FACEBOOK’A AÇIK İHTARIMDIR!!!
Stj. Av. Ahmet Demirci, hukukihaber.net için yazdı;


Yine aylar önce “Berner Konvansiyonu uyarınca” paylaşımlarımıza ait bütün fikri ve sınai hakların tarafımıza ait olduğunu beyan edici yazılar paylaşmış; çok geçmeden “trollendiğimizi”, “sazanlandığımızı” görmüştük. Benzeri bir durum ile karşı karşıya olmakla birlikte bu sefer yazının başında ve sonunda birkaç husus dikkatimizi çekiyor: 

1- Facebook’a açık ihtarımdır! Türk Ceza Kanunu gereğince paylaşımlarımın çalınması suretiyle işlenecek suçlardan sorumlu değilim şeklinde; sonuç doğurması beklenen bir paragraf yer alıyor. Burada önemli olan hususlardan ilki; facebookun Türk Ceza Kanunları ile yönetilmediğidir.İkinci husus ise; zaten kendi rızamız ile paylaştığımız fotoğraf ve yazıların bir başkası tarafından kullanılıyor olmasından dolayı herhangi bir hukuki talebimizin olamayacağıdır. Bildiğim kadarıyla facebook IP adreslerinin paylaşılmasında dahi Türk Mahkemelerine sorun çıkarmaktadır.Kaldı ki sorun çıkarmasa dahi; facebooka, facebooktan paylaşım yaparak ihtar çektiğini düşünmek; “başka ülkede yaşayamam” dememiz için yeterli bir sebeptir.

2- DİKKAT RESMİLEŞTİ!!!  “T.C. Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 16.02.2016 tarih ve 69471265-010-06/1955 sayılı Milli Güvenliği tehdit eden örgüt ve yapılarla irtibatlı kamu çalışanları hakkındaki Genelge (2016/4) Resmi Gazetede yayınlanmıştır.”

Evet gerçekten de böyle bir genelge yayınlandı. Meraklısı için linkimiz: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/02/20160217-7.pdf 

Genelge başlığı kendini ele veriyor zaten; hükümetin terörle mücadele kapsamında kamu çalışanlarına yönelik çektiği ihtar diyebiliriz belki; ama adı üzerinde ihtar değil; genelge… Buna rağmen bu genelgenin facebook paylaşımlarına yönelik olduğunu idda etmek de “başka ülkede yaşayamam” dedirtiyor.

3-“… MİT Müsteşarlığı Sosyal Ağ Bildirgesi kapsamında….” Ya hu koskoca milli istihbarat teşkilatı işi gücü bırakıp facebookta sen ne paylaşmışsın diye takibat mı yapacak? MİT facebookta bir suç işlendi diye yargılama mı yapacak? Kanmayın efendim kanmayın bu da yalan! 

4-Yüce Facebook hazretleri üzerinden yapılan bu sazanlama operayonu sonucunda ne yazık ki ülkemizde milyonlarca kişi bu yazıyı kopyalayıp duvarında paylaştı. Asıl üzüldüğüm bir nokta ise; hukuk öğrencilerinin, avukatların, hakim ve savcıların da aynı paylaşımı yapmıl olmasıdır. Hukukçu araştırmalıdır diyerek sözü çok fazla uzatmayım.

Toparlayacak olursak;

Saygıdeğer facebook kullanıcıları;

-“Berner Konvansiyonu”, “RESMİ GAZETE YAYIMLANDI”, FACEBOOK’A İHTARIMDIR!!!”, “TÜRK CEZA KANUNU UYARINCA”, “TELİF HAKLARI UYARINCA” gibi başlıklar altında, sizden bir paylaşımda bulunmanız isteniyorsa lütfen kanmayın; zira siber uzmanların kullandığı dilde “Hoax” yani “sazanlama” ya da trolleme denilen şey yapılıyor.

-Başbakanlık tarafından yayımlanan genelgenin linkini yukarıda paylaştım, okuyan herkes bu yalanı görecektir zira ortada bir MİT bildirgesi de yok.

-Facebook Türk Ceza Kanunu’na göre yönetilmemektedir; siz böyle bir yazı paylaştınız diye facebook sorumlu olacak ya da sorumluluktan kurtulacak değildir.

