Eğitimde kürtçenin kullanılmasına ilişkin önyargılar
 
Vahap Coşkun Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim GÖREVLİSİ  
 
Vatandaşlarına eşit hizmet etme yükümlülüğü altında bulunan devletler de, bu hakkı tanımak ve hakkın kullanılması için gerekli önlemleri almakla sorumlu tutulur. Ancak Türkiye'de, eğitimde anadilinin kullanılmasını engelleyen anayasal bir hüküm bulunur. Genel eğitim hakkını düzenleyen Anayasa'nın 42. maddesi, 1924 ve 1961 anayasalarından farklı olarak, eğitim dili konusunda bir yasak getirir. Buna göre, "Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına anadilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez."

Bu yasaklayıcı hükmün, azınlıklara ilişkin bir istisnası vardır. Zira aynı fıkranın devamında yer alan, "eğitim ve öğretim kurumlarında okutulacak yabancı diller ile yabancı dilde eğitim ve öğretim yapan okulların tâbi olacağı esaslar kanunla düzenlenir. Milletlerarası antlaşma hükümleri saklıdır" hükmüne göre, uluslararası antlaşmalarla yükümlülük altına girilen durumlarda, Türkçe haricindeki bir dille eğitim ve öğretim yapabilmek mümkündür. Eğitim dili konusunda Türkiye'yi yükümlülük altına sokan iki antlaşma vardır: Bunlar, azınlık mensuplarının anadillerinde eğitim haklarını düzenleyen Lozan Barış Antlaşması ve Türkiye Cumhuriyeti ile Bulgaristan Krallığı arasındaki Dostluk Antlaşması'dır.

Lozan Antlaşması'nda belirtilmemesine rağmen Türkiye sadece, Rumları, Ermenileri ve Musevileri bu anlaşmanın kapsamına giren azınlıklar olarak kabul eder. Bu nedenle devlete göre Türkiye'deki azınlıklar Rum, Ermeni, Musevi ve Bulgar kökenli gayrimüslim Türk vatandaşlarıyla sınırlıdır. Dolayısıyla sadece bu azınlık grupları anadilinde eğitim hakkına sahiptirler.

Bu grupların dışında kalanlar, anadillerini eğitimde kullanamazlar. Bu, hem insan hakkının ihlali anlamına gelir hem de toplumsal gerilimlere çanak tutar. Özellikle Kürtlerin, dillerini bir eğitim dili haline getirme isteklerine kategorik olarak karşı durulması, Kürt meselesini ağırlaştırır ve sosyal barışı tahrip eder. Dolayısıyla yapılması gereken bellidir: İvedilikle Anayasa'nın 42. maddesi değiştirilmeli ve eğitimde anadilin kullanılması anayasal teminat altına alınmalıdır.

Ancak sorun salt yasalarla sınırlı değildir; en az bunun kadar mühim olan bir zihniyet sorunu da vardır. Bürokrasi, genel olarak anadilinin eğitimde ve kamusal hayatta kullanılmasına soğuk bakar. Ama bilhassa Kürtçe söz konusu olduğunda bu soğukluk artış gösterir ve bu yöndeki talebin karşılanmaması için bin dereden su getirilir.

Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (DİSA) adına, Nesrin Uçarlar ve Şerif Derince ile birlikte, Türkiye'de eğitimde anadilinin kullanılmasının yarattığı problemleri ve Kürt öğrencilerinin deneyimlerini konu edinen bir çalışma yürüttük. ("Dil Yarası" başlıklı bu çalışma www.disa.org.tr adresinden temin edilebilir.) Gerek bu çalışma kapsamında, gerek diğer akademik toplantılarda, eğitimde anadili mevzuunu birçok bürokrat ile konuşma imkânı buldum. Konu Kürtçeye ve Kürtçenin eğitimde kullanılmasına gelince bürokratların büyük kısmının bazı önyargılarla hareket ettiğini gözlemledim. Bu önyargıları şöyle özetleyebilirim:

1. "Eğer Kürtçe eğitim olursa Kürtler sadece Kürtçe öğrenecekler, Türkçe öğrenmeyecekler." Bu, Kürtlerle konuşulmadan varılan bir yargıdır. Çalışmayı yaparken Kürt siyasal hareketinin üç partisi (BDP, HAKPAR ve KADEP) ile de görüştüm. Bu partilerin hiçbiri, Kürt çocuklarının sadece Kürtçe öğrenecekleri bir eğitim modelinden bahsetmediler. Aksine hepsi, çokdilli bir eğitim modeli öngördüklerini söylediler ve çocukların hem kendi anadillerine hem de resmî dile hakim olabilecekleri bir eğitimden yana görüş bildirdiler. Yine bu siyasi partiler, yalnızca Kürtçeyi öğretecek bir eğitim talep etmenin hem Türkiye'nin gerçekleriyle bağdaşmadığını hem de arzu edilir bir yönünün bulunmadığını belirttiler. Dolayısıyla bugün eğitimde Kürtçenin kullanılmasını talep edenler, yalnızca Kürtçenin öğretildiği tekdilli bir eğitimi değil, hem Kürtçenin hem Türkçenin öğretildiği çokdilli bir eğitimi savunuyorlar.

2. "Kürtçe yeterli bir dil değildir, bu dille kaliteli bir eğitim yapılamaz. Yapılsa bile bu eğitim Kürtlerin zararına olur." Atölye çalışmaların birinde, uzun yıllar Kürtlerin arasında çalıştığını belirten bir Milli Eğitim Bakanlığı bürokratı aynen şöyle dedi: "Birisine, onu sevdiğinizi Kürtçe söyleyebilirsiniz. Ama birisine matematiği Kürtçe anlatamazsınız." Kendisine Kürtçenin dil yapısı hakkında bir çalışması olup olmadığını sordum. Böyle bir çalışma yapmadığını ama gözlemlerinden bu sonuca ulaştığını söyledi. (Zaman)


 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.