızlık olarak itham etmek büyük bir iftiradır.

4. Muayenehane gelirlerine alternatif gösterilen döner sermaye ödemeleri standardizasyondan ve yeterlilikten mahrumdur. Bölgesel ve hastane bazlı olarak farklılıklar göstermektedir. Emeklilik sonrası kazanımları yoktur.

5. Muayenehaneler, hastanın hekime ulaşımını kolaylaştırmaktadır. Kamu hizmet sunumunun yanında insanımızın ihtiyaçlarını karşılayarak hekim azlığının oluşturduğu darlığı azaltıcı yönde etki etmektedir.

6. Kamuda yarı zamanlı çalışan hekimler tam gün çalışan hekimlerden daha az çalışmamakta ve kamunun hizmet sunumunu azaltmamaktadırlar. Kamuoyunda isimlendirmeden dolayı yanlış anlama mevcuttur.

7. Yasa tasarısı topluma istismarların önleneceği ve sömürünün bitirileceği mesajıyla takdim edilmektedir. Tasarı için gerekçe gösterilen istismarlar; sağlık yöneticilerinin denetlemesi, yakalaması, cezalandırması ve önleyici tedbirleri alması gereken yönetimsel zafiyetten kaynaklanan meselelerdir. Bunlar bahane edilerek ve hekimlerin tümü hedef gösterilerek sağlık sistemi düzeltilemez. Bugün SGK\'nın Medula isimli hasta takip sistemi ve Sağlık Bakanlığı denetim mekanizmaları her hekimin ve her kuruluşun yazdığı tüm ilaçları, istediği tetkikleri, koyduğu tanıları günü gününe izleyebilmektedir. Böyle bir vasat; sistemdeki olumsuzlukları tespit edebilecek yeterliliktedir. Yapılacak düzenleme girişimi sadece istismarcı kişileri ve kurumları etkilemelidir. Bütün camia lekelenmemelidir. İstismarcı ve kötü niyetli işlemler muayenehane ve kısmî zamanlı çalışmaya bağımlı değildir. Kısmi zamanlı çalışma yasaklansa bile bu suistimaller devam edecektir. Doğru olan, her şeyi yasaklamak değil, suistimalleri engelleyerek, bütün etik ve kaliteli sunumların arttırılmasını sağlamaktır.

8. Planlanan yasaklama kayıt dışılığı artırabilir pozisyondadır. Oluşmuş sağlık sunumlarının kapatılması hizmetin engellenmesi olduğu gibi ödenen sigorta primleri, stopaj ve vergilerin iptali ile kamu maliyesinin zararına da neden olacaktır. Aynı zamanda buralarda çalışan yardımcı elemanların hepsinin bir seferde işsiz kalması demektir.

9. Kamu kaynakları, giderek hızla artan sağlık harcamalarını karşılamakta zorlanmaktadır. \"Tüm sağlık hizmetlerinin, kalite korunarak, herkese ücretsiz olarak verilmesi\", ilk duyumda güzel gibi görünmekle birlikte, bu şekilde sürdürülebilmesi mümkün değildir. Maliyet hesabı yapılmaksızın sağlık hizmeti verilme iddiası rasyonel, bilimsel değildir. Kısmi zamanlı çalışma kamu maliyesine katkı yapıcı özellikleri ile faydalıdır.

Tam gün yasası; gerekçeleri, önerileri, kazanımları ve riskleri ile bir tasarıdır. Savunulabilir, geliştirilebilir, değiştirilebilir, reddedilebilir. Şüphesiz denenebilir de. Hekimlerimiz ve bütün sağlık camiası bu yasa tasarısı etrafında kafa yormaktadır. Yalnız bu tasarı bir ahlak yasası değildir. Tasarı sadece sağlık çalışanlarına ve halkımıza getireceği kazanımlar ve sağlık sistemimiz için yapacağı katkılar değerlendirilerek savunulabilmelidir. Toplumumuzun en değerli meslek gruplarından olan hekimlik ve Türk hekimleri hak etmediği ithamlarla karşı karşıya bırakılmamalıdır. ZAMAN

http://www.hukukihaber.net/1---hem-hasta-hem-de-hekim-lehine-bir-duzenlemedir-haber,468.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.