ALKOL VEYA UYUŞTURUCU MADDE ETKİSİYLE TRAFİK GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE SOKMA SUÇU

Av. Murat YILMAZ hukukihaber.net için yazdı;

Öncelikle burada korunan hukuksal yarar trafik güvenliği ve dolayısıyla kamu güvenliği olmakla birlikte bu fıkra kapsamında gerçekleşen davranış sebebiyle somut bir tehlikenin doğup doğmadığına bakılmamaktadır ve dolayısıyla bu suç soyut tehlike suçudur.
[1] Bir başka ifade ile maddenin düzenleniş şekline bakacak olursak alkol ya da uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek durumda olunması yeterli olup bu sebeple trafikte meydana gelecek tehlikelerin önlenmek istendiği görülmektedir.

Bu suç tipi açısından suçun faili ancak alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek halde bulunan kişi ya da kişiler olacağından bu suç özgü suçtur. Suçun mağduru ise herkes olabilir.

Üzerine durulması gereken önemli bir durum madde de belirtilen alkol veya uyuşturucu kullanmanın tek başına suçun oluşması için yeterli olmadığıdır. Bunun için failin emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyeceğinin somut olayda saptanması gerekmektedir. Yargıtay Ceza Genel Kurulu, 22.05.2007, 2-103/111 sayılı kararında “Görüldüğü gibi, dosya kapsamından sanığın alkollü olarak araç kullandığı sabit ise de emniyetli bir şekilde araç kullanamayacağına ilişkin herhangi bir bilgi veya belge bulunmamaktadır. Her ne kadar olay tutanağında sanığın süratli bir şekilde araç kullandığı belirtilmişse de süratinin ne olduğu konusunda somut bir bilgi veya belge bulunmadığı gibi, olay yerine çağrılan trafik görevlilerince sanık hakkında yalnızca alkollü araç kullanmak ve araçta yaptırdığı değişikliği tescil ettirmeden araç kullanmak eylemleri nedeniyle idari yaptırım uygulanmış, süratli araç kullanmak ile ilgili bir işlem yapılmamıştır. Akabinde hastaneye götürülen sanığın ileri derecede alkollü olduğuna ilişkin rapor düzenlenmiş, ancak emniyetli bir şekilde araç kullanamayacak halde olduğuna ilişkin olarak uzman hekim tarafından verilmiş bir rapor da bulunmamaktadır. O halde sanığın yalnızca alkollü araç kullanması nedeniyle TCY’nın 179/3. maddesi uyarınca cezalandırılmasına olanak bulunmamaktadır. Yerel mahkemece, suçun unsurlarının oluşmadığı, nazara alınmadan sanığın cezalandırılmasına karar verilmesi yasaya aykırı olup, Özel Dairece bu nedene dayalı olarak hükmün bozulması yasaya uygundur.” diyerek bu hususu açıkça vurgulamıştır.
[2]

Yargıtay 12. Ceza Dairesi de aynı yönde vermiş olduğu bir kararında ““Alkollü bir şekilde trafikte seyreden bir sürücünün alkol konsantrasyonu hangi seviyede olursa olsun bireysel farklılıklar göstermekle birlikte trafik güvenliği açısından değişik risk oluşturabileceği, ancak bu durumun tehlike arz edecek düzeyde olup olmadığı, dolayısıyla sürücünün tesiri altında bulunduğu alkol seviyesinde araç kullanması halinde, güvenli sürüş yeteneğini kaybedip etmediği, bireyin o andaki sürüş ehliyetini belirleyebilecek dikkat, algı, denge, refleks, psikomotor ve nöromotor koordinasyon gibi nörolojik, nistagmus, akomadasyon, görme gibi oftalmolojik ve genel durumun detaylı dahili muayenesine yönelik tıbbi verilerin değerlendirilmesi ile mümkün olabileceği” görüşünü belirtmiştir.
[3]

Alkolden anlaşılması gereken şey etil alkol, uyuşturucudan anlaşılması gereken ise TCK m. 188 ve devamında belirtilen maddelerdir.[4] Burada üzerinde durulması gereken bir başka husus ise madde metninde belirtilen başka bir nedenle emniyetli bir şekilde araç sevk ve idare edemeyecek hal kavramıdır. Bundan anlaşılması gereken şey ise en genel tanımıyla güvenli şekilde araç idare ve sevk etmeyi engelleyecek her tür durumdur.

Nitekim madde gerekçesine baktığımızda , “uzun süre araç kullanmak dolayısıyla yorgun ve uykusuz olan kişilerin araç kullanmaya devam etmesi hâlinde de bu suçun oluştuğunu kabul etmek gerekir.” hükmünü görmekteyiz. Bununla birlikte Yargıtay 12. Ceza Dairesi vermiş olduğu bir kararında “Servis aracının hareket ettiği sırada sanığın aracıyla harekete geçerek, yoğun trafikte trafiği de tehlikeye düşürecek manevralarla servis aracının sağından ve solundan ayrı ayrı çarparak zarar vermesi şeklinde gerçekleştiği anlaşılan olayda atılı trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçunun unsurları itibarı ile oluştuğu görülmekle
[5] diyerek bu hususunda suçu oluşturduğunu belirtmiştir.


>> YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.