Sigorta primine tabi tutulmayacak yemek parası ve yardımlar.

Sağlanan bazı menfaatler ise kısmen sigorta primine tabi tutuluyor.
Sigorta primine tabi tutulmayacak yemek parası, çocuk ve aile zamları ile özel sağlık sigortası primi ve bireysel emeklilik katkı payları, bugünkü yazımızın konusu.
Prime tabi tutulmayacak kısmın hesaplanmasında 16 yaşından büyükler için belirlenen brüt asgari ücret baz alınıyor. 1 Ocak-30 Haziran 2010 döneminde 16 yaşından büyükler için geçerli olacak asgari ücret günlük 24,30 TL, aylık 729 TL olarak belirlendi. Buna göre de aynı dönemde sigorta primine tabi tutulmayacak tutarlar şöyle oluştu.

BİREYSEL EMEKLİLİK KATKI PAYLARI
Sigortalılar için işverenler tarafından özel sağlık sigortalarına ve bireysel emeklilik sistemine ödenen ve aylık toplamı asgari ücretin yüzde otuzunu geçmeyen özel sağlık sigortası primi ve bireysel emeklilik katkı payı tutarları, prime esas kazanca dahil edilmiyor.
Buna göre, işveren tarafından sigortalılar için ödenen özel sağlık sigortası primi ve bireysel emeklilik katkı paylarının 218,70 TL\'ye kadar olan kısmı üzerinden sigorta primi hesaplanmayacak.

YEMEK PARASI
Sigortalılara işyerinde veya müştemilatında yemek verilmemesi koşuluyla \'yemek parası\' adı altında yapılan ödemelerin, günlük asgari ücretin yüzde 6\'sı oranındaki tutarı (1,46 TL) üzerinden sigorta primi hesaplanmayacak.
Sigorta primine tabi tutulmayacak aylık yemek parasının hesaplanmasında, fiilen çalışılan gün sayısı dikkate alınacak. Aylık yemek parası tutarı, 1,46 TL\'nin fiilen çalışılan gün sayısı ile çarpımı sonucu bulunacak.

ÇOCUK ZAMMI
Sigortalıya \'çocuk zammı\' adı altında yapılan ödemelerin, en çok iki çocuk için çocuk başına aylık asgari ücretin yüzde 2\'si oranındaki tutarı (14,58 TL) üzerinden sigorta primi hesaplanmayacak.
İstisna uygulamasında, hizmet sözleşmesinin devam etmesi koşuluyla sigortalının fiilen çalışıp çalışmamasının önemi bulunmuyor. Ancak çocuk zammı ödemesinin;
l 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim, aday çırak, çırak veya mesleki eğitim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan,
l Yaşına bakılmaksızın 5510 sayılı Kanuna göre malul olduğu tespit edilen ve evli olmayan, çocuklar için yapılmış olması gerekiyor.

AİLE ZAMMI
Sigortalının, zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmayan ve SGK\'dan gelir veya aylık almayan eşi için ödenen \'aile yardımı\'nın, aylık asgari ücretin yüzde 10\'u oranındaki tutarı (72,90 TL) üzerinden sigorta primi hesaplanmayacak.
İstisna uygulamasında, çocuk zammında olduğu gibi hizmet sözleşmesinin devam etmesi koşuluyla, sigortalının fiilen çalışıp çalışmamasının önemi bulunmuyor.

Metin Taş-Sezgin Özcan

AKŞAM

Yazının devamı,

http://www.aksam.com.tr/2010/01/24/yazar/16040/metin_tas_sezgin_ozcan_/sigorta_primine_tabi_tutulmayacak_yemek_parasi_ve_yardimlar.html

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.