-Facebook noter değildir, facebooktan ihtar çekemezsiniz.

-Facebookta paylaştığınız bu yazının sonunda “saygılarımla arz ederim” yazmanıza gerek yoktur; çünkü ihtarname arz edilmez; ihtar edilir…
Stj.Av.Ahmet Demirci / hukukihaber.net  


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Huk. Dan. Fevzi Salur 2 yıl önce

Değerli stajyer avukat kardeşim. Keşke çoğu sözde aydınlarımızın düştüğü hataya sen de düşmesen. Kendimizi bilgili sanıp ahkam kesiyor, başkasının cahillikleriyle dalga geçiyoruz. Biraz kendini geliştirmelisin. Eleştiri yaparken de dolu bir şekilde topu gediğine koymak gerekir. Yazında fahiş hatalar var. Uluslararası hukuk hiç mi öğretmediler sana? Bir ülkenin içerisinde işlenmiş olan haksız fiiller ve suç teşkil eden davranışlar hangi ülke hukukunda cezalandırılır? Kendi rızamızla paylaştığımız fotoğraf ve yazıların başka birileri tarafından kullanılması hususunda hukuki talepte bulunma hakkımız yok mu? Emin misin? Sen sadece belirli kişilerin görebileceği bir paylaşım yapıyorsun(paylaşım yapmadan önce seçiliyor). Ve belirlediğin kişiler dışında başkaları senin rızan olmadan bu verilerini kullansa, paylaşsa ve bunlar üzerinden sana göndermede bulunmadan hak iddia ederek sahiplense senin hukuki talep hakkın olmaz mı? Güldürme beni lütfen. "Bilmediğin" kadarıyla Ip paylaşımlarında Facebook Türk mahkemelerine nasıl bir sorun çıkartıyor? Çıkartsa bile konumuzla olan bağlantısı nedir?
Milli istihbarat teşkilatı hakkında ve fiilleri hakkında ne gibi bi bilgin var? Neye dayanarak ve hangi tecrübelerinle mit in facebook paylaşımlarını kontrol etmeyeceğini, bununla uğraşmayacağını ileri sürüyorsun?
Ben demiyorum ki bu paylaşımlar gereksiz, kandırmacadan, trollemeden ibaret değil. Fakat sen bir hukukçu olarak bu durumu eleştirirken kahvedeki taş dizen adamlardan bir farkın olmalı. Biz hukukçular ne kadar kendimizi eğitirsek, geliştirirsek işte o kadar da bu düzensizlikler yanlışlıklar giderilecektir. Önce öğrenip, sonra konuşman ve yerini bilmen dileğiyle...

Avatar
Sinan 2 yıl önce

Makaleyi okuduğumda gerçekten de bir hukukçu dilinin çok az kullanıldığını ve kurumlarla ilgili yetersiz bilgi nedeniyle yersiz eleştiriler olduğunu gördüm ki hemen makalenin altında Sn.SALUR'un yerinde olan eleştirilerini okudum.

Avatar
Hakan KELTEN 2 yıl önce

Stj. Av. Ahmet DEMİRCİ bey itham edildiğinizi söylüyorsunuz. Yazınızın başlığında herkesin sayfasında dolaşan yazı demişsiniz. Ben paylaşmadım paylaşmayanlar da var. Bu sebepten herkesin değil hemen hemen herkesn derseniz daha dogru olur. Buda bir ithamdır

Avatar
olabilir!!! 2 yıl önce

söz konusu facebook twetter gibi sanal mecralarda yapılan paylaşımlar üzerinden insanların gözaltına alındığı bir dönemden geçiyoruz..

Avatar
Komik 2 yıl önce

Bence önemli bir konuya dikkat çekmiş, belki ifadeleri iddialı ve hatalı ama muhteva güzel.

Avatar
Meltem 2 yıl önce

Facebook'tan niye ihtar çekilmesin? İhtar çekmenin şekil şartı mı olur? Bağlayıcılığı konuya göre değişebilir ama Facebook'tan da postayla da e-maille de ihtar çekilir.